Урок позакласного читання у 2 класі "Осінь щедра, осінь золотава"

Про матеріал
Тема: Осінь щедра, осінь золотава. Мета: вчити дітей відчувати і осмислити художні твори, активізувати читацький інтерес, формувати уявлення про характерні осінні ознаки, удосконалювати уміння працювати в парах і в групах, розвивати творче мислення і увагу, формувати мовленнєву компетентність і розвинену творчу особистість кожного учня, виховувати любов до рідного краю, прищеплювати почуття краси, допомогти відчути потребу у збереженні природи рідної землі.
Перегляд файлу

Урок позакласного читання у 2 класі

«Осінь щедра, осінь золотава»

розробленим вчителем початкових класів Хорошівського ліцею №1

Федоренко Тетяною Віталіївною

Тема:     Осінь щедра, осінь золотава

              Мета:     вчити учнів бачити й розуміти прекрасне в природі, в житті,

                             музиці, прозі, поезії;

             розвивати образне і логічне мислення, словниковий запас,

             виразне   читання, творчу думку;

             виховувати почуття любові до рідної природи, бережливого ставлення

             до неї;

              виховання патріотизму

 

Хід уроку

І. Організаційна частина.

- Завітала осінь да нас в Україну, одягла в намисто червону калину, українська осінь – це пишні жоржини, айстри різнобарвні, горішки ліщини, буряки цукрові, кукурудза стигла, гарбузи медові, різнії повидла, варення, соління, гриби в маринаді, тобі, щедре осене, всі у нас раді: і білочка в лісі, і в садочку квіти, і грибочки в лісі, і дорослі й діти.

ІІ. Мовленнєва розминка.

  1. Робота над скоромовкою

Запитала мишка мишку:

Ти чого погризла книжку?

Мишка їй відповідала:

  • Їжі іншої не мала.
  1. Гра «Блискавка»

Учитель демонструє протягом кількох секунд картку. Учні вилучають зайве слово.

мив

мив

мив

лив

мив

коса

коза

коса

коса

коса

сам

сам

сам

сам

сом

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Вступне слово вчителя

Сьогодні урок позакласного читання присвяченій порі року, яку мабуть, чи не найбільше оспівано і художниками, і композиторами, і, звичайно ж, майстрами художнього слова. На уроці ми поринемо у чарівну красу осені за допомогою творів художньої літератури, музики і живопису.

  1. Перегляд відеоролика «Осінній вальс»

Я з великим задоволенням запрошую вас на відео прогулянку, щоб помилуватися мальовничими краєвидами осінньої природи і відчути осінній настрій.

(Діти переглядають відеоролик у супроводі музичного твору Фредеріка Шопена «Осінній вальс»)

Діти, переглядаючи цей відеоролик, мені здалося, що сама осінь завітала до нас у клас. І з’явилася вона не випадково, адже у неї дуже багато справ: зібрати урожай, відправити птахів у теплі краї, роздягти дерева. І щоб з усіма ними впоратися до зими, вона просить у нас допомоги.

Виконавши всі завдання уроку, ми роздягнемо берізку, знявши з неї всі листочки. І таким чином допоможемо їй підготуватися до зими. Адже, як вам відомо, якщо дерева не скинуть листя, то взимку через це вони можуть не витримати великої кількості снігу на своїх гілках і зламатися.

IV. Робота над виставкою зібрання поезій Н. Забіли, К. Перелісної, Ліни Костенко, творів О. Копиленка, В. Чухліба, В. Сухомлинського.

V. Робота над темою уроку.

1. Музична станція.

Слухання запису твору П.І. Чайковського «Пори року. Жовтень»

  • Які картини викликала музика у вашій уяві?
  • Що ви хотіли б зараз робити?
  • Які почуття викликала у вас почута мелодія?
  1. Ілюстративна станція

Розгляд репродукції картини І. Левітана «Золота осінь».

Аналіз змісту картини:

  • Якій період осені зобразив художник?
  • Чому ви так вважаєте?
  • Який місяць? Чому?
  • Які кольори використав художник?
  • Яких кольорів більше – теплих чи холодних?
  • Які барви головні?
  • Яке небо? Вода в річці? Яка погода?
  • Який настрій викликає у вас ця картина?
  1. Поетична станція.
  • Які поетичні твори про осінь ви приготували? (учні декламують вірші про осінь)

Тихо осінь ходить гаєм.

Ліс довкола аж горить.

Дуб нахмурений стоїть.

І берізка над потопом

Стала наче золота.

Вітер, мовби ненароком,

Їй косиці розпліта.

Н. Приходько

Красива осінь вишиває клени

Червоним, жовтим, срібним, золотим.

А листя просить – виший нас зеленим!

Ми ще будем, ще не облетим!

Ліна Костенко

 

Облітають квіти, обриває вітер

Пелюстки печальні в синій вишині.

По садках пустинних їде гордовито

Осінь жовтокоса на баскім коні.

В. Сосюра

На землю осінь вже ступила,

Додолу листячко летить

Гніздо лелече опустіло.

Тепер у ньому хмарка спить.

 

Фізкультхвилинка

  1. Літературна станція

А) Робота над твором Олександра Копиленко «Шпак у жмені».

  • Відповіді на запитання:
  1. Як художник ставився до птахів та звірів?
  2. Що він розповів про Яшку?
  3. Чому шпак мав таке ім’я?

Б) Робота над твором, Оксана Іваненко «Казка про білочку-мандрівницю».

1. Про що мріяла білочка?

2. Як вона заблукала?

3. Як жилося білочці у чужому лісі?

4. Хто їй допоміг повернутися додому?

5. Чому завжди треба бути обачним?

- Вибіркове читання.

5. Загадкова станція.

1. Голі поля, мокне земля,

Дощ поливає, коли це буває? (Восени)

2.У садках, гаях блукає,

Жовті шати одягає,

Золотисту стелить постіль –

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

6.Кросвордна станція.

- Як звати синочків осені? Запишіть їхні імена в клітинки кросворда.

По вертикалі:

  1. Кличуть нас ліси, поля, сади

Назбирати осені плоди.

Із дерев спадає листя жовте,

То землею ходить місяць …(жовтень)

По горизонталі:

  1. У південний край землі

Відлітають журавлі:

Знов лункий шкільний дзвінок

Нас покликав на урок,

Як цей місяць звати?

Прошу відгадати. (вересень)

  1. Краплі з неба, дахів, стріх.

Дощ холодний, перший сніг.

Почорнів без листя сад.

Що за місяць? (листопад)

6.Станція «Народознавці» (зачитують приклади, прислів’я)

- У вересневий час сім погод у нас: сіє, гріє, віє, туманіє, гуде та ще й згори йде.

- Жовтень ходить по краю та птахів з гаю виганяє.

- Листопад – не лютий, проте спитає, чи вдягнутий, чи взутий.

- Листопад зимі ворота відчиняє.

- Листопадовий день, що заячий хвіст.

- Листопад – вересню онук, жовтню – син, а зимі – рідний брат.

- Осінь – наша мати і жебрака нагодує.

VI. Узагальнення та систематизація знань учнів.

  • Робота в групах.

І група – утворити прислів’я

Осінь збирає,

Літо дає коріння,

Як листя жовтіє,

Весна багата на квітки,

то поле смутніє.

а осінь на скіпки.

весна з’їдає.

а осінь насіння.

ІІ група – вставити пропущені букви. Прочитати утворений вірш.

Ос..нь  щ..др..

Ос..нь  з..л..т..

Т..х.. ос..нь

Х..д..ть  г..єм

Ос..нь  ід..

Д..щ  з  с..б..ю  в..д.. .

ІІІ група – Вибрати і записати назви птахів, які відлітають у вирій.

Ворона, качки, лелеки, горобці, жайворонки, шпаки, ластівки, зозулі, чаплі, солов`ї, граки, сороки, синиці, лебеді.

Перевірка виконаних групових завдань.

VII. Релаксація Гра «Мікрофон».

  • Яку тему ми сьогодні розглядали?
  • Що найбільше вам сподобалось на уроці?
  • Який настрій у вас визвав наш урок?
  • Чи потрібні такі уроки? Навіщо?

VIII. Домашнє завдання.

Скласти загадку – опис про лісову тварину.

 

docx
Додано
30 листопада 2020
Переглядів
844
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку