УРОК 1 Тема: Вступ
Мета: ознайомити учнів із завданням і структурою курсу «Історія» у 9 класі, його хронологічними межами та періодизацією; охарактеризувати становище суспільства під впливом модернізаційних процесів у XIX ст.
Основні поняття: індустріальне суспільство, урбанізація, модернізація.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями
-
Що таке «історія»?
-
На які періоди поділяється історія?
Робота в групах
-
Пригадайте хронологічні межі, основні події, історичні постаті та наукові або культурні надбання свого періоду у світі та Україні
І група - «Стародавній світ»
ІІ група - «Середні віки»
ІІІ група - «Нова історія»
Назва періоду
|
Хронологічні межі
|
Стародавня історія
|
Поява людини на Землі — IV ст. н. е.
|
Середньовічна історія
|
V ст. н. е. — кінець XV ст.
|
Нова історія
|
I частина:
кінець XV — кінець XVIII ст.
|
II частина:
кінець XVIII — початок XX ст.
|
Новітня історія
|
I частина:
1914—1939 рр.
|
II частина:
1939 р. — початок XXI ст.
|
Бесіда за запитаннями
-
Який період історії ви вивчали у 8-му класі?
-
Покажіть на карті країни, до яких входила територія України на початку XVIII ст.
-
Покажіть на карті країни, до яких увійшли українські землі після трьох поділів Польщі.
-
За яких умов була утворена Гетьманщина та які території до неї входили?
-
Кого з гетьманів ви запам’ятали найбільше і чому?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
План
-
Місце другої частини Нового часу у всесвітній історії.
-
Економічне життя індустріального суспільства.
-
Зміни в політичному житті суспільства
-
Зміни в соціальному житті суспільства
-
Зміни в релігійному житті суспільства
-
Місце другої частини Нового часу у всесвітній історії.
Цього навчального року ви продовжите знайомство з подіями Нової історії, або історії Нового часу. Предметом вашого вивчення цього року буде XIX ст., тому деякі дослідники використовують щодо цього періоду Нового часу назву «довге» XIX століття.
У другій частині Нового часу, що стала епохою модернізації, відбулося чимало важливих змін у житті людей. Зокрема, у країнах Західної Європи та Америки, які називають Заходом, сформувалося індустріальне суспільство.
Робота з поняттями
-
Індустріальне суспільство – суспільство, що спирається на використання технологій та машин задля забезпечення масового виробництва, підтримки численного населення та легкого розподілу праці.
У цей час у світі відбулися процеси суспільної модернізації.
Робота з поняттями
-
Модернізація – зміни в суспільстві, пов’язані з необхідністю перетворення всіх сфер життя, відповідно до вимог сучасності.
Загалом дослідники розрізняють декілька її типів. Так, за формою вона буває еволюційною і революційною. За змістом суспільну модернізацію поділяють на ту, що здійснюється відповідно до вимог часу, і ту, яку проводять із метою наздогнати інші країни, подолати відставання від них.
Подальше вивчення матеріалу відбувається під час складання таблиці.
Робота з таблицею «Зміни в розвитку країн Заходу в XIX ст.».
Сфера життя
|
Зміни
|
Економічна
|
-
розгортанням промислової революції, яка поступово поширювалася Європою із заходу на схід із Великої Британії
-
рушійною силою стала вільна конкуренція
-
на перше місце в економіці вийшла промисловість
-
застосування машин в сільському господарстві
-
розвиток торгівлі
-
випуск товарів масового попиту
-
нестабільний розвиток економіки (піднесення та кризи
-
виникнення нових видів промисловості)
-
поділ країн на «виробників» та «споживачів і постачальників сировини»
|
Політична
|
-
поступово затверджувалися основи правової держави, яка ґрунтувалася на принципах верховенства закону, політичних свобод і свободи підприємництва
-
занепад абсолютної системи влади
-
основні форми держави: республіки і монархії
-
шляхи політичного розвитку: реформи або революції
-
розподіл гілок влади
-
формування політичних партій
-
лібералізм, консерватизм, соціалізм
-
націоналізм
-
розгорнулися процеси формування націй
|
Соціальна
|
-
швидке зростання кількості населення
-
зміна структури суспільства
-
урбанізація
-
загострення соціальних протиріч
-
існування рабства
|
Релігійна
|
-
зміна ставлення суспільства до релігії під впливом наукових відкриттів та ідей Просвітництва
-
відділення церкви від держави
-
віротерпимість
|
ІV. Узагальнення матеріалу
-
У 9 класі ви вивчатимете другу частину історії Нового часу, що охоплює події кінця XVIII — початку XX ст.
-
У країнах Заходу цей період називають епохою модернізації. В економічному житті тут відбувалося становлення індустріального суспільства, що було пов’язане з розгортанням промислової революції.
-
У суспільно-політичному житті західних країн цього періоду визначальними були зміни, пов’язані з руйнуванням «старого порядку» й затвердженням засад демократії.
V. Домашнє завдання
Опрацювати § 1.
Підготуйте есе за темою «Для чого ми вивчаємо історію».