Урок позакласного читання
НУШ 2- 3 клас
Тема. Справжні друзі природи
Мета: учити учнів сприймати змальовані словами образи при-
роди рідної землі у текстах, вчити висловлювати думки за певною темою; розвивати світогляд та зв’язне мовлення здобувачів освіти, образне мислення; збагачувати словниковий запас дітей; виховувати любов до природи та її мешканців
Обладнання: малюнки птахів, грибів, жаби, собаки, роздатковий матеріал з текстами
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Любі діти! Добрий день!
Зичу праці та пісень.
А, ще, друзі, всім бажаю
Сил, натхнення на весь день.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
— Як можна відобразити, передати красу природи?
— Як називають людей, які передають красу природи пензлем
і фарбами?
— Як називають людей, які передають красу природи словом?
2. Робота над загадками
• Хоч не шию я ніколи
А голок завжди доволі. (Їжак)
• Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто, оченята…
Хто це? Спробуй відгадати! (Білка)
• Які ноги заввишки,
Такий ніс завдовжки.
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Лелека)
• Маленьке, сіреньке, а хвостик — як шило. (Миша)
• Маленький, сіренький,
По гаях літає, уночі співає. (Соловей)
ІІІ.Повідомлення теми уроку :
-Сьогодні на уроці ми познайомимося з новими творами, у яких описується природа та розповідається про її мешканців
ІV. Робота над темою уроку
1. Опрацювання вірша Л. Компанієць «Чорнявка»
1) Читання вірша вчителем.
ЧОРНЯВКА
З сусіднього двору під хату до нас
Собака Чорнявка приходить щораз,
На ґанок сіда — соромливо, як гість.
Я дам попоїсти — вона попоїсть,
Сама ж не попросить і хліба шматка,
— Така делікатна і тиха така!
Та якось недавно, іще восени,
Знайшлося в Чорнявки чотири сини.
Вони ще не ходять і ще не гарчать,—
Незрячі, худенькі,— лиш вуса стирчать.
І наша Чорнявка зробилась не та:
Вона вже сміливо у двір заверта,
Під вікнами гавка, у двері шкребе,
Немов промовляє: — Прошу я тебе:
Ти дай мені юшки чи хліба шматок,
Бо треба ж мені годувати діток!
Л. Компанієць
2) Бесіда за прочитаним.
— Про кого цей вірш?
— Хто така Чорнявка?
— Якою вона зображена у творі?
— Про яку знахідку говорить автор?
— Чи посміливішала Чорнявка? Чому?
2. Опрацювання вірша Б. Шрубенко «Хто найкращий?»
1) Читання вірша вчителем.
ХТО НАЙКРАЩИЙ?
— Я найкраща в світі птиця! —
Гордо мовила синиця,—
В мене пір’я не просте,
А зелено-золоте,
Жовті груди, чорна шапка
І тоненькі ніжні лапки.
— Красень я! — Десь від джерел
Гучно вимовив орел.—
Це пора б усім збагнути:
В мене дзьоб гачком загнутий.
— Що за гамір, в чому річ?—
У розмову встряв павич.—
Я король краси єдиний,
В мене хвіст казково дивний,
Наче віяло мигтить,
Срібним полум’ям горить.
Запищав пінгвін: — Ви чули?
А про мене вже й забули?
На мені ж то не сіряк,
А прекрасний чорний фрак.
Ще й манишка сніжно-біла
Вас усіх би засліпила.
Мовив дятел: — Просто сміх.
Соромно мені за всіх.
Я гадаю, той найкращий,
Хто в роботі не ледащо!
Б. Шрубенко
2) Читання вірша учнями «буксиром».
3) Бесіда за прочитаним.
— Між ким точиться суперечка?
— Чому саме птахи сперечаються?
— Назвіть усіх дійових осіб.
4) Вибіркове читання.
— Зачитайте, що про себе сказав павич.
— Якої думки про себе орел?
— А як мовила синиця?
— Що пропищав пінгвін?
— Хто з птахів підбив підсумок?
Фізкультхвилинка (або іншу)
Руки витягли поширше — один, два,
Нахилилися по нижче — три, чотири.
Стали. Треба трішки пострибать.
Один, два, три, чотири, п’ять.
Стали. Ніжку на носок, потім на п’ятку —
Всі ми робимо зарядку.
3. Опрацювання оповідання Ю. Дмитрієва «Жаба — наш друг»
1) Самостійне читання оповідання учнями.
ЖАБА — НАШ ДРУГ
Дивно, але іноді можна почути про те, що жаба шкідлива, що її не можна торкатися, бо на руках з’являться бородавки, ну і ще всі-
лякі нісенітниці. Та це все неправда.
Дійсно, жаба виділяє крізь шкіру білувату рідину, що має різ-
кий запах, але ж це єдиний спосіб захисту цієї чудової тварини. Так
рятується від своїх ворогів. Адже у неї немає гострих зубів, немає
дов гих ніг, аби якнайшвидше втекти від небезпеки.
Але ж яку велику користь ми маємо від жаби! Відомо, що досвідчені городники дуже часто ловлять жаб і приносять на свій город.
І дуже їх оберігають. Вдень жаба сидить десь у затишку, а ввечері виповзає на полювання. Цілу ніч вона буде невтомно стрибати поміж грядок, щоразу викидаючи вперед довгого клейкого язика і хапаючи якусь шкідливу комаху. І полічити неможливо, скільки вона їх за ніч уполює!
Ось чому жаба — це наш великий друг. Правда, дехто вважає,
що жаба зовні не зовсім гарна.
Але ж справжніх друзів люблять не за красу. Чи не так?
(За Ю. Дмитрієвим)
2) Бесіда за прочитаним.
— Чи доводилися вам бачити жабу?
— Ці тварини шкідливі чи корисні?
— Яку саме користь вони приносять?
— Який спосіб захисту має жаба?
— Чим харчуються ці тварини?
V. Підсумок уроку
— Як змінилася поведінка Чорнявки у вірші Л. Компанієць?
Чому?
— Яку пташку ви вважаєте найкращою (за твором Б. Шрубен-
ка «Хто найкращий»)?
— Чому жабу називають нашим другом?