Урок ,,Повторення й узагальнення вивченого матеріалу з теми ,,Прикметник’’

Про матеріал
Інтегрований урок з української мови та читання для 4класу. Урок проведено у формі телепередачі на закріплення теми "Прикметник''.В конспекті використані прислів'я, вірші, різноманітні завдання про хліб
Перегляд файлу

Тема. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу з теми ,,Прикметник’’.

Мета:закріпити й узагальнити вивчений матеріал з теми ,,Прикметник’’ , удосконалювати вміння добирати синоніми , антоніми , будувати речення , текст; виділяти прикметники в реченні ; розвивати мислення , звязне мовлення ; виховувати бережливе ставлення до хліба , прививати любов до хліборобської праці.

Обладнання. Проектор , ноутбук, мікрофон , картки для груп , чорний ящик , кубик , коровай на вишитому рушнику, листки самооцінки.

Тип уроку. Інтегрований урок з української мови та літературного  читання.

Хід уроку

І. Організація класу.

Вчитель.                  Любі діти , у наш клас,

                                     Завітали гості щирі.

                                     Привітайте гостей посмішкою й миром

Учні.                      Всім гостям ми дуже раді

                               Зараз ви не на педраді ,

                               На уроці ви у нас

                              Ми покажемо  вищий клас.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів на уроці.

Вчитель.                   Урок мови починаємо

                                    Гарного настрою всім бажаємо.

                                   Наш урок сьогодні свято

                                   Попрацюємо завзято.

1.Створення психологічного комфорту та емоційного настрою.

Діти , давайте налаштуємось на хвилю: будемо старанними, за для плідної праці протягом усього уроку. А для цього візьміться за руки , усміхніться і промовте  девіз нашого уроку.

Девіз уроку :            Працюймо наполегливо,

                                       Швидко , старанно

                                       Щоб кожна хвилина

                                      Не витрачалась марно.

2. Слово вчителя.

У нас сьогодні інтегрований урок української мови та літературного читання. Він незвичайний. Ми будемо працювати в студії ,,Прикметник’’ і тут  ми  закріпимо  та узагальнимо  вивчений матеріал по темі ,,Прикметник’’. Щоб подивитись щось по телевізору , ми користуємось телепрограмою або телетекстом. На сьогоднішньому уроці це буде програма. Давайте її переглянемо.

  1. Теледебати
  2. Ключовий момент
  3. В пошуках істини
  4. Стосується кожного
  5. Здоров’я
  6. Все буде добре
  7. Що ? Де ? Коли ?
  8. Факти
  9. Контрольний пакет
  10.  Ексклюзивне інтерв’ю
  11. Домашня школа
  12.  Рейтингова програма

3. Ситуація успіху

Давайте ми відкриємо зошити і запишемо число перегляду наших передач.

4. Запис числа , класної роботи

В нашій студії  перша програма , яку ми переглянемо це будуть ,,Теледебати’’, але вони не політичні , а морфологічні, у яких приймають участь Грищенко Крістіна та Хлівний Олександр

ІІІ. Узагальнення та систематизація знань

  1. Метод ,, Вільних дебатів’’
  • Яка частина мови називається прикметником?
  • Наведіть приклади прикметників
  • Як змінюються прикметники ?
  • У яких прикметниках не можна визначити рід ?
  • Які закінчення мають прикметники жіночого роду ?
  • Які закінчення мають прикметники чоловічого та середнього роду 7
  • Чим виступає прикметник в реченні ?
  • Яка буква пишеться у суфіксах  прикметників – ськ - ,  - зьк - , - цьк-?

Добре ! Впорались із цим завданням. На партах лежать листки самооцінки. Оцінюйте себе від 0 до 3 балів. За урок ви можете набрати максимальну кількість  - 12 балів .

2.Наступна наша передача ,,Ключовий момент’’

 Зараз ми проведемо  хвилинку орфографії.

Запишіть слова , поясніть орфограми

Легенький, працьовитий, румяний , духмяний

  1. Робота над віршем – загадкою

Хата мною багата

Людям брат я і друг.

І коли вже  я  в  хаті

Буде   й щастя  навкруг.

  • Що це таке ? ( Хліб)

На екрані з’являється хліб

  1. Наступна передача ,,Cлужба розшуку’’.

Яке щастя , яке добро , що є на світі хліб . Спочатку він був у землі , потім – у борошні і нарешті ми бачимо його на столі. Подивіться на нього і скажіть , який він хліб ?

      1.Вправа ,,Асоціативний кущ’’

 

 

 

 

                                      румяний

запашний                                                    поле

                         https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/0989/00023ff0-604f4b0e/hello_html_6912b45e.jpg житній

пшеничний           нива                              комбайн

-Які прикметники допомогли вам уявити хліб ?

( Запашний , румяний)

Складіть речення зі словом хліб

Запашний , румяний    хліб лежить на столі.

Підкресліть основу речення.

Назвіть прикметники у реченні.

( Запашний , румяний)

2. Доберіть до слова хліб спільнокореневі слова. Визначіть корінь.

Хліб , хлібчик , хлібина , хлібець.

Давайте пригадаємо вірш Степана Жупанина ,,Ходімо в поле синку’’

Ми працюємо в студії  ,,Артистичній’’

4.Читання вірша . А прочитає його  Бондаренко Софія

Темою цього вірша є зображення хліборобської ниви та виховання любові до хліборобської праці.

4.Робота над віршем

Знайшли в тексті слова  врунах, стеблину, земля, колоссі, сину

Доберіть із тексту вірша  до цих слів прикметники , поставте  питання

Врунах ( яких ? ) зелено- свіжих

Стеблину ( яку ? ) пшеничну , житню

Земля  ( яка ? ) тепла , щедра , юна

Колоссі ( якому ? ) буйному

Сину ( який ? ) любий

 

Впорались із цим завданням. І наступна наша   передача ,,В пошуках істини’’

4.Вибірковий диктант ,,Сито’’

Записати прикметники , які відносяться до слова хліб

Колосся, пахучий , пшеничний , веселий , свіжий , сигнал , урожай, коровай , твердий , білий.

Перевіряємо диктант

Пахучий, пшеничний, свіжий, твердий , білий

Не забуваємо виставляти бали в листках само оцінок

У студії ,,Прикметник’’наступна  передача ,,Стосується  кожного’’ . А там  нам потрібно виконати завдання. Із двох словосполучень іменників утворити прикметники з іменниками.

5.Паляниця із жита -  житня паляницяж.р.

Буханець із пшениці  - пшеничний буханець  ч. р.

Булочка із смаком   -  смачна булочка             ж. р.

Колосся із золота – золотисте колосся       с. р.

З якою частиною мови узгоджується прикметник ? ( Іменником)

Визначити рід прикметників.

Молодці ! Виконали й це завдання. Ми працюємо на передачі ,,Здоровя’’. І тут ми з вами відпочинемо. Проведемо фізкультхвилинку.

Фізкультхвилинка

А ми зерно сіяли , сіяли             ( сіють)

У земельку чорную , свіжую( сіють)

І зявились перші листочки                ( показ            взходів)

А в них повні , тугі колосочки             ( руки вгору)

До сонечка  повернулись                    ( повертаються до вікна)

І сонечку усміхнулись                           ( посміхаються)

Вітер колоски гойдає,                           ( показ колихання вітру)

До  землі їх нахиляє                              ( нахиляються до землі)

Вони з нею розмовляють

А діти тихенько за парти  сідають.

Ми відпочили і знов готові переглядати передачі. А наступна передача ,,Всебуде добре’’. Наступне наше завдання .

6.,,Робота в парах’’

Знайти відповідність між прямим і переносним значенням прикметників

Черства душа                                                   мякий буханець

Свіжа газета                                                      гарячий калач

Гаряче серце                                                      черствий хліб

Мякий характер                                              свіжий пиріг

Перевіряємо  завдання. І не забуваємо  виставляти  бали  в листок  само- оцінок.

В студії ,,Прикметник’’ наступна передача ,,Що ? Де ? Коли ? ‘’. І наше наступне завдання .

7.,,Робота в групах’’. На екрані записані прислівя. Виписати із прислівїв антоніми – прикметники.

  1. На чорній землі  білий хліб родить.
  2. Сухий березень , теплий квітень , мокрий май – буде хліба урожай.
  3. На віку , як на довгій ниві, вся  кого  трапиться , всякого   хліба ізкуштується – і  твердого , і м’якого.
  4.  На добрій землі хліб сіють , а на поганій гній возять.
  5. Колос повний до землі гнеться , а порожній вгору пнеться.

Чорній – білий

Сухий   -  мокрий

Твердого  - мякого

Добрій – поганій

Повний – порожній

Перевіряємо завдання виставляємо бали в листок  самооцінки.

Що це за передача ,,Що ? Де ? Коли ? ‘’ без чорного ящика. Чорний ящик в студію.

8.Що заховано в чорному ящику ви дізнаєтесь лише тоді , коли будете ставити питання використовуючи прикметники.

Довгий ?  Так

Червоний ? Ні

Мякий ? Так

Світлий ?  Т ак

Їстивний? Так

Так , як думаєте , що там таке ?

Правильно ! Це хліб , батон. Перед тим як прийти до нас на стіл хліб пройшов великий шлях . Зараз  ми зясуємо , який шлях пройшов хліб

Наступна наша телепередача ,,Факти’’

9.Вправа ,,Кубування’’

Учні підкидають кубик. За номером , який написано на одній із сторін виконують завдання.

Група 1.

Скласти із слів речення.

 ( Всі , часи , у , шану , велику , складали люди , хлібу. )

У всі часи велику шану люди складали хлібу.

( Традицій , багато , хлібом , з , житті , народу , нашого, повязано,  , у )

Багато традицій повязано з хлібом у житті нашого народу.

 

Група 2.

Придумати кінцівку казки.

Жила – була золота Зернина. Лежала вона в засіку і мріяла про те , яку користь вона принесе людям.

  • Іди скоріше на поле і зарийся в землю – почула вона чийсь голос. Послухала Зернина побігла на поле і зарилась  в землю , та й заснула. Прокинулась вранці , а у неї на маківці зелений росток виглядає. Обдивилась Зернина і бачить , що навкруги багато-багато таких ростків. Все поле з чорного перетворилось в зелене.  Росла Зернина , росла і перетворилась в зелену рослину з колоском. Колосок під жарким сонцем скоро пожовтів. Поле із зеленого перетворилось в жовте. Незабаром по полю пішли…

 

Група 3 .

Скласти  правила поводження з хлібом

Опорні слова : не грайся , зайвого , не бери , доїдати , крихти , черствий , віддавай , птахам.

  1. Не можна хлібом гратися.
  2. Не бери зайвого хліба.
  3. Хліб потрібно доїдати.
  4. Не залишати крихти на столі.
  5. Черствий хліб віддавай тваринам або птахам.

 

 

Група 4 .

Скласти розповідь ,,Як до нас прийшов хліб’’ ( 5-6 речень)

Опорні слова :  підготувати , поле , посіяти , зорати , зерно , пшениця , колоситься , золотисте , збирає , комбайн , молотить , гарний , багатий, випікають , тік , запашний , румяний , житній.

 

Група 5.

Поділити текст на речення , підкреслити прикметники.

Люди сіють хліб щедро оспівана праця людська зерно для людини і досі залишається зеленим дивом воно безсмертне кинуте в землю стає колосом. Наливається соками землі й сонця красується радує урожаєм нелегко дається хліб справжню ціну йому складають хлібороби.

Перевірка завдання. Вправа ,,Мікрофон’’

Тепер ми знаємо ціну хліба і як він прийшов до нас.

Наступна телепрограма ,,Контрольний пакет ‘’

І наше завдання виконати тестові завдання.

  1. Прикметник вказує на:

а) ознаку предмета

б) назву предмета

в) дію предмета

     2. Прикметники відповідають на питання

           а) хто ? що ?

           б) що робить ? що зробив ? що буде робити ?

           в) яка ? який ? яке ? які?

   3. Рід прикметників визначають  за допомогою

         а) дієслова

         б)  прийменника

      в) іменника

  4. Прикметники жіночого роду мають закінчення :

         а)  – ий ( - ій)

          б)  - а ( - я)

         в) – е ( - є)

  5. Прикметники в реченні виступають

        а) підметом

        б) присудком

        в) другорядним членом речення

 6. Словосполучення іменника з прикметником  вжиті лише у  множені

     а) широкий лан , золотий колос

     б) високі жита, широкі поля

     в) щедрий урожай , зелені поля

Не забувайте виставляти бали.

Наша програма добігає кінця . Наступна наша передача ,,Ексклюзивне інтервю’’.

ІV. Підсумок уроку

Вправа ,,Незакінчене речення’’

Я дізнався ……

Я зрозумів….

Мені сподобалось …..

Я навчилась….

Мене зацікавило….

Я відчув труднощі ….

Урок пройшов …

Цікаво, швидко, активно, корисно, емоційно

Наступна наша передача  ,,Домашня школа’’

V. Домашнє завдання.  Скласти загадки про хліб , використовуючи прикметники

Наступна наша програма ,,Рейтингова  панорама’’

Підрахуйте свої бали і здайте листки самооцінки.

Вчитель.  Швидко плине час. Ось уже і уроку кінець.

І наш урок я хочу закінчити  такими словами. Гарний хліб і білий , і чорний . Та ні з чим , мабуть , не можна зрівняти коровай. Ви тільки подивіться на цю красу . Коли печуть коровай – це означає радість, велике свято.

    І порадіймо , що наша святиня  у нас на столі.

Гості мої дорогенькі!

                                                      Добра вам бажаю

І за добрим звичаєм

Короваєм пригощаю

Цей духмяний коровай ми скуштуємо на смак і вдихнемо від нього повітря , красу і силу рідної землі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 вересня 2019
Переглядів
2427
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку