Урок позакласного читання у 2 класі
Тема : «Осінні барви милують око»
Тип уроку: екскурсія в природу (заочна подорож)
Мета: Знайомити учнів з красою природи, вдосконалювати набуті знання про пори року, назви місяців; розвивати мовлення учнів, спостереження, вміння висловлювати свою думку, своє враження, оцінювати, аналізувати і робити висновки з побаченого, почутого, збільшувати словниковий запас. Формувати у школярів зацікавленість та інтерес до навчання. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища, прищеплювати любов до краси і неповторності природи.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Вправа «Вітання»
Сьогодні зустріч незвичайна
В гості разом ми йдемо.
А до кого, відгадаймо,
Як подивимось кіно
2. Перегляд відеоролика з піснею «Щедра осінь» https://encrypted-vtbn0.gstatic.com/video?q=tbn:ANd9GcSqb1loSOMup3tIZlq2W0bAecOMpzuNouvNBQ
та контенту «Осінні місяці» (http://cabinet.edprofi.com.ua/#/login - № 155002, 2 клас)
- Про що побачили і почули? (про осінь)
- Що ви знаєте про цю пору року? (відповіді дітей)
3. Ці загадки відгадайте,
Деревцям листочки дайте.
(На дошці три дерева)
1)Хто за серпнем приходить,
Літо червоне проводить,
Бабине літо закликає,
В школу діток відправляє? (Вересень)
На перше дерево діти прикріплюють зелені листочки і пояснюють, що у вересні природа ще більш зелена, але колір темніше, ніж влітку, бо сонце не таке яскраве і має назву тому, що цвіте вереск
2) Кличуть нас ліси, поля, сади
Позбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте.
То землею ходить місяць… (Жовтень)
На друге дерево – жовті листики (пояснення дітей)
3) Каплі з неба,
Дахів, стріх,
Дощ холодний,
Перший сніг,
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад)
На третє дерево – червоні та коричневі листочки (відповіді дітей)
ІІ. Основна частина
За народною легендою, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський поріг і стала на Землі четвертою порою року. Сонце, коли посилало Осінь на Землю, сказало: «Забирай усе моє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.» З того часу Осінь виконує настанови свого батька і щороку милує людей своєю красою, дарує щедрі дарунки, за що її люди дуже люблять і цінують.
Робота в групах.
( гриби, малина, калина, слива, яблуко, вишня, абрикоса, апельсин, мандарин, помідор, ківі, перець, виноград, хурма, кукурудза, капуста, морква, картопля, часник, огірок, морква, бурячок, цибуля …
(Діти пояснюють, чому обрали саме це дерево, і чому овочі під деревом, а фрукти – на дереві. Чому не всі картки використали)
Той, хто ребус розгадає
Першим слово прочитає,
Той отримає пакунок,
Це від Осені – дарунок. (За правильну відповідь діти отримують яблучко)
Діти розгадують ребуси (яблуко, буряк, морква, слива, картопля, груша)
Висновок: це овочі і фрукти, які збираємо восени
Осінь наша, осінь – Та не тільки славна
Золота година, За свою ти вроду -
Неба ясна просинь, Урожай іздавна
Пісня журавлина. Ти несеш народу.
Бабиного літа Щедра і дорідна,
Довгі, білі коси… Пахнеш ти медами,
І дорослі й діти Славиш край наш рідний
Люблять тебе, осінь. Зерном і плодами!
Руханка «Осінній танок»
https://encrypted-vtbn0.gstatic.com/video?q=tbn:ANd9GcQz4C4Y10qVlJDk9LGVukiRNgl0owhJ5DPRIg
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Гра «Слова заблукали»
Знайдіть і прочитайте слова – назви птахів. Які з них – перелітні, а які осілі
п |
л |
е |
л |
е |
к |
и |
ф |
г |
о |
т |
о |
р |
с |
и |
н |
и |
ц |
і |
т |
а |
ц |
о |
ж |
у |
р |
а |
в |
л |
і |
ш |
и |
с |
о |
р |
о |
к |
а |
е |
л |
с |
о |
л |
о |
в |
е |
й |
д |
ю |
л |
и |
к |
в |
о |
р |
о |
н |
а |
щ |
у |
Лелеки, синиці, журавлі, сорока, соловей, ворона
(Одночасно діти в запису слухають голоси птахів)
ІV. Заключна частина
Презентація. Назвіть зображені пори року, виберіть з них осінні явища
Рефлексія. Зворотний зв’язок
У кожного по три листка. Кожний виходить і чіпляє на окреме дерево.
Зелений – мені було цікаво і дуже просто справлятися із завданнями
Жовтий – мені сподобалося, але не всі завдання були для мене простими.
Червоний – завдання були складними і я не завжди міг з ними впоратися
Висновок. Якого кольору листків на дереві більше – тому місяцю відповідає це дерево:
Зелених – пам’ять про літо, радісний настрій, рання осінь
Жовтих – осінь вступає у свої права, перші дощі та похолодання, тому і настрій трішки сумний
Червоних – пізня осінь, сонця вже мало, день короткий і темний, настрій сумний і печальний
Перегляд відеострічки
( Сезонні зміни восени, http://cabinet.edprofi.com.ua/#/login - контент№155003)
Домашнє завдання. Розповісти батькам про незвичайну подорож в природу, яку здійснили на уроці. Виразно прочитати вірш