Урок позакласного читання.
Тема уроку. «Людина починається з добра» (за творами Василя Сухомлинського).
Мета уроку.
Обладнання. Презентація, роздруковані тексти оповідань
В.О. Сухомлинського, малюнок сонця Доброти, прислів’я.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу.
Ми усі – одна сім’я, неповторні ти і я,
Будемо усі дружити, в злагоді і мирі жити,
Бо життя – це диво й казка,
В ньому є любов і ласка.
Ми прийшли у світ, щоб жити
Й на землі добро творити.
Сьогодні на урок ми візьмемо: увагу, розум, охайність та кмітливість.
А що ви очікуєте сьогодні від уроку?
ІІ. Мовно-фонетичні вправи.
1. Учні за вчителем повторюють ланцюжки слів. Перший раз ланцюжок повторюють усі разом. Потім по кілька учнів кожний ланцюжок.
Лис — ліс — ніс.
Гілка — білка —балка.
Дірка— нірка — гірка.
Булка — булька — кулька.
2.Фонетична зарядка.
Виростем великими – яблук нарвемо,
В кошики великі ми їх складемо,
І усі ці яблука мамі віддамо.
3. Гра «Додай склади»: ро …, лі …, ма …, до …
4. Читання вірша «Хитрий зуб».
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
— Народна мудрість каже: «Роби добро — і воно повернеться до тебе. Будеш робити зло — зло так само повернеться до тебе».
Людина приходить у світ для добра. Що ж таке добро?
1. Вправа «Асоціативний кущ».
2. Робота над віршем «ТВОРИ ДОБРО».
Ти усміхнися небу,
усім, хто біля тебе:
і братику, й сестричці,
і сонечку, й травичці.
Люби усіх довкола,
удома та у школі.
І ця любов із Неба
повернеться до тебе.
Прощай дрібні образи
І помирись одразу.
Хто вміє всім прощати
Сильнішим здатен стати.
Твори добро, дитино,
І у твоїй родині
Воно знайде домівку
Віднині і довіку.
Леся Вознюк
Про що йдеться у вірші?
— Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. На сьогоднішньому уроці позакласного читання вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими творами Василя Олександровича Сухомлинського.
Народився Василь Сухомлинський 28 вересня 1918 року. Багато років працював учителем та директором школи. Написав багато творів для дітей.
— Розгляньте книги на виставці. Прочитайте назви.
Щоденні 5. «Читаю для себе».
— Що трапилося з Наталею?
— Яку пораду дала мама Андрійкові?
— Як Наталя зустріла Андрійка?
• Щоденні 5. «Висловлююся за змістом прочитаного».
— Чому хлопчик соромився?
— Чому Наталя почервоніла?
— Чи правильно вчинив Андрійко?
— Яка головна думка оповідання?
• Щоденні 5. «Читаю для когось».
— Хто дійові особи оповідання?
— Що дав учитель хлопцям?
— Як Дмитрик і Сергійко доглядали за дубками?
— Чиї вчинки ти схвалюєш? Чому?
— Чиї вчинки тобі не сподобалися? Чому?
— Чому Дмитро-батько не зміг відповісти на запитання сина?
— Яка головна думка оповідання?
— Доведіть, що «Суниці для Наталі» та «П’ять дубків» — оповідання. Висловлюйтеся за зразком: Твір «Суниці для Наталі» — оповідання. Адже …
• Вправа «Займи позицію». Робота з сигнальними картками.
Позначте твердження картками так або ні.
Робота в групах.
1 група - скласти прислів’я.
2 група - вправа «Рюкзачок».
Вибрати людські чесноти, скласти їх в рюкзак і взяти в життєву дорогу.
3 група - вправа «Сміттєвий мішечок».
Вибрати із запропонованих негативні риси, скласти у сміттєвий мішечок, зав’язати. Нехай вони ніколи не торкнуться вашого серця.
VІ. Заключна частина. Рефлексія.
— З якими творами ви ознайомилися на уроці?
— Хто автор цих творів?
— Що означає вислів «Людина починається з добра?».
Найголовніше для вас, любі діти,
Бачити радість навкруг і радіти,
Вміти її по краплинах збирати
І одне одному дарувати.
Оцініть свою роботу на уроці.