Урок позакласного читання "Диво, ім'я якому Книга"

Про матеріал
Матеріал для вчителів початкової школи. Мета: обмін досвідом проведення нестандартного уроку з позакласного читання.
Перегляд файлу

Тема. Диво, ім'я  якому Книга

Мета.

Дидактична:

       розкрити значення книги в житті людини. Ознайомити з історією виникнення книги.

Розвивальна:

      сприяти формуванню інтересу  до читання, навичок свідомого бібліотечно – інформаційного користувача.  Розвивати пізнавальний інтерес школярів, розширювати кругозір.

Виховна:

      виховувати людські чесноти: совість, чесність, людяність, шанобливе ставлення до книжки як духовної і моральної цінності. Виховувати бережливе ставлення до книги, охайність у роботі, вбачати у книзі друга, у якого можна одержати пораду, виробляти навики збереження і реставрації книг

 

 Обладнання. Картки для роботи в парах, в групах, ілюстрації,  паперові  квіти, скринька «Чарівних слів», презентації, музична фонограма, виставка книжок, подарунки, «чарівна палочка»

 

Хід уроку

 

I. Організація уроку

Вчитель

Ось дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав,

То ж і ми часу на гаймо.

Урок позакласного читання починаймо!

Наш девіз: Учись мріяти, світ пізнавати.

                    Добрими справами день починати!

Завдання уроку:  Виразно читаємо!

                    Чітко відповідаємо!

                     Мову свою розвиваємо!

 

ІI. Актуалізація опорних знань Повідомлення теми й мети уроку

1. Вступне слово вчителя.

— Сьогоднішній день незвичайний у нас, адже він сповнений див і чудових прикрас. Мудрою світлою стежинкою знань до нас поспішає загадковий гість.

Що ж це за гість, давайте відгадаємо.

2. Відгадування загадки

Бачити — не бачить;

Чути — не чує,

Мовчки говорить

Добре мудрує,

Часом захоче — правди навчає,

Іноді бреше, всіх звеселяє.

Люба розмова — будемо, діти,

З нею довіку жити-дружити.

Хто ж то такая в світі щаслива,

Мудра, правдива і  жартівлива?

Що ж, відгадали хто до нас поспішає? (Книга)

    Так, саме книжка — мудрий, чесний друг. Книжки ведуть нас у диво-

вижний світ, знайомлять з прекрасними людьми. Читаючи книгу, й ви самі

стаєте розумними, сильнішими, добрішими.

III. Повідомлення теми й мети уроку

IV. Мотивація навчальної діяльності

― Чи подобається вам читати книги?

― Які книжки ви любите читати, з малюнками чи без них?

― Які книжки є у вас вдома?

Вправа «Віночок для книги»

― Які асоціації виникають у вас із словом книга? Що для вас книга?

Асоціативний кущ.

Книга: цікава, добра, мудра, повчальна, розумна.

Книга: скарбниця, вчитель, порадниця, досвід, світогляд, друг, помічниця, джерело знань.

     Ви довели нам всім, що книга - чудовий витвір людського розуму найвірніший друг людини, помічник, порадник, скарб, безцінний.

 

          H:\Радікова О.В\IMG_2336.JPG

 

V. Робота над темою

Вчитель. Люди здавна шанобливо ставилися до книг. Народ склав чимало прислів’їв і приказок про їх значення в житті людини.

Гра «Чарівна палочка»

(Використовується «чарівна палочка». До кого доторкнулася «чарівна палочка» – той називає прислів'я  )

― Книга вчить, як на світі жить.

― Читання – ось найкраще навчання.

― Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

― Книга для розуму, що теплий дощ для посівів.

― Хліб наснажує тіло, книга – розум.

― Розум без книги, що літак без крил.

― Знання – сонце, а книга – вікно.

― Одна книга тисячі людей навчає.

― Книжка — маленьке віконце, а через нього весь світ видно.

― 3 книгою подружишся — розуму наберешся.

― Книга — твій друг, без неї, як без рук.

 

Вчитель

― Книг на світі є дуже багато. Вони відрізняються одна від од­ної за змістом, розміром, оформленням. Книга розмовляє з людьми різного віку, різних професій. Вона стає другом і порадником у житті кожної людини на все життя.

 

Презентація книг «Цікавий світ книжок»

 

― Як же книга прийшла до людини? Про це повідомлять Всезнайки.

 

Презентація  «Як книга прийшла до людини»

1-й учень.

     У давнину на нашій планеті Земля не було книжок у такому вигляді, як вони тепер. Сторінками стародавніх книг були стіни печер, дерева, каміння.

2-й учень

    Згодом люди додумалися писати на глині ,яку потім сушили й випалювали на вогні . Та хіба на глиняних сторінках багато напишеш? А щоб взяти її  в дорогу потрібен був віз.

1-й– учень

     З часом люди навчились робити книги з тонкої козячої або телячої шкіри. Папір з шкіри назвали  пергаментом.  Прикрашали книги мідними накутниками, дорогоцінним  камінням .У бібліотеках такі книги приковували залізними ланцюгами до стіни, щоб ніхто їх не вкрав. Ці книги були дуже дорогі .На виготовлення однієї книжки потрібно було шкури цілої череди.

(50-60 телят).

    2-й учень

        Люди почали шукати новий матеріал для виготовлення книг, щоб вони стали дешевші і зручні у користуванні.

        На берегах Нілу у Єгипті є  безліч заростей болотяної рослини – папірусу. Його у давнину використовували на будівництві. З часом люди помітили, що,  висихаючи на сонці, волокниста серцевина папірусу перетворювалась на сухі , вузенькі смужки, які вбирали фарбу .

       Так зявилися сувої з папірусу. Писати на ньому  було  зручно, але такі книги з часом   ламалися і розсипалися .

1-й учень

       Згодом винайдено книгодрукування . Книга стала  дешевшою й доступнішою. Її  стало легше виготовляти.

       В Україні  першодрукарем був Іван Федоров.  Він друкував перші церковні книги,  перший слов'янський буквар.

2-й учень

       Справжній папір ,що на ньому пишуть зараз навчилися робити 2000 років тому . Спочатку книгу писали вручну . Одну книжку переписували декілька років.

       Минуло ще багато років, поки з‘явилися  друковані книги.

 

           H:\Радікова О.В\IMG_2343.JPG

 

Вчитель

― А де ж живуть книги?

― У який дім ми постукаєм?

Читання вірша

У дім, де книги розумні спокійно живуть

У тихій величній світлиці,

А двері широкі відкриті ведуть

До знань золотої скарбниці.

— Що це за дім?

― Хто господарює в нім?

― Що ж означає слово «бібліотека»?

― З якої мови походить?

― Про це нам розкаже  бібліотекар Галина Вікторівна. Саме до бібліотеки завітав наш кореспондент Михайлик.

 

Презентація «У бібліотеці»

 

Кореспондент. Зараз  я  познайомлю  вас  із  бібліотекарем  Галиною Вікторівною — господаркою міста Читайликів.

Бібліотекар — наш чаклун,

Він знає, що й кому потрібно.

Душа з найтонших в нього струн,

Він в нас працює дуже плідно.

Розповідь бібліотекаря

 

Бібліотекар

Ідуть до мене читачі зблизька і здалека,

Жду їх з радістю завжди: я ж бібліотекар!

Я полиці змайстрував для книжок, журналів,

Щоб читали діти їх в читальному залі.

 

1. Формування бібліотечно-бібліографічних знань та вмінь.

 

 — З книгою ви ознайомились давно, коли ще не вміли читати, а тільки розглядали малюнки, слухали цікаві казки, захоплюючі оповідання, які читали дорослі.

     Тепер — ви школярі і зустрічаєтесь з книгою щодня. Книга стала вашим вірним і надійним другом.

     Мабуть, ви часто буваєте у бібліотеці і бачите, як багато різних книжок розставлено на полицях.

     Що ж таке бібліотека? Слово "бібліотека " походить із давньогрецької мови і складається із двох слів: "бібліо " — книга, "тека " — зберігання.

     Отже, ви зрозуміли, що бібліотеки призначені для зберігання книг. У наш час бібліотеками називають культурно-освітні заклади, що збирають книги, журнали, газети, інші друковані видання, проводять спеціальне їх опрацювання, пропагують та видають читачам.

     У більшості бібліотек книги видають читачам як додому, так і для користування в читальному залі.

     Місце, де книги видають додому, називається абонементом.

     "Абонемент"— французьке слово, що означає право користуватися чим-небудь на визначений термін. Тут можна порадитись з бібліотекарем, що взяти для читання, які книги допоможуть краще підготуватися до уроків, та з'ясувати багато інших питань, пов'язаних із книгою.

     Усі книги, що є в бібліотеці, розміщені на полицях стелажів.

На видному місці розміщено словники, нові книги, стенд з порадами, що прочитати.

     Почитати газети, журнали або книги, які є в бібліотеці в одному примірнику, і тому не видаються додому, можна в читальному залі. Тут завжди тихо, розмовляти вголос не дозволяється, щоб не заважати іншим читачам.

      Жодна людина не в змозі прочитати всі книги. Потрібно вибрати найкращі, найнеобхідніші, найцікавіші.

     Допоможе вам у виборі книжки анотація. Анотація — це стислий зміст книг. Вона складається з декількох рядків, набраних найчастіше дрібним шрифтом на першій чи на останній сторінці книги. Щоб вибрати потрібну книгу, читач може спочатку ознайомитись з анотацією.

 

Бібліотекар

Полюбіть книжки, малята!

Будуть всі вас поважати.

Виростайте не ліниві,

І розумні, і сміливі.

Книга мудру дасть пораду,

Книга розуму навчить

І ніколи вам не зрадить.

Діти, з книгою дружіть!

 

Доповнення вчителя

• Найбільша бібліотека в Україні — Центральна наукова бібліотека ім. Вернадського. Заснована вона у 1714 році.

• У Київській Русі перша бібліотека була створена князем Ярославом Мудрим при Софійському соборі в 1037 році. Вона містила 950 томів.

Найбільша сучасна бібліотека знаходиться в Москві. Бібліотеці понад

сто років. У ній зберігається 30 мільйонів книг, журналів, газет. Тут живуть

книги-велікани висотою понад півтора метра, книжки-малята величиною

з поштову марку.

 

Робота в парах

Тест "Що з двох правильне?".

 

1. Бібліотека — це ...

а) установа, де збираються і зберігаються книги, журнали,

 газети для громадського користування;

б) це зал, де читають книги.

 

2. Абонемент — це ...

а) відділ, де зберігаються книги;

б) відділ, де видаються книги додому.

 

3. Читальний зал — це ...

а) приміщення в бібліотеці, де читають книги, журнали, га­

 зети, що є в одному примірнику;

б) приміщення, де читачі чекають бібліотекаря.

 

4. "Книжкова лікарня" — це ...

а) місце у бібліотеці, де лагодять книги;

б) книги для лікарні чи лікарів.

 Відповіді: 1) а; 2) б; 3) а; 4) а.

 

Бесіда

— З якої мови до нас прийшло слова «бібліотека»?

— Які слова вам були відомі до цього?

— А які ви почули вперше?

(Заносять ці слова до скриньки слів)

 

Фізкультхвилинка

 

VI. Робота над текстом «Буває книгам лячно»

1. Вступна бесіда

Вчитель.  Книжки — дружній народ. Все можуть зробити, про що не попросиш.

    Можуть злітати на 100 років у майбутнє чи на сто років назад в історію нашої

країни. Можуть на Місяць доставити. Книги поведуть у похід по місцях боїв,

допоможуть знайти дорогу в лісі, розкажуть, як розпізнати голоси птахів.

Книжки вчать бути сміливими, правдивими, добрими, милосердними.

— Безмежна сила книги — без неї людина сліпа. Книга відкриває перед

нами великий світ. Яскраво сяє у руках діток і дорослих. Від її світла йде про-

зріння. І книга від того радіє.

А чи буває, діти, книгам сумно? І чи сумують ваші книги?

2.Робота над заголовком

― Як ви думаєте, чому вірш має таку назву?

― Про що буде йти мова в цьому вірші?

3. Робота над віршем

1) Читання вірша вчителем

2) Перевірка первинного сприймання

— Про що цей твір? (Про книги)

― Де  продавалися ці книги?

— Який настрій у книжок, що продаються в магазині? (Їм лячно, вони

тріпочуть у руках, дивляться  із журбою.)

— Що лякає книжки? (Можливість потрапити до рук людей, які їх не

берегтимуть, не любитимуть.)

― Чи можна сказати, що автор переживає за книги?

3) Словникова робота

Книгарня – книжковий магазин.

Прозаїки – письменники, що пишуть прозою.

Поети – автори літературних віршованих творів.

Лабети – потрапити до рук.

Руки мацапурині – руки неохайної, незграбної  людини.

4) Фізкультхвилинка (Вправи для очей)

5) Читання мовчки «День! Ніч!»

    За командою «День!» починаємо читати мовчки. За командою «Ніч!» - слід припинити читати й помітити очима те місце, де застала команда, а самі очі закрити. За командою «День!»продовжити читати від поміченого місця.

6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

― Прочитайте перше речення. Який розділовий знак стоїть в кінці? З якою інтонацією треба читати це речення?  Знайдіть і зачитайте  такі ж речення

― Знайдіть і зачитайте звертання. До кого вони звернені? Як ви зрозуміли висловлювання «бідні»?

― Зачитайте рядки, в яких книжка виступає як жива істота.

― Зачитайте рядки, в яких говориться про відношення людини до книги.

― Зачитайте рядки, чому зажурені книжки?

― У якому рядку виражена головна думка твору?

7) Виразне читання вірша учнями вголос.

8) Висновок

― Визначте мету цього вірша.

― До чого закликає нас автор у цьому вірші?

 

Вчитель. Діти, а як ви думаєте, чи хворіють книги? А чому вони хворіють?

Ось і цій книзі необхідна допомога. А ось кого ми покличемо на допомогу, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку. Послухайте:

І лисичку, і синичку

Виліковує він вмить.

Тому звуть його звірята –

Добрий лікар Айболить.

(З'являється Айболить)

 

Айболить. Чи мені почулося, чи мене хтось дійсно кличе? Я тут. Добрий день, діти! Кому потрібна моя допомога? А – а – а , це ви мої любі школярики? Я лікую не лише тварин, а й книжки, які старіють і хворіють. Мої терплячі пацієнти не плачуть, не скаржаться, але страждають. 

    Я книжковий Айболить, я лікую книги вмить. А ось і мої ліки. Ці ліки завжди є у вас під рукою. Тож полікуйте свої книги, якщо вони цього потребують. А для вас я приготував поради,щоб ваші книги не хворіли. Але що це з ними сталося? Мабуть, тікали від якогось бруднулі і розгубилися.

Друзі, допоможіть скласти ці поради.

 

Робота в групах  

(З'єднати частини порад)

 

        H:\Радікова О.В\IMG_2362.JPG

 

1. Беріть книгу чистими руками.

2. Обережно гортайте сторінки.

3. Не пишіть, не малюйте по книжці.

4. Не закладайте сторінки ручками, олівцями, іншими предметами.

5. Користуйтеся закладками.

6. Кладіть книгу на певне місце.

(Перевірка)

 

Вправа «Мікрофон»

(Діти висловлюють побажання один одному  щодо ставлення до книги)

 

VII. Рефлексія

 

      Я   знаю

      Я   вмію

      Я  ціную

Підведення підсумків. Оцінювання. Нагородження

 Отже, любі діти, нехай у кожну оселю радо заглядає ця зірочка, нехай у кожній оселі живе мудра, вірна порадниця – люба книга.

 Мета уроку досягнута, ми навчилися дружити з книгою, узнали історію її виникнення. Вона допомогла нам стати мудрішими.

     Всім дякую за активну і плідну співпрацю!

H:\Радікова О.В\IMG_2365.JPG

 

 

 

 

 

                               Висновок: Люба дитино! До тебе це слово!

 

                 Перед тобою скарбниця чудова,

 

                          Мудрих порад невичерпне джерельце

 

               Книгу люби і душею, і серцем!

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Радікова Ольга
Додано
1 лютого 2019
Переглядів
2159
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку