Урок позакласного читання з теми "Історія Мауглі - вихованця джунглів"

Про матеріал
Розробка уроку допоможе вчителю навчити учнів характеризувати героїв літературного твору, використовуючи цитатний матеріал; формувати навички текстуального аналізу твору; розвивати логічне мислення, творчу уяву, уміння виразно читати і переказувати художній текст; виховувати чесність, щирість та бережливе ставлення до навколишнього середовища.Також пропонується цікаві завдання на перевірку знання змісту тексту та його розуміння.
Перегляд файлу

Тема: Історія Мауглі, вихованця джунглів

 

Мета: вчити характеризувати героїв літературного твору, використовуючи цитатний матеріал; формувати навички текстуального аналізу твору; розвивати логічне мислення, творчу уяву, уміння виразно читати і переказувати художній текст; виховувати чесність, щирість та бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання: ілюстрації до казки «Мауглі», картки з індивідуальними завданнями

     

      «…Він ніколи не порушив жодного слова

Закону джунглів…»

       Р.Кіплінг «Мауглі»

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

 1.Слово про письменника.

 Учні згадують факти з біографії Р. Кіплінга, які їм запам’яталися.

  • творчість Р.Кіплінга належить англійській літературі;
  • видатний англійський письменник називав себе «Маленьким пілігримом», так як багато мандрував країнами Європи та Азії;
  • «джерелом натхнення» майбутнього письменника стала Індія;
  • найкращі і найвідоміші книги Кіплінга про Індію: «Книга джунглів», оповідання «Ріккі-Тіккі-Таві»;
  • внаслідок подорожі до Південної Африки виникла збірка казок «Ось так казки» (1902);
  • Кіплінг – перший з англійців став лауреатом Нобелівської премії.

2. Вправа «Так» чи «Ні» дає вчителю можливість визначити рівень підготовки учнів до уроку.

-    Мауглі принесла в корзинці вовкам Багіра (Ні);

-    Мати-Вовчиця прозвала Мауглі Жабеням (Так);

-    першим на Раді за Мауглі заступився медвідь Балу (Так);

-  таємницю Червоної Квітки та те, що Мауглі людина, відкрила йому Мати-Вовчиця (Ні);

-    Червоною Квіткою тварини називали вогонь (Так);

-    Шер – Хан не злякався палаючої гілки (Ні);

-    Владичних Слів Джунглів навчила Мауглі Багіра (Ні);

-    Чіль – це шуліка (Так);

-    Бандар – Логи боялися Каа (Так);

-    Бандар – Логи – це зграя вовків (Ні);

-    Каа до отруйних гадюк ставився із презирством (Так);

-    Бандар – Логи принесли Мауглі в Теплі Печери (Ні);

-    першим відбивати Мауглі від Бандар – Логів кинувся Балу (Ні);

-    Бандар – Логи хотіли, щоб Мауглі навчив їх сплітати гілля докупи для захисту од вітру (Так).

 

ІІІ. Формування знань, умінь та навичок учнів. 

 1.Робота з текстом (Учні обирають вид роботи з текстом за допомогою кубика, на гранях якого вказані види робіт: схарактеризуй, перекажи, поясни, поміркуй, згадай, зроби висновок)

1.Схарактеризуй героїв твору:

Читаючи твір, ми знайомимося з героями. Одні нам подобаються, а інші – ні. Як правило, характер літературних героїв ми визначаємо за їх вчинками. Головним героєм нашого твору є Мауглі. Навколо головного героя багато другорядних, які спілкуються з ним, впливають на формування його характеру.

 Спробуємо за вчинками цих героїв визначити головні риси характеру.

(Вчитель використовує малюнки та ілюстрації до твору)

 - Мати-Вовчиця (турботлива, самовіддана);

 - Батько-Вовк (сміливий, відповідальний, строгий);

 - тигр Шер-Хан (підступний, жорстокий);

 - ведмідь Балу (добрий, розумний);

 - пантера Багіра (мудра, розважлива);

 - вовк Акела (сильний, розумний, справедливий);

 - Бандар-Логи (хитрі, безвідповідальні, неорганізовані);

 - Каа (сильний, мудрий, стриманий).

2. Перекажи уривок твору про події на Скелі Рад.

 (Перегляд уривку мультфільму «Мауглі»)

3. Читають всі однаково, а розуміють по-різному.

Поясни, що таке Червона Квітка? Чому тільки людина може нею володіти? Хто відкрив Мауглі, що він Людина?

4. Гарний читач той, хто думає, мислить, має свою власну думку.

 Поміркуй, чому Шер-Хан став боятися Мауглі?

5. Кращий читач – це уважний читач.

Згадай Владичні Слова Джунглів. В чому їх сила? («Ми з вами однієї крові!»)

6. Кожна книга чомусь повчає. Читач повинен зрозуміти автора і зробити певні висновки.

 Зроби висновок. Які правила життя Бандар-Логів? За якими правилами жити краще: за Законами джунглів чи безтурботним життям мавп?

Закони джунглів

Правила існування Бандар-Логів

1. Зграя обирає сильного і мудрого ватажка і йому підкоряється.

1.Не можуть обрати собі ватажка.

2. Звірі не мають права міняти місце ловів без завчасного попередження.

2. Чваняться, верзуть дурниці.

 

3. Заборонено полювати на Людину, бо це найслабша і найменш захищена істота.

3. Мордують слабшого за себе. Б’ються не менше сотні проти одного.

4. Коли виникає незгода, чи приймати когось до зграї, за нього повинні заступитися принаймні два члени Зграї, окрім батька і матері.

4. Немає Законів, власної мови, користується краденими словами.

 

 

5. Зацікавити надовго ніщо їх не може.

 

6. Лаються непристойними словами.

 

 

7. Самовпевнено вважають себе розумними, сильними та шляхетними.

 

2. Літературна вікторина «Кому належать слова»

(відповіді на вікторину діти вносять до таблиці «Друзі та вороги Мауглі»)

  • «Вовки – Вільне Плем’я!.. Вони приймають накази тільки від Ватажка Зграї, а не від якогось смугастого вбивці людської худоби» (Батько-Вовк).
  • «Людське дитинча моє! Чуєш ти, Кульгавий, - тільки моє! І його не вб’ють. Воно житиме й бігатиме в нашій Зграї: полюватиме разом з нами» ( Мати-Вовчиця)
  • «Людське дитинча не принесе нам ніякої біди. Я не вмію говорити красномовно, але кажу правду. Хай воно бігає в Зграї і ввійде до неї разом з іншими. Я сам буду його навчати.» ( Балу )
  • «Знай, що коли-небудь ти повернешся до людей так само, як я повернулась у рідні джунглі, повернешся до людей, які доводяться тобі братами, - звичайно, коли тебе не вб’ють на Раді…» ( Багіра )
  • «На своєму подвір’ї і собака пан! Побачимо, що скаже зграя.» (Шер – Хан)
  • «Дивіться уважніше, о вовки! Яке діло Вільному Племені до будь-чиїх наказів, крім Вільного Племені!» (Акела)
  • «Шер-Хан Великий змінив місце ловів. Наступного місяця він полюватиме в тутешніх горах – так сказав він мені.» (Табакі)
  • «Хоробре серце і ввічлива мова,- сказав він. – Вони далеко поведуть тебе в Джунглях, дитинча! А тепер швидше йди зі своїми друзями.» ( Каа )
  • «Вони весь час збираються обрати собі ватажка, виробити свої власні закони і звичаї, але ніколи цього не роблять, бо на другий день усе забувають.» (Бандар – Логи)

 

 

 

 

Таблиця «Друзі та вороги Мауглі»

 

Друзі

Вороги

Батько Вовк

Шер – Хан

Мати Вовчиця

Табакі

Багіра

Бандар – Логи

Балу

 

Акела

 

Каа

 

 

Висновок: У головного героя твору Мауглі більше друзів, аніж ворогів. Всі його друзі надійні, сильні, завжди готові прийти на допомогу, дати мудру пораду. Отже, Мауглі пощастило. А чи знайде він таких же друзів серед людей, ви дізнаєтесь, прочитавши наступні розділи повісті Р,Кіплінга «Мауглі».

ІУ. Підсумки уроку

Вправа «Мікрофон»

Продовжити речення:

Сьогодні на уроці я навчився…, дізнався…, запам’ятав…

 

У. Домашнє завдання

  Підготувати усний переказ уривку «Перемога Мауглі над Шер–Ханом»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Схарактеризуй

 

 

Перекажи

 

 

Поясни

 

 

Поміркуй

 

 

Згадай

 

 

Зроби висновок

 

«Мауглі»

 

«Кішка, яка гуляла сама по собі»

 

«Ріккі-Тіккі-Таві»

 

«Гидке каченя»

 

«Слоненя»

 

 

 

Шер – Хан

 

Табакі

 

Балу

 

Багіра

 

Бембі

 

Акела

 

 

Немає законів, власної мови, користуються краденими словами

 

 

Чваняться, верзуть дурниці

 

 

Мордують слабшого за себе

 

 

Не можуть обрати собі ватажка

 

 

Зацікавити надовго ніщо їх не може

 

Лаються непристойними словами

 

 

Вважають себе розумними, сильними та шляхетними

 

 

Б’ються не менше сотні проти одного

.

 

 

 

Зграя обирає сильного і мудрого ватажка і йому підкоряється

 

 

Звірі не мають права міняти місце ловів без завчасного попередження

 

 

Заборонено полювати на Людину, бо це найслабша і найменш захищена істота

 

 

Коли виникає незгода, чи приймати когось до зграї, за нього повинні заступитися принаймні два члени Зграї, окрім батька і матері

 

 

doc
Додано
19 січня 2020
Переглядів
10334
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку