Урок позакласного читання із зарубіжної літератури для учнів 7 класу.
Тема: «Загадковість людськоо характеру. Зображення людини та її вчинків в оповіданні А.Конан Дойля «Пістрява стрічка». Психологічне дослідження».
Мета: поглиблювати знання учнів про творчість А.Конан Дойля; зацікавити учнів особистістю Великого детектива; розкривати психологію героїв, даючи їм характеристику на основі їхніх вчинків та ставлення до людей; визначити особливості дедуктивного методу; розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення; навички переказу, виразного читання, уміння складати зв’язну розповідь, висловлювати власну думку; виховувати в учнів позитивне ставлення до загальнолюдських цінностей: гуманізму, справедливості.
Обладнання: тексти оповідання А.Конан Дойля « Пістрява стрічка», портрет письменника, малюнки, схеми, картки з випереджувальними завданнями, інструкціями, відео з фільмом.
Тип уроку: урок позакласного читання; урок засвоєння нових знань з елементами психологічного дослідження.
Хід уроку.
Ах, скільки на світі зла, і найгірше,
коли злі справи робить розумна людина!..
А.Конан Дойль «Пістрява стрічка».
I. Оголошення теми, мети та завдань уроку.
Вступне слово вчителя.
Шерлок Холмс прославився тим, що розслідував злочини. Він намагався зрозуміти, що штовхає людину на злочин. Відомо, що всі злочини проходять через людську свідомість, стаючи вчинками. Наш урок-це психологічне дослідження. Мета-розгадати загадку людини, проаналізувати вчинки героїв. Адже саме через них можна зрозуміти психологію особистості. А допоможуть нам у цьому герої оповідання А.Конан Дойля «Пістрява стрічка», у якому приватний детектив Шерлок Холмс розслідує ще одну заплутану справу.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Запитання для учнів:
За які саме розслідування береться Шерлок Холмс? Як доктор Ватсон визначає специфіку розслідувань? Процитуйте.
Які міркування, почуття, причини спонукають відомого детектива братися за такі справи? Що ним рухає?
III.Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
1.Слово вчителя.
І от саме з цих міркувань, почуттів береться Шерлок Холмс за виняткову справу, пов’язану з добре відомою у графстві Суррей родиною Ройлоттів із Стоук-Морана.
Це було на початку квітня. Рано-вранці в квартирі на Бейкер-стріт з’явилась молода леді…
2.Творчий переказ.
Завдання: перекажіть від імені Хелін Стоунер історію, яка трапилась з її сестрою Джулією.
3.«Інтерв’ю» з героїнею.
Орієнтовні питання:
Хелін, що ви відчуваєте перед тим, як звернулися до Холмса?
Що ви відчуваєте після своєї розповіді?
4.Показ епізоду з фільму «Поява лікаря Ройлотта у квартирі на Бейкер-стрит».
Запитання для учнів:
Як поводять себе герої у цій сцені? Проаналізуйте поведінку Шерлока Холмса і лікаря Ройлотта.
Що хотів Ройлотт від детектива? Чого домагався? Яку мету переслідував?
5.Коментар вчителя.
Як бачимо, утворився «класичний трикутник»:
Шерлок Холмс, детектив
Хелін Стоунер, можлива жертва Грімсбі Ройлот, підозрюваний у злочині
Ми відкриваємо кримінальну справу і починаємо розслідування!
6.Розслідування кримінальної справи. Рольова гра «Я-детектив».
Завдання: скласти досьє на підозрюваного та ланцюжок-схему розслідування.
Робота за планом.
План літературного досьє.
1.Місце проживання.
2.Зовнішність, характерні прикмети.
3.Виховання, освіта,професія, рід занять.
4.Оточення.
5.Хобі.
6.Вчинки.
Запитання для учнів:
На що здатен Грімсбі Ройлотт? На який вчинок?
Який мотив був вбивства слуги?
Що відчував лікар у ту мить? В якому стані він був?. Процитуйте.
7.Складання ланцюжка здогадок.
Орієнтовна схема.
Жахлива подія-заповіт-будинок-кімната Джулії-ліжко-фальшивий дзвінок-душник-кімната вітчима-блюдечко з молоком-залізна шафа-батіжок.
Запитання для учнів:
Як Шерлок Холмс розкрив злочин?
Що відбулося вночі? Хто виявився злочинцем?
Які висновки зробив Холмс, розкривши цей злочин? Процитуйте.
Як діє його дедуктивний метод?
8.Психологічне дослідження. Рольова гра «Я-психолог».
Завдання: з’ясувати психологічний стан жертви; скласти психологічні портрети детектива, злочинця.
Словникова робота.
Психологія- наука про психічну, душевну діяльність людини.
Психологічне дослідження-аналіз душевних переживань, поведінки, вчинків людини.
Психологічний стан-фізичне самопочуття або настрій у певний проміжок часу.
Психологіччний портрет-сукупність особистісних рис (які привели чи могли привести до скоєння злочину або які надають можливості розкриття злочину).
З’ясування психологічного стану «жертви».
Запитання для учнів:
Чи може портрет Хелін Стоунер свідчити про її психологічний стан? Процитуйте.
Що у вигляді Хелін свідчило про те, що її охопив жах?
Психологічний стан Хелін Стоунер: стомлена, змарніла, передчасно постаріла, виснажена; неспокійна, налякана, змучена страхом, очікує на жахливі події.
Висновок: незважаючи на це, звертається до Шерлока Холмса, намагається захистити себе.
Складання психологічного портрету Шерлока Холмса. (виявлення його особистісних рис).
Запитання:
Які риси характеру та професійні якості допомогли розкрити відомому детективу цей злочин та інші кримінальні справи?
Психологічний портрет героя: розумний, допитливий, кмітливий, проникливий, логічно мислить, має аналітичний склад розуму, спостережливий; честолюбний, рішучий, наполегливий, сміливий, чесний, береться за складні справи, безкорисливий, працює не заради грошей, має почуття справедливості, правдолюб, щиро співчуває.
Висновок: аналітичний інтелект, неймовірна спостережливість, наполегливість у бажанні дійти до істини, почуття справедливості - все це зумовлює успіх розслідувань Шерлока Холмса.
Запитання для учнів:
Яку роль відіграє знання психології злочинця у розслідуваннях Шерлока Холмса?
Складання психологічного портрету злочинця: розумний, жадібний, корисливий, нечесний, підступний; жорстокий, нещадний, агресивний, нестриманість межує з безумством.
Запитання для учнів:
Чи завжди Ройлотт був злочинцем?
Визначте позитивне в характері героя.
Чому так лікар Грімсбі змінився, що став здатним на вбивство своїх падчерок? Які мотиви? Чим зумовлено?
Чи може у людини бути два обличчя?
9.Ситуативна гра.
Зображення людського обличчя: добре і зле.
Запитання для учнів:
Яке це обличчя?
Хто з героїв має таке обличчя?
10.Коментар вчителя.
Дивлячись на «зле обличчя», я згадую нашу тему - «Загадковість людського характеру». У тому й полягає загадка людської душі, що в ній присутні темні й світлі сили, добро і зло. Кожен робить свій вибір. У Грімсбі Ройлотта неативні якості при певних обставинах взяли верх – він скоїв злочин. Особистісні риси Шерлока Холмса надали можливості розкрити цей злочин, захистити невинну дівчину.
IV. Підведення підсумків.
1.Слово вчителя.
В розслідуванні кримінальної справи важливу роль відіграє розуміння психології злочинця. А ще детектив повинен бути не тільки гарним слідчим й психологом, а й людиною з почуттям справедливості. Він повинен співчувати тим, хто потрапив у біду, кого переслідують.
2.Підсумкова бесіда.
Яку уроки Шерлока Холмса треба запам’ятати?
Які чесноти уславлюються в образі Великого детектива?
Що викриває А.Конан Дойль в оповіданні «Пістрява стрічка»?
Розкрийте зміст епіграфу уроку. Чому найгірше, коли «злі справи робить розумна людина»?
V.Домашнє завдання.
Початковий рівень.
Завдання: поповнити «музей» Шерлок Холмса (підібрати речі, зробити їх опис).
Середній рівень.
Завдання: дати розгорнуту відповідь на питання:
Чи хотілося тобі попрацювати в приватному детективному агентстві і чому? Що є позитивного і негативного, на твій погляд, у професії слідчого?
Достатній рівень.
Завдання: скласти за планом літературне досьє на доктора Ватсона (або на Конан Дойля).
Високий рівень.
Завдання: написати власну детективну історію.
Інструкція:
1.Уявіть себе автором детективних творів для школярів. Який псевдонім ви оберете?
2.Який сюжет ліг би в основу вашого детективу?
3.Яким ви уявляєте головного героя, котрий здійснює розслідування?
(ім’я, портрет, вік, рід занять, стать, одяг, зовнішність).