Урок позакласного читання у 2-му класі.
Хліб- годувальник, святиня людська. (За оповіданням В. Чухліба «Золотий дощ»).
Мета: формувати основи читацької самостійності; розширити, поглибити знання, здобуті під час класного читання, ознайомити з даним твором; розвивати за допомогою читання бажання і вміння вчитися, інтереси і нахили; розвивати уміння повноцінно сприймати літературні твори, висловлювати власні думки, поповнювати активний словниковий запас здобувачів освіти.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: житні та пшеничні колоски, вислови про хліб (на плакатах), добірка книг, малюнки дітей, (зображення- смайлики), проєктор.
Хід уроку.
До уроку ми з вами готові,
попрацюємо гарно, чудово!
Ми старанні, талановиті,
бо ми- України діти!
-Як ви вважаєте, діти, яким буде наш урок? (цікавим, пізнавальним тощо- відповіді дітей).
- Отож, зробімо його таким .
II Основна частина.
Понявкати, як котик;
посвистіти, наче вітер;
погудіти, як пароплав;
зобразити шурхіт листя.
Робота над чистомовкою.
Ко-ко-ко, ко-ко-ко - вип’єм тепле молоко.
Ок-ок-ок, ок-ок-ок - виріс в полі колосок.
Ки-ки-ки, ки-ки-ки - достигають колоски.
Ай-ай-ай, ай-ай-ай - буде гарний урожай.
Вправа «Не спіткнусь!»
- Прочитайте уважно і знайдіть слово, що відрізняється від інших.
горщик |
дощик |
горщик |
борщик |
горщик |
дощик |
борщик |
дощик |
Вправа- блискавка: лі, ле, ло, лу; клі, кле, кло, клу; кліп, клен, клон, клуб.
Робота над скоромовкою.
Дощ лив серед нив
І хліба звеселив,
Жовту спеку подужав,
І стежки закалюжив.
- У чому полягає складність вимови слів у цій скоромовці?
Знову сівалки в полях
Трудяться з ранку до ночі,
Знову на теплих вітрах
Жайвір у небі тріпоче.
Знаю: це він навесні,
Співом поля засіває,
Щоб колосились пісні,
Нашого хлібного краю!
- Вірно, діти, цей вірш про наші лани, поля, про наш багатий хлібний край.
Хата мною багата,
Людям брат я і друг,
І коли я вже в хаті-
Буде щастя навкруг. (Хліб)
Виріс я у полі,
На добрій землі
Місце найкраще
Знайшов на столі. (Хліб)
Круглий, мов сонечко,
Щедрий, мов полечко,
С печі - та на блюдо:
Їжте мене, люди,
На здоров’ячко! (Хліб)
За правильні відповіді діти отримують смайлики.
- Запишіть слова та фрази, які спадають на думку, коли чуєте слово «хліб».
хліб
Діти доповнюють цю «павутинку» слів.
- То скажіть, діти, яка тема нашого уроку?
- Так, вірно. Сьогодні ми продовжуємо знайомитись із творами українських письменників про хліб, про його значення у житті людей, про ставлення українців до хліба, про надзвичайно важливу працю хлібороба. Ми читатимемо оповідання В. Чухліба «Золотий дощ».
Вчитель демонструє збірку оповідань для дітей «Олень на тому березі».
- Хліб належить до особливо шанованих українцями символів. В усі часи люди ставилися до хліба з пошаною. Адже це надзвичайно важливий продукт харчування. Хліб – це достаток, добробут у родині, у країні. Не даремно у народі складено чимало віршів, пісень, прислів’їв, казок про хліб.
-Які прислів’я про хліб ви знаєте?
Відповіді дітей: «Хліб – усьому голова», «Без хліба немає обіду», «Хочеш їсти калачі- не сиди на печі», «Паляниця – хлібові сестриця» тощо.
-Діти, пригадайте, які казки про хліб ви читали?
Відповіді дітей: казки «Легкий хліб», «Колосок», «Хліб і золото», оповідання «Шмат хліба», «Хліб та неслухняна дівчинка». (Учні читають вислови про хліб із плакатів, презентують підготовлені малюнки, розглядають виставку книжок).
Хліб- це зерно, яке перемелюють на борошно.
Хліб- це випечений з борошна виріб.
Хліб- це рослини у полі (ярові, озимі).
Хліб- це поле.
Хліб- це заробіток, як засіб існування.
Хліб насущний- щоденні, звичайні харчі.
- От що значить хліб для людини.
В Україні хліб-сіль на вишитому рушнику - то найвища ознака гостинності.
З давніх часів батьки навчали дітей своїх традицій – берегти хліб.
Ніхто ніколи не насмілювався покласти паляницю догори.
А ще пекли багато різних смачних виробів.
Їжею і окрасою є хліб на різних святах і в обрядах.
- Що вам було відомо раніше, а що дізналися нового?
Фізкультхвилинка.
А ми зерно сіяли, сіяли
У земельку чорную, свіжую.
І з’явилися перші листочки,
Із них повні, тугі колосочки.
До сонечка потягнулись,
І сонечку посміхнулись.
Вправа «Передбачення».
-Прочитайте назву оповідання. Як думаєте, про що йтиметься у ньому?
2) Читання вчителем тексту.
Словникова робота: прочитування «луною» та пояснення слів: стежині, дрібненький, перейде, струмочки, заперечила, набирається, наливається, встало на погоді, половіти.
- Чи сподобалось вам оповідання?
- Який настрій воно викликало у вас?
- Що знали раніше?
- Про що дізналися?
- Чи справдилися ваші передбачення?
- Як ви вважаєте, чому тато назвав дощ золотим?
- Чи впевнилася у цьому Тетянка?
- У якому значенні вжито слово «золотий» у даному оповіданні?
- Прочитайте речення з цим словом.
- А чи знаєте ви, що далі відбувається з зерном, яке зібрали з лану?
(відповіді дітей).
Гімнастика для очей.
Ми роботу відкладемо,
Фізкультпаузу почнемо.
Я очам допоможу,
Вліво, вправо поводжу
Потім проведу по колу-
Будуть очі в нас здорові.
- З хати вийшла мама (Ні).
- Тато пообіцяв взяти дочку в поле (Так).
- Татко назвав дощик «срібним» (Ні).
- Тетянка з татом у поле їхали на мотоциклі (Так).
- До комбайна під’їхав легковий автомобіль (Ні).
Дощ сіявся…..
Тетянка сиділа……
Тато вийшов…..
Тетянка заперечила……
Тато пообіцяв Тетянці….
А одного дня……
До комбайна підрулював….
З рукава сипонуло….
«Золотий дощ!»…..
8)Перегляд відео «Шлях зернинки.» Коротке обговорення після перегляду.
III. Заключна частина.
Інтерактивний прийом «Мікрофон».
- З яким оповіданням ознайомилися?
- Хто його автор?
- Назвіть головних героїв твору.
- Що ж то за диво «золотий дощ»?
- Яка головна думка цього оповідання?
- Кого уславлює автор?
-Перечитати оповідання «Золотий дощ», переказати його своїм рідним. За бажанням прочитати інші оповідання зі збірки В.Чухліба «Олень на тому березі».