Вчити дітей бачити красу рідної природи, вміти милуватися нею.
Удосконалювати вміння зв'язно і послідовно висловлювати думку,
збагачувати словниковий запас. Розвивати спостережливість, образну
уяву, увагу, пам'ять, навички виразного читання. Виховувати інтерес
до книги, почуття любові до рідного краю, насолоди від краси природи.
Позакласне читання
Тема. Заходь у гості, щедра осінь!
Мета: вчити дітей бачити красу рідної природи, вміти милуватися нею.
Удосконалювати вміння зв’язно і послідовно висловлювати думку,
збагачувати словниковий запас. Розвивати спостережливість, образну
уяву, увагу, пам’ять, навички виразного читання. Виховувати інтерес
до книги, почуття любові до рідного краю, насолоди від краси природи.
Обладнання:малюнки дітей, репродукція картини Ісака Левітана «Золота
осінь», дерево з різнокольоровим листям, грамзапис твору
П.І.Чайковського «Пори року», корзина з яблуками, виставка
книг, малюнок і маска білки, бабусина торбина з прислів’ями,
довідкове бюро, конверти із завданнями для груп, полотно
з сухим листям для аплікації.
Хід уроку
Ι. Організація класу
Вчитель Сонце в небі піднімається…
Наш клас із гостями вітається!
Учні Раді вітати вас в нашій оселі,
Зичимо щастя, здоров’я, добра!
Вчитель Покликав у клас мелодійний дзвінок.
Готові до праці?
Почнемо урок.
ΙΙ Повідомлення теми і мети уроку
- Тему уроку ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
В зеленім лісі побував
Якийсь художник – і поволі
Дерева перефарбував
У золотисто-жовтий колір.
- Ти хто такий?- я здивувавсь.
- Чому тебе не бачив досі?
- То придивися,- хтось сказав,-
І ти тоді побачиш….(осінь).
2.Метод «Асоціативний кущ».
- Які асоціації викликає у вас слово осінь?
- Назвати всі слова, які малює ваша уява.
( вчитель записує всі слова на ватмані)
- Ось яка багата і чарівна ця пора року.
3.Слово вчителя
- Отже, діти, цій золотій порі і присвячується наш урок, тема якого звучить так:
«Заходь у гості, щедра осінь!»
Осінь хазяйнує скрізь, куди не глянь.
Прибрала золотом сади, ліси, струшує додолу жовте листя. Отож вирушаймо у подорож у світ прекрасного, у світ природи.
А допоможе нам у цьому мистецтво: музика, поезія, живопис та усний журнал. Музику створює композитор, красу форм і кольорів відтворює живописець. Про це можна розповісти художніми та поетичними словами.
4.Бесіда про осінь
- Але перш ніж ми розгорнемо Ι сторінку журналу, дайте відповідь на питання.
- Яка буває осінь?
- Коли осінь приходить за календарем?
- Назвіть осінні місяці.
- Звідки в осені скільки золота?
- Існує легенда про осінь.
Легенда про осінь
За народним переказом осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
- Забирай усе моє багатство. Я віддаю тобі все золото. Будь щедрою, і люди полюблять тебе. І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця, і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів, чарує нас своїм осіннім золотом.
ΙΙΙ. Перевірка домашнього завдання
1 сторінка «Мовна розминка»
- Розгорнемо Ι сторінку нашого усного журналу «Мовна розминка». Сторінки – це листочки цього дерева. За кожне завдання Осінь даруватиме вам свої листочки, з яких створимо картину до кінця уроку.
а) Чистомовка
- Ом – ом – ом –ом –ходить осінь за вікном.
- Ім – ім – ім – ім- заглядає осінь в дім.
- Ма – ма – ма –ма –плаче осінь йде зима.
б) Гра «Добавлянка»
- Доповни вірш словами.
Ходить …по покосах,
В золото фарбує ліс,
І горять шовкові …
У зажурених … .
2 сторінка «Поетична»
1.Розгляд виставки книг.
- А зараз ми перевіримо, як ви приготувалися до зустрічі з осінню. Кожна група отримала завдання.
І група «Поетична» (готували вірші про осінь відомих поетів).
ІІ група «Фольклорна» (прикмети, прислів’я про осінь).
ІІІ група «Юні творці» (писали твори про осінь).
3 сторінка «Музична»
(спокій, радість, бо ще тепло, сонечко світить, а потім смуток,
бо, можливо, пішов дощ)
4 сторінка «Художня»
а) Слово довідковому бюро
Репродукція – відбиток, копія; фотографічне або поліграфічне відтворення зображень творів живопису.
5 сторінка «Читацька»
1. Робота з підручником
а) Хвилинка – цікавинка
- Послухайте діалог і допоможіть Іллі відгадати, хто цей загадковий звір.
Діалог
Казковий звір
Кіт ловить мишей, чайка їсть рибу, мухоловка – мух. Скажи, що ти їси, і я скажу, хто ти. І чую я голосок:
- Угадай, хто я? Я їм жуків і мурашок!
Я подумав і твердо сказав:
- Дятел!
- А от і не вгадав! Ще я їм ос і джмелів!
- Ага! Ти птах осоїд !
- Не осоїд! Ще я їм гусениць і личинок.
- Гусениць і личинок люблять дрозди.
- А я не дрізд! Ще я гризу скинуті лосями роги.
- Тоді ти, певно, лісова миша.
- І зовсім не миша. Трапляється, я й сама навіть їм мишей.
- Мишей? Тоді ти, звичайно, кіт.
- То мишка, то кіт! І зовсім, ти не вгадав.
- Покажися!- крикнув я. І почав вдивлятися в темну ялину, звідки чувся голосок.
- Покажися. Тільки ти визнай себе переможеним.
- Рано!- відповів я.
- Іноді я їм ящірок. І зрідка рибу.
- Може, ти чапля?
- Не чапля. Я ловлю пташенят і тягаю з пташиних гнізд яйця.
- Схоже, що ти куниця.
- Не кажи мені про куницю. Куниця - мій давній ворог. А їм я ще бруньки, горіхи, насіння ялини і сосон, ягоди і гриби.
Я розсердився і крикнув: «Так значить ти – свиня. Ти жереш усе підряд. Ти здичавіла свиня, яка видряпалася на ялину!»
- Здаєшся? – запитав голосок.
Гілки захиталися, розсунулися, і побачив я…білку!
- Запам’ятай! – сказала вона. – Коти їдять не тільки мишей, мартини ловлять не тільки рибу, мухоловки ковтають не самих лише мух. А білки гризуть не тільки горішки.
- Що нового ви дізналися про білку?
- А тепер прочитаємо твір про цього звірка.
б) Читання твору «Осіння гра» М.Сингаївський
1. Читання учнем попередньо підготовленим;
2. Читання «ланцюжком»;
3. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання:
- Знайти і прочитати слова про клопоти білочки восени.
- Що сказано про зміну шубки?
- Дібрати синоніми до слова білка.
4. Гра «Розвідники»
- Знайти слова, які відносяться до слова:
дупло( вимостити, втеплити, впорядити, замаскувати);
шубку( сіру, теплу, м’якішу, пухнастішу);
запастися( горіхами, жолудями, шишками).
в) Робота в групах. Самостійна робота.
Ι група працює з твором «Осінь», І.Соколов-Микитов.
Завдання:
ΙΙ група працює з твором «Осінній господар», Ю.Старостенко.
Завдання:
ΙΙΙ група працює з твором «Верба – мов дівчина золотокоса», В.Сухомлинський
Завдання:
6 сторінка «Творча». Метод «Мікрофон».
(Першу частину прислів’я діти дістають з торбини, а другу відшукують на дошці).
Вересень пахне яблуками, … спитає, чи вдягнений ти та взутий.
Серпень страву готує, а… та виганяє птахів до гаю.
Жовтень ходить по краю вересень до столу подає.
Листопад – не лютий, проте… а жовтень – капустою.
VΙΙ сторінка «Підсумкова».
- Подивіться, яку чудову картину ми створили з листочків, які подарувала нам осінь.
(золотою, щедрою, багатою, чарівною, казковою).
- Дивіться,які чудові дари вона нам передала.
(роздаю яблука)
- Будьте щедрими та багатими як осінь!