Дана розробка до бібліотечного уроку позакласного читання за підручником Мовчун А.І.,Харсіка Л.І "Найкраще" для 2 класу,де дібрані цікаві завдання і детально опрацьовано твір М. Слабожницького «Перша книга»
Тема: Де живуть книги? (Бібліотечний урок)
М. Слабожницький «Перша книга»
Мета: Поглибити знання учнів про бібліотеку, розкрити значення окремих бібіліотечно-бібіліографічних понять. Розширити уявлення про книжки та їх призначення, формувати навички та бажання самостійно обирати і читати книги, ставитись до них як до джерела знань.Удосконалювати навички правильного і свідомого читання мовчки та в голос, вміння виразно читати діалоги, аналізувати зміст прочитаного.
Розвивати пізнавальний інтерес до читання, творчу активність, зв’язне мовлення, допитливість, увагу, пам’ять.
Виховувати любов до книги, культуру читання, бережливе ставлення до книги.
Обладнання. Малюнок корабля, виставка книжок, картки з назвами пристаней; запис шуму моря, крику чайок.
Підготовча робота
І ряд «Із життя слова» (с. 5),
«Дива дивні» (с. 17)
ІІ ряд «Екскурсія в минуле» (с. 7)
ІІІ ряд «Екскурсія в минуле» (с.21)
Хід уроку
І. Організація класу
Вже покликав всіх дзвінок,
Поспішайте на урок.
Новий підручник відкриваєм
В цікаву подорож з ним вирушаєм.
ІІ. Вступна бесіда про урок позакласного читання в 2 класі
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1. Ознайомити з новим розділом
- Прочитайте назву першого розділу
-Як ви гадаєте, про що піде мова на уроці, що ви очікуєте від уроку?
Учні висловлюють свої очікування, вправа «Мікрофон».
2. Ознайомлення з темою і метою уроку.
- Сьогодні ми з Вами вирушимо у незвичайну подорож на великому красивому кораблі, який має назву (діти читають) «Пізнайчик». Мандруючи морем, ми будемо заходити на пристані з цікавими назвами, виконувати завдання. Ознайомимося із значенням книги в житті людини, правилами користування книгою, будемо читати цікаві твори та аналізувати їх зміст.
3. Мовна розминка.
Читання прислів’їв на одному мовному диханні.
Читання деформованого тексту (пропущені голосні)
Кн. жк. – д.бр.й, м.др.й др.г,
Кн.жк. зн.є вс. н.вкр.г.
Пр. ст.р., н.в. кр.їн,
К.см.с т. м.рськ. гл.б.н..
IV. Робота над темою уроку
Релаксація
Звучить запис шуму моря, крику чайок.
-Уявіть, що ви зайшли на корабель та сядьте зручненько. подорож починається. Наш корабель повільно рухається морськими хвилями, десь далеко чути крики морських чайок, зовсім близько чути, як хвилі б’ють по бортах корабля, ваші обличчя ніжно ласкають промені сонця. Так гарно, тепло, лагідно на душі. ми наближаємося до першої пристані.
Розв’язання завдань спрямованих на орієнтування в книжках.
Пристань 1 Виставка
З’являється картка з літерами к а и В с т в а.
Вправа «Продовж речення».
Я обрав (обрала) книжку ..., тому що ...»
Читання вчителем уголос художнього твору.
Пристань 2. Довідка
-Діти, ось ми підходимо до наступної пристані. Переставте літери та прочитайте її назву (а і о Д в д к).
Опрацювання статті «Бібліотека і читач» (с.6-7).
Бесіда – міркування про прочитане
3. З’ясування значення виділених слів.
- Діти, я буду зачитувати пояснення, а ви визначати до якого воно слова.
- Закінчи речення і перевір з товаришем правильність записаного.
- Збери слова, пов’язані зі словом «бібліотека.
Самостійне ознайомлення учнів з новою книжкою.
Пристань 3. Історична.
1 ряд. Звідки прийшло слово «бібліотека»?
Що цікавого дізналися про алфавіт?
2 ряд. Чи були бібліотеки в Київській Русі?
3 ряд. Як виникло письмо?
Пристань 4. Спортивна
Фізкультхвилинка
Добре те, що сонце світить! (руки вгору)
Добре те, що вітер віє! (колихаються)
Добре те, що наш кораблик,
Лагідно пливе на хвилях! (присідання)
Добре те, що в нашім морі
Синя, не брудна водиця! (плавають, купаються)
Добре те, що ми мандруєм,
Знання нові опануєм! (сідають за парту)
Самостійне читання учнями мовчки запропонованого вчителем твору
Пристань 5. Перша книжка
Учні переставляють літери і читають назву наступної пристані (П ш р е а а н ж к и к ).
Опрацювання оповідання Михайла Слабошпицького «Перша книжка» (с.11)
Вправа «Мікрофон»
Пристань 6. Підсумок.
Учні визначають назву останньої пристані (о д і П с м у к).
Пам’ятка читача
Перш ніж книгу до рук узяти
Їх треба чисто ... (витирати).
Книгу не ... (перегинай),
Сторінок не ... (розсипай),
В книгу ручку не ... (клади),
Їх життя надовше ... (збережи).
Сторінки не ... (загинай),
Закладинки ... (виготовляй).
Хочеш за обід сідати –
Залиш книгу ... (відпочивати)
Щоб книзі життя зберегти –
Одяг ти їй (добери).
Рекомендація до позаурочної діяльності на наступні 2 тижні
І в. Читати вірш «Важка наука» Г. Усача
ІІ в. Читати текст «Поведінка тварин – це їхня мова» Л. Мовчун