Тема. Закріплення вивченого про займенник
Мета. Удосконалювати вміння учнів розпізнавати особові займенники,вчити добирати потрібні за змістом займенники для передачі зв’язків між реченнями тексту, виробляти вміння змінювати займенники 1, 2, 3 особи, закріплювати правильне написання займенників з прийменниками.
Розвивати зв’язне мовлення, уважність, мислення, спостережливість, збагачувати словниковий запас учнів образними словами.
Обладнання: малюнок зими, опорні схеми, картки для самостійної роботи.
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Створення психологічного клімату.
Діти прикріплюють на ватману паперу листочки з зображенням свого настрою. (до початку заняття і при підведенні його підсумку)).
Усміхнися всім навколо:
небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
день тобі веселим буде!
2. Загадка
Дивина!
Щезла стежка. Де вона?
Зникла десь і огорожа.
Сад на себе чом не схожий?
Що за диво? Все село
білим пухом занесло…
Дива зовсім тут нема.
Це до нас прийшла …(зима)
(Біля дошки малюнок зими.)
3. Робота з деформованим реченням.
- Сильний вітер розвіяв слова. Зберіть їх та складіть з них речення.
Веде, у, біловолоса, царство, нас, зима, казкова.
ІІ. Повідомлення теми,мети і завдань уроку.
1. Вибірковий диктант.
І ряд – виписати займенники 1-ї особи. (мені, я, ми)
ІІ ряд – виписати займенники 2-ї особи. (тобі, тебе, з тобою, ти, тобою)
ІІІ ряд – виписати займенники 3-ї особи. (вона, він, воно, вони)
Вірш
Вивчим цю частину мови,
Вивчимо обов’язково,
Бо вона потрібна дуже
І мені, й тобі, мій друже.
Я до тебе усміхнусь
І з тобою подружусь,
Усміхнешся ти в отвіт –
Ми з тобою цілий світ.
І сміються навкруги –
Він, вона, воно, вони,
Бо усмішка ця єдна.
Жити в дружбі помага.
Л. Лужецька
Перевірка вибіркового диктанту. (індивідуально)
Підсумок після виконаного завдання.
2. Творче завдання.
- Перебудуйте текст, замінивши 1-у особу однини, на 2-у особу однини. (читання тексту учнями «мовчки»; читання речень в голос із виконанням завдань).
Я блукав по лісі. Настрій у мене був піднесений. Та раптом мені почулося жалібне попискування.
На лісовій стежині я побачив зайчика, який потрапив у сільце. Він дивився на мене вологими очима і тремтів від страху. Моє дитяче серце підказало, як треба діяти…
Зайчик зупинився, вдячно подивився на мене і подався геть.
3. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте,
І за парти тихо сядьте.
4. Робота з підручником
Вправа 356 (стр. 159)
Перевірка виконаної вправи. (взаємоперевірка).
Підсумок виконаного завдання.
5. Творче завдання
Редагування тексту.
Під моїм вікном росте берізка. У неї стрункий стовбур. У неї кора з чорними цяточками, тоненькі опущені віти. Взимку вона вкрита білим серпанком.
(У неї стрункий стовбур, кора з чорними цяточками, тоненькі опущені віти.)
- Які розділові знаки потрібно поставити в новому реченні?
- Що допомогла нам така поправка?
- Прочитайте останнє речення?
- Чи доцільним є вживання в цьому займенника вона?
- Яким словом можна замінити? (красуня, дерево, берізка)
Перевірка виконаної роботи. (фронтальна)
6. Самостійна робота учнів (диференційована)
Розмісти речення в такому порядку, щоб вийшла розповідь. Запиши її. Займенники підкресли. Визнач їх особу і число. Впродовж текст:
То - синичка. Прилетіла маленька жовтогруда пташка. Шапочка в неї чорно-оксамитова, крильця зеленуваті. Стукає синичка гострим дзьобом у шибку. На них кожна пір’їнка ніби пензликом помальована.
Прочитай. Виправ недоліки. Запиши удосконалений текст, впродовж його.
СИНИЧКА
Коло вікна літала синичка. Синичку загнала сюди завірюха. Синичка сіла на раму кватирки, потім довірливо пурхнула у кімнату. Софійка всю зиму доглядала за синичкою.
Перевірка самостійної роботи. (індивідуально)
Д/з. Впр. 359. (диференційовано)
1. Списати і підкреслити займенники.
2. Списати і продовжити казку. Підкреслити займенники.
3. Скласти казку. Підкреслити займенники.
ІІІ. Підсумок уроку.
(Діти на листочках позначають свій настрій і прикріплюють на ватмані паперу.)
1