Урок-презентація з позакласного читання для 3 класу
"Миколай іде-добро несе."
Тема: Миколай іде – добро несе
Мета: вчити правильно виразно, свідомо читати 1слайд твори, шукати відповіді на запитання,збагачувати словниковий запас ;
Ознайомити зі святом Святого Миколая;
сприяти розвитку мотивації до добрих вчинків, виховувати віру в силу добра; вчити бути слухняними і добрими;
Формувати узагальнені моральні уявлення про моральні категорії . Розвивати пам'ять, увагу, творче мислення, розвивати усне мовлення. Спонукати дітей до
бажання впроваджувати і оберігати народні звичаї, викликати у дітей бажання робити добро, виховувати почуття любові до традицій рідного краю.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, систематизація і узагальнення набутих знань.
Форма проведення: колективна
Обладнання:
Хід уроку
І. Організація класу.
Привітання
Стали,діти,повернулись
З гостями привітались і щиро посміхнулись. На урок старання не забудьте взяти,сіли всі рівненько починаємо працювати.
II. Актуалізація опрних знань:
1етап Розчитування
Зараз у нас урок ПЧ. Бачу ,що у всіх у вас гарний настрій і сподіваюсь на те, що ви його збережете до кінця уроку.
Сьогодні чудове свято і кругом панує казковий настрій і віра в чудеса.
Ми з вами будемо працювати під девізом: 2слайд
«Хто багато читає, той багато знає;
Хто швидко читає,той багато встигає»
(треба багато читати,треба часто читати…)
Отже,будемо швидко читати і багато встигнемо.
2й етап Розчитування :3слайд
-Про себе;
Вголос повільно
Швидко
У питальній інтонації
В наказовій інтонації; перший склад зліва,другий склад справа…
Продовжуємо розчитуватись 4 слайд
Розширюємо коло зору
Дав но
Лю дей
Хат ках
Тем них
Хво рих
Бід них
Здо був
Ліку вав
Поба чив
Свя тих
-Про себе;
Швидше;
1 ряд На одному подиху
2 ряд
3ряд
Всі разом
Продовжуємо розчитування. Увага на дошку 5 слайд
Скоромовка
Їхав грудень возом,
Віз мішок морозу,
До морозу криги,
А до криги — снігу.
-Читаємо про себе
-Тепер по складам разом
-Тепер швидше разом
-Тепер читаєм ,як завірюха, як мороз ,сонечко;
-На санчатах згори;
-По рядах; по бажанню
Продовжуємо розчитування Чистомовка 6 слайд
Чі-чі-чі – ходить він завжди вночі картинка ночі
Гей-гей-гей - має ключик від картинка дверей
Ве-ве-ве – знає, хто і де живе картинка
Де-де-де –хто і як себе веде картинка
Чки-чки-чки- чемним діткам книжечки картинка
Чки-чки-чки—а нечемним різочки. картинка
Здогадались, про кого буде іти мова на уроці?
(відповіді дітей)
III Повідомлення теми уроку
Отже, тема нашого уроку ПЧ… 7 слайд
Чемним Святий дарунки іде, несе Миколай дітям
1.інтрига-складаєм тему
Святий Миколай іде,чемним дітям дарунки несе
2.Бесіда
Сьогодні чудове свято, ви всі давно проаналізували свої вчинки за рік, написали листи до Святого Миколая, пообіцяли бути чемними, отримали подарунки, солодощі.
Сьогодні на уроці ми дізнаємось багато нового про людину, яку називають Святий Миколай.
3.етап « У ході читання»
Перед вами текст
-прочитайте заголовок тексту
-про що буде іти мова в тексті? (відповіді дітей)
4. етап Опрацювання твору
Читання твору дітьми ( учителем)
А)які почуття охопили вас після першого прослуховування?
(мені приємно було чути,який він добрий,чуйний; я зрозуміла, що в нього з дитинства було добре серце; що дуже приємно приносити радість іншим…)
Б)словникова робота слайди картинки
Місто Мири- стародавнє місто нинішня територія Туреччини
Комора-споруда для зберігання зерна
Скриня-великий ящик з кришкою і замком
Панчохи- одяг на ноги вище колін
Капці-легке взуття переважно для хати
Поліно-розрубана частина стовбура дерева,що призначається на паливо
В’язниця-приміщення де тримають людей, які вчинили злочин.
Знайдіть і прочитайте де в тексті зустрічаються ці слова.
В)читання тексту дітьми за поданими запитаннями:
Хто такий Микола?Де він жив?Де народився?Знайдіть в тексті і прочитайте…
Що бачив Миколай,виходячи із свого будинку?
А що стало відомо Миколі? Прочитай
І задумав він? Прочитай
Які думки виникли у Миколи? Прочитай
А вранці? Прочитай
І з того часу?
Чим завершилася історія про Миколая? прочитай
церква причислила Миколая до Святих.
(пов'язаний з релігєю,дуже близький до бога, а головне наділений божественною силою ,даром)…читаєм
Отже, за які справи Миколая причислили до святих(відповіді дітей)
Г) підбір синонімічних рядів
Ні батька, ні матері…. Холодно слайд
Зимно в хаті… навчився
Микола вдав, що іде спати… зрадів
Не міг натішитись дарунками… прикинувся
Здобув освіту… сирота
Г)знайдіть і прочитайте в тексті речення, або вислови,аналогічні моїм:
Хлопчика виховували інші люди
Всього було вдосталь у Миколи…
Набрав у мішок продуктів…
Потайки дарував нужденним…
Пройшло багато часу…
У мене в руках торбинка з найкращими людськими якостями:
Милосердний(темні будинки ,гола підлога,голодні)
Чуйний(мати хвора,черевиків немає…)
Турботливий(не можу спокійно спати,коли інші голодні…)
Щедрий(набрав у торбинку…)
Скромний(робив добрі вчинки потайки)
Безкорисливий(віддав усе бідним)
Якими словами із тексту можна підтвердити ці слова.
Тепер ми знаємо, що Святий Миколай був наділений такими якостями і тому метою всього його життя було
Викреслити великі літери, а з маленьких склади вислів.
«НайОбільРше щасМтя в житАті – твоСриПти добВро»
(Найбільше щастя в житті-творити добро)
Отже,цілком земна людина Святий Миколай є втіленням слайд кращих моральних якостей : доброти,чуйності,милосердя,щедрості,людяності, безкорисливості,уміння допомагати кому потрібна допомога,уміння прощати.
І в нашому житті – ці якості повинні бути на першому місті.
А як озвучити добро?
Фізкультхвилинка
Робота над віршем
Бесіда
Чуйний ,щедрий,милосердний-саме таку людину очікуємо ми з подарунками
-Наша робота продовжується і на нас чекає інше завдання. Що це?(вірш)Заголовок вірша закодований необхідно закреслити олівцем однакові букви і ви прочитаєте назву вірша.
Улуиусут уМуиукуоулуауюу
-А як ми готуємось до зустрічі з Миколаєм( робимо добрі справи,гарно поводимось, досягаємо успіху,пишемо листи,чемно себе ведемо, молимось,вішаємо шкарпетку,випікаємо смаколики…)
Перш,ніж ви почнете читати вірш «Лист Миколаю» навчимося правильно читати слова:
черевика поруч
побажання пошепки ( ехо)
старанно пообіцяю
тихо-тихенько скрипнуть
прочитайте саме коротке слово
саме довге(побажання,скрипнуть)
прочитайте слово,яке відповідає на запитання Що? Де?
На яке питання відповідає останнє слово?
Читання учителем
1.Я прочитаю вам вірш,ви уважно слухаєте ,прислухаєтесь до логічного наголосу,до інтонації і намагаєтесь визначити чому вірш має такий заголовок?
Лист Миколаю Руслана Назаренко
Під Миколаєм святим, у куточку,
Я черевика свого залишу
І всі побажання свої на листочку
Дуже старанно йому напишу.
Тихо молитву на ніч прочитаю,
Знаю, він чує, десь поруч стоїть.
Я йому пошепки пообіцяю
Слухатись маму і Бога любить.
В ліжечко тепле ляжу швиденько
Очі закрию і буду чекать.
Знаю він ходить тихо-тихенько
В час, коли діти вже солодко сплять.
Скрипнуть тихесенько двері в кімнату…
Може, це сниться, а може і ні?..
Вранці ж дивлюсь – в черевичку багато,
Дуже багато дарунків мені.
Сподобався віршик?
Так про Що він?(всі побажання дівчинки здійснились; в очікуванні Миколая)
А який настрій у вас після почутого вірша?(піднесений,веселий,лагідний…)
I.Прочитаємо перший стовпчик.
-Якого такого черевичка залишить дитина під іконкою?
-А як це написать «старанно»?
Які рими зустріли?
II.Прочитаєм пошепки другий стовпчик.
А чому я просила пошепки прочитать?
-(бо молитву людина тихо промовляє, пошепки)
-Що обіцяє автор Вірша?
III.Прочитаєм в парі 3й стовпчик.
-Вислів «солодко сплять» вжито в якому значенні?
-А що це значить?
IV. Подивились уважно на останній стовпчик.
Скільки там речень? (читаємо по реченню)
2. Працюємо над інтонуванням вірша. Читаємо разом намагаємось передати настрій вірша голосом,робимо де потрібно паузи вашим улюбленим «ланцюгом»,
«хвилею».
3.А хто був найуважніший (гра «Розвідники»)
Скільки разів у тексті зустрілося слово «черевик»2, «багато»2.
Хто був уважним і прочитає які слова характеризують ходу Миколая?
І час коли він ходить?
11.Закріплення читання вірша за допомогою малюнків
Або «намалюй символи до слів вірша»
Ви у мене найталановитіші,найрозумніші,творчі
12 .мімічний показ вірша
13. «Знайди помилку»-на екрані вірш з переплутаними словами.Треба відновити рядки.
13.розповідь вірша напамять за бажанням
14.творче завдання
Я роздам вам чарівний чобіток. Запишіть на ньому ті риси характеру ,які будуть приносити щастя людям.
Розвішуємо на камін на дошці.
Рефлексія
Хто уважно слухав,виконав всі завдання і може поділитися знаннями з іншим малює знак «Вікторія»
Хто намагався бути уважним,завдання виконав але поділитись знаннями не зможе малює «Долоньку»
Хто вважає,що уважно слухав,але щось пропустив і не зможе повторити намалює «Вушко».
Вкладіть в свій чобіток ті риси характеру ,які треба в собі розвивати ,щоб хоча б трохи бути схожим на Миколая
Висновок:
Отже: на прикладі якого Святого ми зрозуміли, що доброта, чуйність, милосердя, є найкращими якостями людини.