Урок позакласного читання " Осінь щедра,осінь золотава"

Про матеріал

Дана озробка позакласного читання до підручника Мовчун А.І.,Харсіка Л.І. "Найкраще" для 2 класу,де опрацьовано твори В.Сухомлинського "Дід Осінник", О.Копиленка "Шпак у жмені", В. Скомаровського "Осінь", "Нічний гість", О.Іваненко "Казка про білочку мандрівницю".

Перегляд файлу

Тема: Осінь щедра, осінь золотава.

В.Сухомлинський "Дід Осінник", О.Копиленко "Шпак у жмені", В. Скомаровський "Осінь", "Нічний гість", О.Іваненко "Казка про білочку мандрівницю".

Мета: Збагатити знання дітей про природні зміни, що відбуваються восени. Продовжувати вчити помічати красу осінньої природи за допомогою художнього слова. Продовжувати вчити правильно виразно читати художні твори, зв’язно висловлювати свої думки, аналізувати прочитане. Удосконалювати вміння переказувати текст, самостійно ставити запитання до його змісту, читати в особах.

Розвивати творчу уяву, фантазію, естетичні почуття, зв’язне мовлення, пам’ять, увагу.

Виховувати любов до природи, прагнення більше знати про навколишній світ, бажання милуватися красою природи.

Обладнання. Клас прикрашений по-осінньому (жовте листя, кетяги горобини, калини), малюнок Їжачка-Лісовичка, запис п’єси П.І.Чайковського "Пори року".

Хід уроку

І. Організація класу

Пролунав наш веселий дзвоник,

Діти, в нас - незвичайний урок.

Чекає на нас Їжачок-Лісовичко.

Він про осінь багато розказати може

І твори опрацювати нам допоможе.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

1. Вступна бесіда

- Діти, відгадайте загадку "Хто красить листя?" (с.65-66)

(Вчитель читає, учні відгадують - осінь)

  • Коли до нас приходить осінь за календарем?
  • Назвіть трьох синів осені. Чому в них такі імена?
  • Які зміни відбуваються в живій природі з приходом осені?
  • Що змінюється в недивій?

2. Ознайомлення з легендою.

- За народним переказом, Осінь - старша донька Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: "Забирай все моє багатство. Я віддам все золото. Будь щедрою і люди любитимуть тебе".

- Чи виконує Осінь, накази Сонця? Як саме?

(Міркування учнів)

3. Ознайомлення з темою уроку.

- За схемою прочитайте тему уроку.

 

О   щед    о   зо  та

сінь    ра  сінь   ло  ва

 

- Чому осінь називають щедрою?

- Як ви розумієте слово "золотава"?

- Що ви очікуєте дізнатися на уроці?

Вправа "Очікування"

4. Ознайомлення з метою уроку.

- Красою при роди можна милуватися не тільки очима. Адже письменники словами розповідають про природу так. Що їхні спостереження. Думки і почуття стають для нас, читачів, цікавими відкриттями, пробуджують уяву, спонукаючи до роздумів. І сьогодні ми познайомимося із такими творами українських письменників В.Сухомлинського, В.Скомаровського, О.Копиленка, О.Іваненко. А також завітаємо в гості до Їжачка-Лісовичка і разом з ним будемо опрацьовувати вірші, казки, оповідання про осінь.

5. Мовна розминка.

- Перш ніж відправитися в гості, давайте підготуємо наши ротики до читання.

Опрацювання скоромовки І.Січовика «Летять лебеді далеко» (с.65, с.68)

- Читання вчителем.

- Читання вчителем і учнями.

- Робота в зошиті (с.10).

- Читати дуже швидко із запитального, а потім зі стверджувальною інтонацією.

Опрацювання скоромовки Анатолія Калінчука «Білі зуби у бобра» (с.   )

- Читання «Дощик-дощ-злива-дощик-сонечко» (тихо-голосніше-голосно-тихіше мовчки).

Опрацювання прислів’їв «Вчимося мудрості у народу» (с.65, с.69)

- Читання вчителем

- Читання учнями, пояснення значення.

- Читання на одному мовному диханні.

ІІІ. Робота над темою уроку

Релаксація

Звучить запис п’єси П.Чайковського «Пори року».

- Сідайте зручніше, заплющуйте очі. Уявіть, що ви стрибнули на білу пухнасту хмаринку, схожу на м’яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші спина, ноги зручно розташувались на цій великій подушці. Наша хмаринка повільно підіймається у синє небо. Відчуваєте як вітерець обвіває обличчя. Тут високо в небі, все тихо і спокійно. Десь внизу відніється ліс, що грає різноманітними барвами. Давайте спускатися вниз, а ось нас зустрічає Їжачок –Лісовичок.

1. Розв’язання завдань, спрямованих на орієнтування в книжках.

Робота над виставкою малюнків.

- Погляньте, яку чудову виставку Їжачок-Лісовичок зробив із ваших малюнків. Кожен намалював певну частину осені. І, напевно, ваші малюнки мають поетичну назву. Скажіть її.

Вправа «Мікрофон»

2. Читання вчителем уголос художнього твору.

Опрацювання першої частини казки Оксани Іваненко «Казка про білочку-мандрівницю» (с.77-79)

1. Словникова робота

–Діти, прочитайте слова в лівому стовпчику. Знайдіть пояснення їх у правому.

Мандрувати     швидко

Серпанкове павутиння    тихо говорить

Мурмоче      шумить

Шарудить      сріблясте, тоненьке

Прожогом     подорожувати

2. Читання вчителем вголос

- Послухайте першу частину казки і скажіть: хто герої цієї казки?

3. Бесіда-міркування про прочитане

1. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

- Хто головний герой цієї казки?

- Які ще є герої в цій казці?

- Коли народилась маленька білочка?

- Про що вона мріяла?

- Зачитайте опис білочки, коли вона підросла.

- Куди дозволила мати-білчиха забігати білочці?

- Зачитайте опис природи вранці.

- Кого зустрічала білочка на своєму шляху?

- Кого вона злякалась?

- Зачитайте опис гадюки.

- Чому білочка не могла повернутись додому?

2. Вправа «Дочитай речення за початком».

«Вона з заздрістю…»

«Я б тоді їх усіх …»

«Мати почала …»

«Нам треба за гарної…»

«Що дня тепер усі …»

«Ліс стояв різнокольоровий…»

«Ткали його павуки…»

«Хіба цікаво стрибати…»

«Назустріч їй летіли…»

«Білочка не знала…»

«Вона переплутала верхи ..»

3. Вправи на орієнтування в тексті.

- Зачитайте всі окличні (питальні) речення.

- Порахуйте, скільки разів зустрічається слово «білочка» у цій частині тексту.

- Як вигадаєте, що трапилось з білочкою далі? (Міркування учнів).

- А про це ви дізнаєтесь вдома, коли прочитаєте другу частину.

4. Фізкультхвилинка.

- Зараз Їжачок-Лісовичок запрошує нас трішки відпочити.

Вирушаємо у сад.

Руки вгору підіймаєм,

Наче яблука збираєм.

Назбираємо багато,

Щоб узимку ласувати.

Вітерець ураз примчав

І зробив чимало справ:

Хмари з неба розігнав,

І листочки позбирав.

Їх підкинув в вишину

Й полетів у далину.

4. Самостійне ознайомлення учнів з новою книгою, яку вони мають читати.

- Їжачок-Лісовичок живе у лісі і ніколи не чув біографій письменників.

- Учні першого ряду ознайомилися з біографією Василя Сухомлинського та готували переказ його казки «Дід Осінник»

1. Повідомлення учнями біографії В. Сухомлинського. Вправа «Мікрофон» (по одному реченню)

2. Переказ частинами казки.

3. Узагальнююча бесіда.

- Яким ви уявляєте діда Осінника?

- Як ви гадаєте, що зміниться в осінньому саду, якщо ви його туди запросите?

- Учні другого ряду готували біографію Олександра Копиленка та опрацювали його оповідання «Шпак у жмені».

1. Розповідь учнями біографії О.Копиленка. Вправа «Мікрофон» (по одному реченню).

2. Постановка учнями запитань за замістом оповідання та відповідь на них.

3. Узагальнююча бесіда.

- Чому твір має таку назву?

- Яким був художник? Як він ставився до птахів і звірят?

- Чому навчило вас оповідання?

- А зараз Їжачок-Лісовичок запрошує нас на Поетичну галявину. Тут ознайомимось з біографією Вадима Скомаровського (учні третього ряду) та проведемо конкурс кращого читця вірша «Осінь».

1. Слухання біографії В. Скомаровського. Вправа «Мікрофон» (по одному реченню)

2. Читання вірша «Осінь» учнями напам’ять, визначення кращого читця.

3. Узагальнююча бесіда.

- Які ознаки ранньої осені зображені в вірші?

- Про якого художника розповідає автор?

5. Самостійне читання учнями мовчки запропонованого вчителем твору.

- Їжачок-Лісовичок запрошує нас на іншу галявину – Казкову і пропонує прочитати віршовану казку «Нічний гість».

- Як ви гадаєте про кого йтиме мова в казці?

1. Словникова робота.

Небилиця – те, чого ніколи не було;

гомоніли – розмовляли;

хмиз – тоненькі гілочки;

тищечком – тихо, щоб ніхто не бачив;

конопатити – робити;

загати – перепони для води.

2. Самостійне мовчазне читання учнями.

- Прочитайте казку і скажіть:

І ряд – Хто герої цієї казки?

ІІ ряд – Якої пори року відбуваються події?

ІІІ ряд – Чому це казка?

3. Аналіз змісту казки.

- Яку новину рознесли тварини?

- Хто першим пішов пильнувати незнайомця?

- Чи вдалося йому визначити незнайомця? Чому?

- Хто полетів до річки наступного разу?

- Чи вдалося Сові визначити незнайомця?

- Що роблять бобри щоночі? Навіщо?

4. Читання учнями ланцюжком строфами, визначення рими.

5. Характеристика героїв казки. Вправа «Прес». (Я вважаю…, тому, що …, отже…).

І ряд – Яким був бобер?

ІІ ряд – Яким був кажан?

ІІІ ряд – Дайте характеристику сові.

- На кого з героїв ви хотіли б бути схожими і чому?

6. Читання в особах.

7. Узагальнююча бесіда.

- Чому хотів вас навчити автор цією казкою? До чого він вас закликає?

8. Робота в зошиті (в парах).

Запиши, хто з письменників…(с.10)

- Знайди правильну відповідь (с.11, крім зошит. с.17)

- Добери слова – ознаки до слова «Осінь» (с.11)

IV. Підсумок уроку.

1. Вправа «Продовж речення».

- Наші гостини добігають кінця. Скажіть, за  що ви вдячні Їжачку-Лісовичку?

Я вдячний Їжачку-Лісовичку за те, що …

2. Заключне слово вчителя.

- А зараз спробуємо і самі скласти вірші про осінь. Учитель читає вірш, а діти добирають слова-рими.

Осінь приходить у край непомітно.

Тиха у неї … (хода).

Небо високе сміється блакитно,

В річці синіє … (вода).

Я нагадаю прикмети охоче:

Зменшились дні і подовжились … (ночі).

Запам’ятайте прикмети народні:

Дні ще гарячі, а ночі… (холодні).

Уся дітвора тепла, хоч бажає,

Та листя пожовкле з дерев …(облітає).

Скоро від холоду згинуть комашки,

Нічого їстоньки буде для … (пташки).

Осінь до нас непомітно приходить,

Підсумок нашій роботі .. (підводить).

Рекомендації до позаурочної діяльності на наступні 2 тижні.

- Дочитати казку О.Іваненко «Казку про білочку-мандрівницю», виконати завдання на с. 11 в зошиті. Відповідати на запитання після тексту; характеризувати героїв.

І група – вивчити вірші про Україну;

ІІ група – намалювати ілюстрацію «Мій рідний край»;

ІІІ група – вивчити прислів’я про рідний край;

ІV група – підготувати виставку книг про Батьківщину.

Завантаження...
doc
Додав(-ла)
Заєць Людмила
До підручника
Літературне читання 2 клас (М. Зоряна)
Додано
22 вересня 2018
Переглядів
1709
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку