Урок позакласного читання для учнів 5 класу. Урок присвячено твору сучасного письменника І.Андрусяка "Стефа та її Чакалка". Проводиться у формі мандрівки до закритої лісової школи.
Новоналещинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Підготувала і провела
учитель української мови та літератури
Пархоменко О.В.
2018
Мета: Ознайомити учнів зі змістом сучасної повісті казки; вдосконалювати вміння учнів аналізувати прочитаний матеріал, навчати будувати власні висловлювання з приводу порушених проблем у творі, визначати тему, проблеми, розкривати власне розуміння образів; розвивати комунікативні навички учнів, формувати соціальну, полікультурну та інформаційну компетентність, вміння працювати в групах; виховувати кращі моральні якості, інтерес до сучасної української літератури.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації учнів до твору «Стефа і її Чакалка», мультимедійна презентація, кольорові олівці, пластилін, набір смайликів.
Випереджувальне завдання:
Для всього класу – прочитати повість –казку І.Андрусяка «Стефа та її Чакалка».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель:
Встаньте, діти, підведіться,
Один одному всміхніться.
До заняття підготуйтесь,
На уроці не лінуйтесь!
-Доброго дня, любі діти. Я рада всіх вас сьогодні бачити на уроці!
Учитель. Я пропоную вам побути в ролі мандрівників , але не простих, а літературних. Щоб налаштуватися на роботу, проведемо невеликий аутотренінг. Покладіть руки на коліна, сядьте зручно й повторюйте за мною:
Ми любимо читати, відкривати нове і цікаве.
Ми хочемо багато знати й ділитися своїми знаннями.
Ми міркуємо, замислюємося, аналізуємо.
Ми – школярі, ми – творчі, кмітливі, розумні!
Доведемо це!
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. 1. Слово вчителя.
Упродовж всього життя людина постійно звертається до книг. З них ми черпаємо знання, шукаємо поради, втіхи, розкриваємо таємниці природи, людських стосунків.
Сучасна дитяча проза кличе нас з вами сьогодні у мандри та велить бути сміливими й мудрими, вчить робити добро і зневажати зло, допомагає пізнати світ, робить нас вихованими, справедливими, розумними.
2. Метод «Мозковий штурм»
-Сьогодні поговоримо про творчість сучасного українського письменника і його дівочу повістинку. Щоб дізнатися прізвище цієї людини, ми повинні дати правильні відповіді на питання.
-Отже, сьогодні ми поговоримо про творчість сучасного українського письменника Івана Андрусяка.
-У мандрівку до закритої лісової школи ми вирушимо загонами,які ви сформували,обравши колір за вподобанням.
І тільки разом зможемо допомогти Стефі і її друзям перевиховати казкове страшидло. Якщо ви виконаєте правильно всі завдання,ми дізнаємося чарівне слово.
-З яким настроєм ви вирушаєте у мандрівку?(смайлики)
Створення емоційно-позитивного фону
– У мене в руках кошик( „Мій урок”)
– Що б ви запропонували взяти у нашу мандрівку (Відповіді учнів)
– А я вам пропоную ось що :дотепність, кмітливість, наполегливість, спостережливість, старанність.
– Дійсно, все це потрібно на уроці.
Нам потрібно вести записи мандрівників,тому у зошити запишіть дату мандрівки і її тему.
-Але так як пригоди зі Стефою відбувалися уві сні,ми зможемо їй допомогти,поринувши у сон.
-Сядьте зручно, заплющіть очі і уявіть … (Звучить тиха музика, вчитель читає уривок з тексту)
Чудово, неначе в казці! Все навколо виблискує під яскравими промінчиками лагідного сонечка. Приємно йти доріжкою, коли під ногами лагідно шарудить різнобарвний килим. А вітерець, пустотливо граючись, розносить по всьому лісу приємні пахощі достиглих ягід. Поважно хитають маленькі ялинки та високі сосни своїми вічнозеленими верхівками, ніби мирно розмовляючи між собою.
Тихесенько.
Крадькома.
Серед ночі.
Навшпиньках – нечутно, мов повітря – пройшла вона повз татове й мамине ліжко, прошмигнула в дитячу й легесенько, мов пір’їнку, перенесла Стефу до свого мішка. Ніхто нічого не чув, і Стефа навіть не прокинулася.
-Стефі потрібна допомога, відкрийте очі і пригоди починаються.
III.Вивчення нового матеріалу
-Щоб наш шлях був легким,ми повинні вміти орієнтуватися на місцевості. Але деякі позначки на карті є незрозумілими. Тому звернемося до довідкового бюро.
Словникова робота.
Стефа – жіноче ім’я, від імені Стефанія.
Чакалка – міфічна істота, якою на Слобожанщині й Полтавщині батьки лякали неслухняних дітей.
Бабай – нічний дух, уявна істота, згадування якої використовують батьки, щоб залякати неслухняних дітей. Бабай описується як «маленький дідусь з бородою і з торбинкою або великим мішком».
Татійка – татова донька.
Літературний крос. Гра «Далі….»
Щоб дістатися до лісової школи,ми познайомимося із картою і з’ясуємо,чи гарно знаємо маршрут. Про свою відповідь ви швиденько сигналізуєте своїми сигнальними картками.
1. Хто є автором книжки « Стефа та її Чакалка »? ( І. Андрусяк)
2. Жанр твору за визначенням автора ? ( Дитяча повістина )
3. Вік головної героїні дівчинки Стефи? ( 6 років)
4. Ім’я та вік старшої сестри Стефи ? ( Ліза, 10 років)
5. Чому Стефа одного разу розсердилась ?
( На неї ніхто не звертав уваги)
6. Про кого вчила напам’ять вірш Ліза ?
( Про Богдана – Ігора Антонича)
7. Хто така Чакалка? (Це на Слобожанщині Бабай)
8. Де жила Чакалка? ( У закинутій лісовій школі)
9. Кого та як забрала Чакалка у свою школу? (Неслухняних діточок у мішку)
10. Чим Чакалка годує поцуплених дітлахів? (чіпсами, газованою водою, снікерсами і т ін.)
11. Чим закінчуються педагогічні дії Чакалки? ( Діти розвалюють закинуту школу, розчарована Чакалка повертає їх додому).
12. Узагалі Стефа нічого не боїться – боїться тільки…(висоти й стоматолога).
13. Мама Стефи працює…(вчителькою вчителів).
14. Тоді мама нагадала, що саме по таких неслухняних дітей…(приходять уночі Чакалки).
15. Бабай жив у пам’ятнику…(якомусь дядькові з кепкою в простягнутій руці).
16. На Орининій футболці був напис…(«Школа не вовк, в ліс не втече»)
17. На обід у школі були батончики …(батончики «Снікерс», «Баунті» і «Віспа»)
18. Чакалка крала неслухняних дітей…(бо лише з них можуть вирости справжні Бабаї і Чакалки)
19. Допоміг Стефі вибратися з лісу…(хрущ)
20. Щоб роздивитись, куди іти , Стефа…(вилізла на велику ялину)
21. Чакалка поставила свій мішок, сіла спиною до стовбура і …(гірко заплакала)
22. Стефа запропонувала Чакалці …(навчати діток у справжній школі)
23. Вранці Стефу розбудив…(сонячний зайчик)
24.Які слова нам допомагають зрозуміти, що це сучасна казка? (стоматолог, політика, «модуль», комп’ютер, футболка, пательня, чіпси, снікерси, фанта ...)
Усне малювання
-Які казкові істоти зустрічаються у казці?(Баба Яга, Бабай, Бабаїха, Чахлик Невмирущий, Змій, Відьма)
- А де жила Чакалка?
-Якою ви уявляєте лісову школу?(усний малюнок)
-Які кольори переважатимуть на вашому малюнку ? Чому?
-Де знаходиться школа?
-Яким ви уявляєте ліс?
КОДОВИЙ ДИКТАНТ
Але для того, щоб потрапити до школи ,ми повинні відкрити замок,правильно підібравши код до нього . Пропоную наступне завдання.
1) Чакала;
2) Ліза;
3) Стефа;
4) Орина.
1) про Богдана-Ігоря Антонича;
2) про Тараса Шевченка;
3) про Івана Франка;
4) про Івана Андрусяка.
1) Стефі;
2) Лізі;
3) Стефиній мамі;
4) Стефиному татові.
1) білорусом;
2) українцем;
3) пуштуном;
4) грузином.
1) Баба Яга;
2) Чакалка;
3) Чахлик Невмирущий;
4) Бабаїха.
1) нікого слухати;
2) їсти зранку кашу;
3) чистити зуби;
4) ходити в садок.
КОД __314321
-А хто ж така Чакалка?
Гра „Заповни анкету”
Завдання: заповнити анкету-характеристику Чакалки
Ім’я |
Ча́калка |
Місце проживання |
Лісова школа |
Науковий ступінь |
Кандидат педагогічних наук |
Уподобання |
Педагогічна праця, перевиховання дітей |
Мрія |
Стати хорошою вчителькою |
Риси характеру |
Весела, хитра, грайлива, наполеглива |
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ПЛУТАНИНА
-Чакалка хоче нас збити зі шляху, і я не можу зрозуміти,про кого йдеться тут мова. Допоможіть
Весела та кмітлива дівчинка, яка ходить до старшої групи дитсадка і нічого не боїться , окрім висоти і стоматолога |
Ірця |
Школярка, яка вчила вірш про Богдана-Ігоря Антонича
|
Орина |
Веселий, сміливий, розумний, пише статті, аби родині не довелося „ссати лапу” |
Сіяр |
Кумедне окуляристе створіння із зачіскою-їжачком, яке називали найбільшою розбишакою на всю школу |
Ліза |
Працює вчителькою вчителів, а також задає писати модулі старшим діткам |
Чакалка |
Коли її мами довго нема, вона плаче. Це тому, що вона мамійка
|
Стефа |
Він – пуштун, його Батьківщина – Афганістан, а Бога вони називають Аллахом |
тато Стефи |
Кандидат педагогічних наук, якого за висловом її старенького професора, „до дітей не можна й на гарматний постріл підпускати” |
мама Стефи |
-Які правила були у школі?
-А до чого привела вседозволеність у лісовій школі?
-Чи хотіли б ви там навчатися ? Чому?
- Пам'ятайте: вам обирати, якими бути і як поводитись, але не забувайте, що як ви будете ставитися до людей, так і вони будуть ставитися до вас.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ГРУП
І група
- Виліпити з пластиліну Чакалку. Пояснити, якою вона була. ( Чакалка – весела, хитра, грайлива, наполеглива, вигадана, уявна, страшна)
ІІ група
Якою я уявляю Стефу .Зробити ілюстрацію
(Стефа – маленька, красива, любляча донька, смілива, весела, кмітлива, допитлива, мрійлива, комунікабельна, спритна, нечемна.)
ІІІ група
Скласти сенкани зі словом Чакалка і Стефа
ІV. Закріплення набутих знань, умінь і навичок
-Ось і підійшла до завершення наша мандрівка. Так чим ми можемо перевиховати наше казкове страшидло?
«Малюнок на склі»
Із запропонованих букв скласти слово, з допомогою якого діти перевиховали Чакалку.
-Яке слово у нас утворилося?
Слово добро . Чому добром зможемо перевиховати казкове страшидло?
Самооцінювання
Учні визначають найактивнішу групу
-Тільки спільними зусиллями, разом ми допомогли перемогти казкове страшидло.
Прокидаємося (музика)
-Нам час повертатися назад. Заплющіть очі і уявіть ….
« Стефу розбудив сонячний зайчик. Він так ніжно танцював їй по щічці, що вона ще трохи поніжилася, перш ніж розплющити оченята.
А тоді раптом згадала все – і різко підвелася!»
Складання асоціативного ряду «Чого вчить і що виховує казка
І. Андрусяка «Стефа та її Чакалка». (Доброти, чемності, відвертості, щирості, поваги до інших…)
Сьогодні ми перегорнули сторінки чудової книги Івана Андрусяка Книга – наш порадник, джерело багатьох добрих думок, почуттів, знань. Читайте!. Хай не буде у вас жодного дня, аби ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги. Тоді ви будете освіченими, вихованими,
добрими людьми. Людина, яка любить і вміє читати, щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів. І друзі ці книги.
-З яким настроєм ви повернулися з подорожі? (Смайлики)
V.Підсумок уроку
Рефлексія.
Продовжте речення:
VІ. Домашнє завдання.
1. Завдання для всіх:
Придумати рекламу повісті-казки «Стефа та її Чакалка»
2. Завдання на вибір:
- написати продовження казки.
- скласти власні ребуси, кросворди, малюнки за твором Івана Андрусяка «Стефа та її Чакалка»;
1