Урок позакласного читання

Про матеріал
Задача цього уроку полягає в тому, щоб вчити дітей слухати співбесідника, говорити, читати, формувати навички правильного виразного читання. Показати дітям значимість сім ї у житті людини. Виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, чуйність, доброту, людяність, бажання наслідувати кращі зразки поведінки членів сім ї.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

з позакласного читання

 „Рідна домівка, рідна сім я,

  тут виростає доля моя”

2 клас

 

 

 

 

 

 

Підготувала і провела

   учитель вищої категорії

      ЗОШ №1 м. Шостки

   Волкова Ніна Василівна  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок позакласного читання

Тема. Рідна домівка, рідна сім я, тут виростає доля моя.

 Н.Либідь „Моя матуся”, А.Босєв „Батько й син”, В.Осєєва „Недобра

 мати і добра тіточка”.

Тип уроку. Традиційний.

Мета. Вчити дітей слухати співбесідника, говорити, читати, формувати

           навички  правильного виразного читання. Показати дітям значимість

сім ї у житті людини. Виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, чуйність, доброту, людяність, бажання наслідувати кращі зразки поведінки членів сім ї.

Обладнання. Тематична виставка книжок, ілюстрацій, дитячих малюнків.

Орієнтовний час проведення – січень-лютий.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

   Всі сідайте тихо, діти,

   Домовляйтесь не шуміти,

   Руки гарно піднімати,   

   Чітко всі слова читати.

   На уроці не дрімайте,

   А знання мерщій хапайте.

   Тож вперед, часу не гаєм

   І урок розпочинаєм.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Відгадування загадки.

Цифра ця усім говорить,

Скільки днів до тижня входить.

А поряд стане буква „Я”

То це буде вже... (сім я)

  1. Вступна бесіда.
    • Кожен із нас живе в своїй родині серед близьких і дорогих людей. Тато, мама, діти – це родина. Дідусь, бабуся, дядько. тітка та їх діти – рідня. А вся рідня, теперішня і давнішня – це рід. Рід до роду – це народ. Від любові до своєї родини починається велика любов до свого народу, до своєї землі.

І сьогодні, діти, на уроці ми познайомимось з творами, які покажуть нам, як треба ставитись всім членам сім ї один до одного, допомагати один одному, щоб жилося всім добре.

ІІІ. Вправи на розвиток артикуляційного апарату.

  1. Мовна розминка. Вправи з пальцями.

Оцей пальчик – наш дідусь,

Оцей пальчик – баба.

Оцей пальчик – наш татусь,

Оцей пальчик – мама.

А  цей пальчик – буду я!

От і вся моя сім я!

ІV. Актуалізація читацького досвіду школярів.

  1. Робота з виставкою книжок.

- Прочитайте записану на дошці тему уроку. Чи відповідають їй представлені на виставці книжки? Чи немає серед них „зайвих”? Вилучите їх.

             - Які з цих книжок ви прочитали?

             - Які з них вам сподобались?

             - Якою книгою ви б доповнили виставку?.

  1. Розгляд та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до прочитаних книжок.

V. Актуалізація читацького мислення.

     1. Бесіда за змістом прочитаних книг.

- Які твори про сім ю ви читали? Хто їх автор? До якого жанру належать ці твори?

          - Які епізоди з прочитаних книжок вам найбільше запам ятались?

   Передайте коротко їх зміст.

  • Які твори ви прочитали б своїм одноліткам?
  1. Робота над висловом „Батько і мати – два сонця у хаті”.

а) Бесіда.

- Як ви розумієте ці слова?

- Наші уявлення про щастя, добро, ласку, тісно пов язані з образом найдорожчої для нас людини – матері.

б) Хвилинка поезії.

 1-й учень  Моя мама, мов сонце привітна,

  Тепла, ніжна, мов панна-весна,

  Як хмаринка в блакитному небі, 

  Легкопливна, прозора, ясна.

2-й учень   Я люблю рідну маму, як квітку,

  Бо красива у мене вона.

  Мов фіалка, гнучка і пахуча,

  Ласка в неї така молода.

3-учень      Мама – бджілка-політка невтомна.

  Працьовита, трудяща вона.

  Її голос дзвінкий і приємний,

  В серці радістю, щастям луна.

4-й учень   Мам шануйте, життя їм не псуйте,   

  Ніжну радість щоденно несіть.

  А на старість любов ю зігрійте

          І сердечним теплом обійміть.

            в) Пояснення вислову „Мати – берегиня роду”.

       (Вона береже, оберігає).

   г) Бесіда.

        - Хто ще є найближчою людиною для дітей? (батько)

        - Якими словами звертаються люди до батька?

  (батько, тато, татусь, таточко)

  • Зі словами „батько” народ пов язує ряд оберегів від усього злого на шляху людини.
  • Прочитайте їх назви.

Б.тьківщ.на, б.атьківська  х.т., б.таківська кр.н.ця

(Батьківщина, батьківська хата, батьківська криниця).

 д) Творча вправа.

      Добрати слова

      Тато (який?) сильний, ...

          е) Бесіда.

- Не можна уявити свого життя без лагідних і мудрих дідусів і бабусь. Вони відкривають нам скарбницю звичаїв і традицій нашого народу.

 є) Музична хвилинка.

     (Діти виконують пісню „Мила бабуся” під музичний супровід).

VІ. Фізкультхвилинка

     Туп, туп, туп, маленькі ніжки

   Пострибали по доріжці,

   Руки квіточки збирають

   Та в віночки заплітають.

   Понесу своїй бабусі

   Подарунок від Ганнусі.

VІІ. Розширення читацького кругозору.

  1. Читання і обговорення творів.

а) Робота в групах.

Перша група

Вірш В.Симоненка „Ти стоїш небагата й непишна”

Завдання

     Прочитати вірш.

  Знайти у вірші рядки, в яких автор говорить про хату, як про живу 

  істоту.   

  Друга група

  Вірш Н.Либідь „Моя матуся”

  Завдання

  Прочитати вірш.

  Знайти слова, в яких заключається головна думка твору.

  Третя група

  Вірш А.Босєва „Батько й син”.

  Прочитати вірш.

  Знайти рядки, в яких пояснюється, для чого ж людині потрібно           

  працювати.

  б) Відповіді від груп. Оцінка роботи груп.

       2. Робота над оповіданням В.Осєєвої „Недобра мати і добра тіточка”.

           а) Читання оповідання вчителем.

  б) Словникова робота.

                Змушувала, цуралася, спливло

  в) Читання оповідання учнями „ланцюжком”.

           г) Бесіда за змістом оповідання.

       - Чому Даруся вважала свою маму злою, а тітоньку доброю?

                - Чи була користь від тітчиної доброти?

                - За що подякувала доросла Даруся своїй мамі?

  д) Читання діалогічних уривків тексту парами.

       3. Гра „Склади і прочитай прислів’я “.

  На сонці тепло, а          щастя на землі.

           Без сім’ї немає              коли в сім’ї лад.

  Нащо й клад                  біля матері добре.

  1. Відгадування загадки.

Скільки було: баба, дві матері, дві дочки і онука? (троє)

VІІІ. Знайомство з родовідним деревом.

  1. Бесіда.
  • З давніх давен велику сім’ю порівнювали з великим деревом, яке міцно тримається своїм корінням за землю, а гілками тягнеться до неба, до сонця. Чим грубіший і вищий стовбур, тим старовинніший рід. Нижні гілки – це лінія дідусів і бабусь, трохи вище розмістилися батьки: тато й мама, дядьки й тітки. На найвищих тоненьких гілочках прикріпилися діти.
  1. Розгляд родовідного дерева однієї з родин класу.

ІX. Підсумок уроку.

     - Ось і закінчується наш урок. Що цікавого для себе ви взяли сьогодні?

     - Які твори найбільш вас схвилювали?

     - Прочитайте вірш з дошки хором.

   Поклонися щодня батькові низенько,

   Бо в нього серденько до твого близенько.

   Поклонися щодня матінці ще нижче,

   Бо серденько в неї до твого ще ближче.

X. Домашнє завдання.

   - На наступному уроці позакласного читання ми будемо говорити про красу

   нашого довкілля. Прошу вас відвідати бібліотеку і знайти там вірші і       

  оповідання на природну тематику. Читайте, діти, щодня і від цього ви

  станете ще розумнішими і мудрішими.

                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Використана література

  1. Позакласне читання: 2 кл. : За підручником О.Я. Савченко „Читанка” / Упоряд. Н.Ф. Копитіна. – К.: А.С.К., 2005.
  2. Українські народні казки, легенди, анекдоти / Упоряд. В.А. Юзвенко;

К.: Молодь, 1989.

     3.  Матеріал взятий із мержі „Інтернет”.

 

doc
Додано
4 лютого 2020
Переглядів
633
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку