Урок позакласного читання Пригоди на березі синьоокої Десни. Василь Чухліб «Деснячки».

Про матеріал

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

Тема. Пригоди на березі синьоокої Десни. Василь Чухліб «Деснячки».

Мета:

-вчити складати план тексту, давати характеристику дійових осіб, виділяти опис пейзажів, зовнішності персонажів;

-розвивати мовлення учнів, навички читання, вміння орієнтуватися у змісті тексту, знаходити та визначати головне;

-викликати в учнів інтерес до читання твору, міркування щодо ставлення до природи; виховувати відповідальність за свої вчинки, бережливе ставлення до природи.

Перегляд файлу

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

Тема. Пригоди на березі синьоокої Десни. Василь Чухліб «Деснячки».

Мета:

-вчити складати план тексту, давати характеристику дійових осіб, виділяти опис пейзажів, зовнішності персонажів;

-розвивати мовлення учнів, навички читання, вміння орієнтуватися у змісті тексту, знаходити та визначати головне;

-викликати в учнів інтерес до читання твору, міркування щодо ставлення до природи; виховувати відповідальність за свої вчинки, бережливе ставлення до природи.

                                                 Хід уроку

І.Організація класу.

Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

Робота над скоромовкою.

-Прочитайте скоромовку мовчки.

    Весна дивилась на Десну,

    Десна не дивувалася.

    Чому Весна та на Десну

    Дивилась й дивувалася?

-Прочитайте в помірному темпі напівголосно; швидко; напам’ять.

ІІ.Повідомлення теми та мети уроку.

-Сьогодні на уроці ми опрацюємо уривок з книги Василя Чухліба «Олень на тому березі», в якій письменник з любов’ю ише про ваших ровесників, які живуть на берегах синьоокої річки Десни.

ІІІ.Опрацювання оповідання В.Чухліба «Деснячки».

1.Робота над заголовком твору.

-Як ви думаєте, чому оповідання має таку назву?

2.Довідкове бюро.( попередньо підготовлений учень)

Річка Десна впадає у Дніпро. ЇЇ довжина 81 км. Долина річки широка і заболочена, малий похил і повільна течія сприяють накопиченню в річці мулу. Береги річки заросли болотною рослинністю.

3. Підготовка до читання. Словникова робота.

а) Читання колонок слів швидко і правильно.

в забрід                    либонь                            вимальовано

баржа                      забаглося                       партизанський

докоряє                   хутенько                        опецькуватий

знеможено             полохаєм                       сколихнулася

сухопутний            роздратувати           неповоротний

б)Тлумачний словничок (з’ясeвання лексичного значення слів).

в)Робота зі словами

-Прочитайте спочатку іменники, потім прикметники, дієслова.

-На які питання відповідають слова , що залишилися?

-Яка це частина мови?

г) Встановіть відповідність.

Баржа                                                        стан глибокої втоми

Сухопутний                                              засуджує

Докоряє                                                    зв’язаний із сушею

Знеможено                                              судно для перевезення вантажів,

                                                                    що плаває своїм ходом або на буксирі

4.Робота над змістом твору.

-Де і коли відбувалися події?

-Назвіть дійових осіб твору. Що любили робити хлопці?

-Хто першим прийшов до Тимка? Прочитай те опис зовнішності Валерки.

-Знайдіть опис Десни. Прочитайте.

-Чому хлопчики сміялися з Тимка?

-Що Тимко розповів про своє село?

-Як хлопці ловили рибу? Доведіть словами тексту.

-Що таке «Альбатрос»? Прочитайте опис човна і його команди.

-Для чого хлопці брали човна? Зачитайте.

-Від чого застерігав хлоп’ят бакенщик дядько Назар?

Прочитайте, що робив на річці бакенщик? Знайдіть його міркування про Десну.

а)Читання в особах.

-Знайдіть розмову хлопчиків з Вадьком. Прочитайте її в особах.

-Як ви думаєте, чому Вадько так поводився?

-Як ви гадаєте, хто у творі головні персонажі?

ІV.Фізкультхвилинка.

5.Вправи на розвиток швидкості читання.

а)Закінчи порівняння (робота в парах).

Вода тиха, як ……. (дзеркало)

Переступав з ноги на ногу, мов …….(кінь).

Весь червоний, як …….. (його плавки).

Вадько чахкав по воді, як ……. (паровоз).

Вадько був важкий, як ……. (грудка).

б)Гра «Розвідники».

-У скількох абзацах є слова «дядько Назар»?(4)

6.Поділ тексту на частини. Складання плану.

-На скільки частин можна поділити текст?

-Доберіть заголовок до кожної частини.

               План

1.Зустріч з Десною.

2.Перше знайомство Тимка.

3.Малі рибалки.

4.Човен «Альбатрос» і його команда.

5.Повчання бакенщика дядька Назара.

6.Супепречка з Вадьком.

7.Справжні Деснячки.

7.Характеристика дійових осіб.

-Кому з персонажів ви симпатизуєте? Обґрунтуйте.

-Кого засуджуєте? Обґрунтуйте.

V.Підсумок уроку.

-Хто автор твору?

-Яка головна думка твору?

 

 

docx
Додано
30 вересня 2024
Переглядів
70
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку