Дана озробка позакласного читання до підручника Мовчун А.І.,Харсіка Л.І. "Найкраще" для 2 класу,де опрацьовано казки "Зайчикова хатка", "Дві білочки", "Казка про молоду рибку і пана боба", "Сніг і заєць".
Тема. Українські народні казки.
"Зайчикова хатка", "Дві білочки", "Казка про молоду рибку і пана боба", "Сніг і заєць".
Мета. поглиблювати знання учнів про казку як вид усної народної творчості, про їх структуру, класифікацію та особливості сюжету. Удосконалювати вміння визначати головну думку твору, аналізувати зміст прочитаного, давати характеристику дійовим особам. Продовжувати формувати вміння читати в особах, інсценізувати знайому казку. Формувати навички правильного і усвідомленого читання мовчки та в голос.
Розвивати пам'ять, образне мислення, творчу уяву, зв'язне мовлення, увагу.
Виховувати вміння знайти вихід із складної ситуації, почуття дружби і доброти, пізнавальний інтерес до казок.
Обладнання. виставка малюнків до казок, ілюстарації персонажів до казок (колобок, Івасик-Телесик, зайчик, рибка, білка, півник), опорна-схема "Казки".
Хід уроку
І. Організація класу
Ми зібралися в класі дружно,
Щоб добре читати,
І про українські народні казки
Цікаво пізнати.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Казки – найпопулярніші в народній творчості. Їх люблять усі: від маленьких дітей, які ще ходити самі не вміють, але вже з великим інтересом слухають і "Колобок", і "Курочку рябу", до стареньких дідусів та бабусь, які залюбки читають своїм онукам-правнукам книжки. Казка дає перше уявлення про добро і зло, правду й неправду, чесність, справедливість.
Зараз, любі друзі, з вами
Вирушимо в далеку путь.
Поспішаймо в ту країну,
Що всі казкою звуть,
Я від діда втік,
Я від баби втік,
Вже прибіг до вас.
(З'являється малюнок колобка).
1 6 9 3 5
7 8 2 4
Вправа "Очікування"
* Опрацювання вірша А. Костецького (с. 43)
- Нехай девізом нашого уроку стане вірш Анатолія Костецького.
* Робота над скоромовкою "Бабин біб" (с. 51)
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Робота за опорною-схемою "Казки"
Гуси, гуси, гусенята,
Візьміть мене на крилята,
та понесіть до батька…
(виставляється малюнок Івасика-Телесика)
Івасик-Телесик приніс нам ось таку схему і пропонує попрацювати за нею.
2. Робота над виставкою малюнків
Вправа "Продовж речення"
Я намалював ілюстрацію до казки… , це казка … .
Не ходжу я, а скакаю,
Бо нерівні ноги маю,
через поле навмання,
перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз,
всіх на світі я боюсь.
"… круглі дірки поробив. "
"… заривався, ховався. "
"…збереже для мене. "
"…добре припікає"
"… зберегти не можу. "
"… ніхто тебе не помітить. "
"… на літній сірий"
3. Словесне малювання кадрів мультфільмів.
- Уявіть, що нам запропонували створити мультфільм за змістом цієї казки, який кадр ви намалювали спочатку? А потім?
4. Узагальнююча бесіда
- Хто вам сподобався у казці ? Чому?
- Яким був господар лісу?
- Чому вчись вас ця казка?
5. Виступ доповідачів.
- Вдома учні третього ряду читали тексти про зайчика "Вухатий сміливець" (с.45-46) та "Шуба яка росте" (с. 59) Оксани Кротюк. Поділіться з нами інформацією, про що цікаве ви дізнались.
Вправа "Мікрофон"
6. Фізкультхвилинка
- Зайчик пропонує нам відпочити і зробити фізкультхвилинку, яку він приніс
Сірі зайчики маленькі,
Вушка є у них маленькі,
В лісі грались, веселились
Працювати вже втомились.
А щоб добре працювати.
Треба трошки пострибати.
скік-скок, скік-скік, скік-скік.
Треба трошки відпочити.
4. Самостійне ознайомлення учнів з новою книжкою, яку вони мають читати.
1) Опрацювання "Казки про молоду рибку та пана боба" (с. 49)
- Послухайте загадку про наступного гостя.
У воді проживає,
Хвостик і плавники має,
Але не розмовляє.
- У яких казках ви зустрічалися з рибкою?
- Учні другого ряду читали вдома "казку про молоду рибку і пана боба". Зараз вони нам її прочитають в особах. Послухайте і назвіть героїв казки
2. Читання учнями в особах.
3. Бесіда за змістом казки.
- Хто ж герої цієї казки ?
- Чому біб привітався не дуже чемно з молодою рибкою?
- Відшукайте слова його вітання з рибкою і зачитайте.
- Яке прислів'я є у казці ?
- Чому навчила вас ця казка?
5. Самостійне читання учнями мовчки запропонованого вчителем твору.
- Відгадайте загадку про наступного гостя.
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто оченята.
Хто це? Спробуй відгадати!
- Білочка пропонує нам прочитати казочку про своїх друзів, яка називається "Дві білочки" (с.46).
1. Словникова робота.
Недбайлива - не робить запасів на майбутнє;
галузка - гілка дерева;
заздалегідь - раніше щось зробити;
клопіт - турбота про щось або про когось;
посестра - особа такого ж виду.
2. Читання казки учасниками мовчки.
- Читайте казку і скажіть: Про які пори року йде мова в ній?
3. Вибіркове читання.
- Який вигляд мали білочки?
- Як трудилась одна білочка?
- Що робила друга білочка? Що вона їла?
- Що влітку робила працьовита білочка?
- Як вона зустріла зиму?
- Яка біда спіткала другу білочку?
- До кого вона звернулась за допомогою?
- Який вигляд мала лінива білочка?
- Що запропонувала їй білочка трудівниця?
- Як змінилась лінива білочка наступного літа?
4. Гра "Виправ помилку в реченні"
- Сидить собі в норі (теплому дуплі) працьовита білочка й гадки про біду не має.
- Отже, цілу зиму (літо) весело прожила
- А друга була собі зовсім хвора (недбайлива).
- Ні харчів на осінь (зиму) нема, ані одного горішка!
- От зігрійся трохи в моху, а я приготую тобі грибочків (горіхів і жолудів).
- Без відпочинку (праці) нема добра!
5. Узагальнююча бесіда.
- Яке прислів’я у казці?
- Як ви його розумієте?
- Яких людей змальовано в образі першої білочки? А в образі другої?
- Чому вчить нас ця казка?
6. Інсценізація казки "Зайчикова хатка" (с.43-45)
- Відгадайте загадку і здогадайтесь хто наш наступний гість?
Хто це пісеньку таку
Нам співа ку-ку-ріку!
- В яких казках ви зустрічалися з півником?
- Півник є в казці, яку нам покажуть учні першого ряду. А називається вона "Зайчикова хата"
7. Бесіда за змістом казки.
- Хто герой цієї казки?
- Яке лихо трапилось із Зайчиком?
- Хто виганяв Лисицю з хати?
- Кому вдалось це зробити?
- Чому Зайчик почав жити разом з Півником?
- Доведіть, що це казка. (Зачин "Жили собі", герої розмовляють, виганяли Лисичку три рази, це вигадка)
- На кого ви хотіли б бути схожими і чому?
- Чому навчила вас ця казка?
8. Робота в зошиті (в парах)
- Запиши назви казок, у яких використано ці прислів’я та приказки (с.8, завд 2-3)
- Запиши героїв казок за їхньою характеристикою (с.9, завд. 1,3, 4, 6)
- Добери слова, пов’язані зі словом "казка" (с.9).
IV. Підсумок уроку
1. Вправа "Продовж речення"
- Ось і закінчується наша подорож і зустрічі з героями. Скажіть, чим вам сподобався урок?
Мені сподобався урок тим, що…
Мене навчив урок …
2. Заключне слово вчителя
Забута казка - це намисто,
Яке розсипалось, лежить,
Тому потрібні фольклористи -
Знайти її, щоб оживить.
Бо казка - це дитинство людства,
Його вся мудрість і краса.
Добро несе і милосердя,
Навчає нас завжди вона!
В казках добро перемагає,
А зло тікає назавжди,
Людину праця прикрашає,
Поради в ній знаходиш ти.
Нам в казці звірі помагають
З маленьких років зрозуміть,
Добро та правду відрізнити -
Людину бачити в ту ж мить.
Рекомендації до позаурочної діяльності на наступні два тижні
- Намалювати малюнки різної частини осені
І ряд - опрацювати біографію Василя Сухомлинського (с.63) та переказувати його казку "Дід Осінник" (с. 64).
ІІ ряд - опрацювати біографію Олександра Копилянка, читати та ставити запитання до його оповідання "Шпак у жмені" (с. 71-72).
ІІІ ряд - опрацювати біографію Вадима Скомаровського (с.73-74), вивчити напам’ять вірш "Осінь" (с.74); знайти рими.