Українська мова
Тема:повторення знань про різні частини мови:іменник,прикметник,дієслово,числів-ник .
Мета:відновити і закріпити знання дітей про різні слова-назви предметів, ознак, дій, кількість предметів та порядок при лічбі;
формувати вміння розрізняти частини мови,правильно вживати їх у мовленні;
поглиблювати знання учнів про спорт;
розвивати мовлення ,мислення ,увагу, пам’ять, кмітливість;
підтримувати інтерес до вивчення рідної мови і показати її зв’язок з іншими науками.
Обладнання:м’ячі, таблиці, презентація по темі.
Хід уроку
I. Організація класу
- Добрий день,любі діти!
Наш урок сьогодні – свято,
І роботи в нас багато.
Рада всіх привітати.
Підсумок за темами
« Іменник», «Прикметник»,
«Числівник», «Дієслово» розпочати.
-Діти, давайте постараємось сьогодні на уроці працювати плідно,щоб всі знали на «відмінно» мову рідного народу.
- Наш девіз:
Не просто слухати,а чути.
Не просто дивитись,а бачити.
Не просто відповідати,а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
II. Актуалізація опорних знань
1.Каліграфічна хвилинка
-Діти,записуємо число, класна робота.
III. Мотивація навчальної діяльності.
1. Повідомлення теми уроку. Відгадування загадки.
-Сьогодні ми з вами повторимо і закріпимо знання з вивчених частин мови. На протязі всього уроку з нами буде мандрувати і нам буде допомагати помічник мій. Треба відгадати загадку, щоб зрозуміти,хто це.
-Мені з ним подобається грати :
Стрибати , бігати, наздоганяти!
Що за кулька живо скаче?
Це мій улюблений ….(м’ячик)
Дашук – віршик на англ. мові
- Будемо працювати в групах,у разі потреби,допомагайте одне одному. Тому збирайтеся з думками, зосереджуйтесь, озброюйтесь набутими знаннями.
2.Словниковий диктант( на м’ячах записані слова)
-Футбол, тренер Віталій Миколайович, не граю, стадіон «Спартак», розігрує, хлопчик Льоня, м’яч, зловити, п’ятий гравець.
- До якої частини мови належать ці слова?
IV. Систематизація і узагальнення знань.
1.Перша гра «Іменник»
а) Бесіда з учнями
- Давайте пригадаємо , хто сьогодні на уроці буде нам допомагати?
- До якої частини мови належить це слово?
-Отже, що таке іменник? (кидаю дітям м’яч, діти повертають м’яч з відповідями).
- На які групи діляться іменники?(істота,неістота, власні назви, загальні назви).
- Знайдіть в словниковому диктанті власні і загальні назви.
б) Гра «Істота – неістота»
- Я диктую слова. Якщо ви чуєте назву істоти - плескаєте в долоні. Якщо неістота-не плескаєте в долоні.
- Спортсмен,гра, поле, баскетболіст, теніс, вболівальник, свисток, гравець.
- Що ви знаєте про рід іменників?
- Пропоную виконати завдання в групах. У кожної групи є завдання - розмістити кольорові олівці в потрібну кишеню.
2. Друга гра « Прикметник»
а) кубик Блума
- Давайте разом з вами дамо характеристику нашому помічнику. Який він?
- Якою частиною мови ми користувалися?
- Допоможе нам пригадати всі правила про цю частину мови кубик Блума.
- Поясни,що таке прикметник.
- Придумай прикметники, якими можна описати спортсмена.
- Назви ,на які питання відповідають прикметники.
- Поясни, що таке прикметник.
- Чому прикметник самостійна частина мови.
- Запропонуй однокласникам знайти і виписати прикметники з вірша.
- Поділись , як визначити рід і число прикметника.
б) Вибіркове списування
Я куплю собі новенький,
Пляжний м’ячик,
Він – м’якенький.
Буду плавати в воді,
Буде чистий він тоді.
Буду я його любити
І не дуже сильно бити,
Лиш на пальчику крутити.
в) Вправа «Смачні цукерки»
(Діти розкладають цукерки в коробки).
г) Вправи з Лего
- Давайте цеглинки назвемо на різних мовах.
- Добираємо до прикметників іменники,використовуючи Лего
(будуємо башту)
3. Фізкультхвилинка
4. Третя гра «Дієслово»
а) Виступ дітей
- Наші помічники допоможуть нам з’ясувати, над якою частиною мови ми будемо працювати далі.
- Які дії виконують діти?
- Що відбувається з м’ячем?
- Яку частину мови ми використовуємо, щоб описати дії?
- На які питання відповідає дієслово?
б) Працюємо в зошиті
- Запишіть , будь ласка, в зошит всі дієслова, які ми використали.
в) Асоціативний кущ
- На м’ячах пропоную написати асоціації до слова «М’яч» ,використовуючи іменники, прикметники, діїслова.
5. Четверта гра « Числівник».
- Пропоную завітати в магазин, щоб придбати декілька м’ячів для дозвілля.
а) Бесіда з дітьми
- Чим ми користуємося в магазині?
- Над якою частиною мови ми будемо зараз працювати?
- Що таке числівник?
- На які питання відповідають?
б) Письмо в зошиті
- Давайте запишемо в зошит вираз, за допомогою якого ми придбали м’ячі в магазині.
V. Підсумок уроку
1. Вправа “ Мозковий штурм “ (Крісло автора)
- Уявіть, що йде дощ незвичний, дощ з м’ячів. Ваші дії (роздаю дітям мобільні телефони, на яких діти записують свої думки. Один учень сідає в крісло і ділиться своїми думками зі всіма).
2. Рефлексія
- З яким настроєм ви закінчуєте урок?
Чи всі завдання були для вас легкими? (цеглинки Лего)
VI. Домашнє завдання
-Заповніть, будь ласка , банки різними частинами мови.