Позакласне читання.
2 клас
Тема. «Немає в світі ріднішої і дорожчої людини над рідну матір. Робота над текстом легенди «Як мати стала зозулею».
Мета. Формувати навички свідомого читання, особистісного спілкування у невеличких групах; розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, узагальнювати , доводити; заохочувати співробітництво дітей; виховувати почуття поваги і любові до батьків.
Хід уроку
І. Організація класу.
Любі діти! У наш клас
Завітали гості щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
МИ вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 2- й клас.
ІІ. Підготовчі вправи.
1. Вправи для язика.
2. Гімнастика для дихання.
Зозуля кує галасливо в ліску:
« Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку!»
Доносить луною нам пісню таку:
«Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку!»
Повідай, зозуленько, правдоньку всю-
Чи доля всміхнеться мені на віку?
«Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку!»
Чи може ти граєш зі мною у гру.
Та пісню співаєш мені ось таку:
«Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку! Ку-ку!»
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Визначення теми уроку.
- Прочитайте віршик і спробуйте зробити припущення, якою буде тема нашого уроку(обговорення в парах).
Ми вічно прагнемо рости,
А вона за нас радіти,
Ми без неї – сироти,
А для неї завжди діти.
2. Презентація роботи пар.
3. Оголошення теми уроку.
- Тема сьогоднішнього уроку: « Мати – найрідніша людина у світі».
4. Асоціативний кущ.
- Що для вас означає слово « мама».
- Які знаєте прислів’я про матір?
Матері не купити, не заслужити.
При сонечку тепло, при матері добро.
Мати сама не з’їсть, а дітей нагодує.
На світі знайдеш усе, крім рідної матері.
- Бачу, що для вас мама найрідніша людина на світі.
ІV. Усвідомлення нового матеріалу.
1. «Порушена послідовність».
- На уроці ми ознайомимося з легендою «Як мати стала зозулею».
-Хто знає, що таке легенда?(відповіді дітей)
Легенда – це народне оповідання про якісь події, людей з елементами казковості, фантастики
-Але перед тим як почати читати, виправимо порушену послідовність.
- З тексту я виписала 4 ключових речення і порушила послідовність. Прочитайте:
1. Так ніхто і не приніс хворій матері води.
2. Жінка сама ловила рибу і годувала дітей.
3.А діти за нею бігли і бігли, збиваючи по грудках ноги до крові.
4. Схопили діти хто що: глечик, кухлик, відро.(Діти читають про себе, а потім учитель вголос).
- Вам потрібно вирішити, у якій послідовності ці речення можуть бути розташовані в тексті. Запишіть їх у картки у тій послідовності, як ви вважаєте (діти працюють в групах).
2. Презентація роботи.
- Час вийшов. Результати запишемо у зведеній таблиці на дошці .А щоб з’ясувати послідовність, прочитаємо текст.
3.Словникова робота.
- Але перед цим попрацюємо над словами, які можуть бути для вас незрозумілими. Гра «Стріляй влучно».
Навперебій відмовилася, відказалася;
Пересохло в горлі один перед одним;
Одцуралася дуже хотілося пити;
Не дам собі ради не може сама зробити.
4.Читання тексту окремими учнями.
-З’ясуйте,чи правильно ви встановили послідовність? Внесіть у контрольну рамку послідовність , яку пропонує текст.
- Чиї припущення були правильними?
Дітей, які правильно виправили порушену послідовність, можна назвати вдумливими читачами. Решті дітей залишилося 1-2 кроки до цього звання.
V. Робота над текстом.
1. «Скринька запитань».
1 група – ставить запитання;
2 група – відповідає;
3 група – погоджується або виправляє.
2. Читання за особами.
3. Міркування.
- Чому мати стала перетворюватися на зозульку?
- Чи права була мати, коли кинула своїх дітей?
4. Стратегія «Кутки».
- Отже, виникло дві думки, два твердження: перше – мати була права, друге – мати вчинила неправильно.
- Розійдіться по групах і доведіть, обґрунтуйте свою думку.
5. Презентація.
VІ. Підсумкові запитання.
-Отже мати стала зозулею від того, що діти не допомогли їй у біді.
- Що ви знаєте про зозулю?
-Чи є зв'язок між поведінкою зозулі в природі і змістом легенди? Чому?
- У чому різниця вчинків зозулі і матері?
- Я гадаю серед наших дітей немає таких, які б могли не допомогти своїй мамі або кинути її напризволяще. Пам’ятайте: мати – найрідніша людина у світі.
VІІ. Творча робота( виконується за бажанням учнів).
1. Складання вірша з деформованих речень.
1) Матусю рідненька;(1)
2) Мене зігріваєш;(3)
3) Ніжною піснею;(5)
4) Душу мою;(7)
5) теплом;(4)
6) ти сонечка промінь;(2)
7) засіваєш добром;(8)
8) щирою ласкою.(6)
2. Сенкан.
- Напишіть на листочках.
1. Слова, близькі за значенням до слова мама.
2. Слова – ознаки.
3. Слова – дії.
4. Складіть речення про маму.
5. Ваше ставлення. Що означає для вас мама?
VІІІ. Підсумок уроку.
-Які види роботи вам сподобалися?
-Що, на вашу думку, вдалося на уроці, а що – ні? Оцініть свою діяльність на уроці.
-Дякую за співпрацю.