Урок позакласного читанняЕтична бесіда за казкою Миколи Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку»

Про матеріал

Даний урок сприяє формуванню у школярів вміння аналізувати вчинки героїв та виражати своє ставлення до них. Діти вчаться орієнтуватися у структурі тексту.

На прикладі героїв казки навчаються бути чуйними до чужого горя, доброзичливими, уважними до інших. Виховується інтерес до читання художніх творів;

У дітей формується уміння визначати тему та головну думку художнього твору, добирати заголовки, уміння відповідати на поставлені питання повними реченнями та переказувати казку за малюнковим планом. Сприяє розвитку усного мовлення учнів, спостережливості,уваги, логічного мислення

Перегляд файлу

Конспект уроку читання в 2 класі

Вчитель: Клюєва Світлана Петрівна

 

Тема уроку:

Друзі пізнаються в біді.

 

Матеріал уроку:

 Казка Миколи Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку»

 

Мета уроку:

 

  1. Познайомити з казкою Миколи Трублаїні . «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку»; Продовжувати вчити учнів голосно, чітко, виразно читати казку, аналізувати вчинки героїв та виражати своє ставлення до них; Вчити орієнтуватися у структурі тексту;
  2. Формувати уміння визначати тему та головну думку художнього твору, добирати заголовки, уміння відповідати на поставлені питання повними реченнями та переказувати казку за малюнковим планом;
  3. Розвивати усне мовлення учнів,  спостережливість, пам'ять, увагу, логічне мислення;
  4. На прикладі героїв казки вчити дітей бути чуйними до чужого горя, доброзичливими, уважними до інших. Виховувати інтерес до читання художніх творів;

 

Обладнання:

Серія малюнків та мультимедійна дошка з серією ілюстрацій до казки, картки-завдання.

 

Індивідуальна робота: з Валерією Б по інтонуванню розповідного речення.

Хід уроку:

  1. Мовна розминка.

 

  •    Мовна загадка: Чого немає в воді, а є в морі, річці, озері? (звук Р)
  •    Скоромовка: Рибка плаває, гуляє, рак на неї поглядає

( вимовляють скоромовку з різною інтонацією, в різному темпі, з різною силою голосу)

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми прочитаємо казку відомого українського письменника Миколи Трублаїні

Микола Петрович Трублаїні народився у селі Вільшани на Вінниччині

Сім’я жила дуже бідно. Нестатки і скрута змусили батька Миколи Трублаїні їхати на заробітки до Сибіру.

Миколку виховували мама і бабуся. Мама Миколи,працювала вчителькою і часто брала хлопчика із собою на роботу. Він дуже любив сидіти на маминих уроках. Мав чудову пам'ять, був веселий і непосидючий. У п’ять років вже гарно читав, дуже швидко розв’язував задачі.

 Коли став дорослим, Микола Трублаїні багато подорожував світом. Враження від побаченого записував а потім  переказував у своїх численних оповіданнях  для дітей. Своїми творами він намагався заохотити юних читачів стати дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що перемагають всі стихії.

Коли почалася Велика Вітчизняна війна Микола Трублаїні добровольцем пішов на фронт. В 1941 році в одному із боїв поблизу села Козолугівка Токмацького району він був тяжко поранений осколком бомби і по дорозі до шпиталю помер. Похований письменник на  Луганщині, поблизу  міста Ровеньки. Микола Трублані прожив небагато. Він загинув, коли йому було лише 34 роки, але залишив дуже багато чудових творів.

 

Прочитайте назву казки. Як ви думаєте про кого в ній йдеться?

 

  1. Опрацювання казки.
    •    Слухання казки.

( під час читання казки вчителем відбувається демонстрація ілюстрацій до неї через мультимедійну систему)

Питання:

  1. Як ви вважаєте чи правильне припущення ви зробили? Про кого ще буде іти мова в казці?

 

  •    Словникова робота: (читання колонок слів з дошки)

 


Білий

великий

срібляста

глибокому

 довгою

в озері

з шиєю

у воді

на дно

на берег

 одного разу

 не їж

чого ти

мене тут

 а сама


 


  •    Повторне читання казки вголос

Питання:

1. Чому рибка не знайшла черевички в озері?

2. Кому розповіла про свою біду?

3. До кого звернулася по допомогу жабка?

4. А куди полетів горобчик?

  •    Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

Питання:

  1. Прочитайте опис озера, де жила рибка.
  2. Прочитайте який був лебідь.
  3. Для чого лебедю черевички. Прочитайте, де їх шукала рибка?
  4. Що на березі казала жабка і що їй відповів горобчик?
  5. Що наказала дівчинка горобчику?
  6. Як віддячила рибка жабці? Чи відмовив їй хоч хто у просьбі?
  7. То які ж були ці герої? (чуйні, добрі, щирі, безкорисні)
  8. На  кого з героїв ви сердиті? Кого було жаль? Кому вдячні?
  9. Доведіть. Що цей твір казка.

 

  •    Читання казки за особами:

 

  •    Мовно-логічне завдання:

 

На дошці прикріплено малюнки жабки, рибки і дівчинки.

 Вчитель на картках-блискавках показує слова, що означають дії.

Учні повинні швидко прочитати слово і сказати кому відповідає ця дія. Учитель прикріплює це слово під малюнком.

 

Рибка

 

Жабка

 

Дівчинка

 

 

Лебідь

 

Горобчик

Жила

Допоможу

Довідалась

Плавав

Полетів

Просилася

Виплигнула

Гуляла

Зустрів

Віддав

Попливла шукати

Заквакала

Наказала

Хотів з’їсти

Почув

Заплакала

Попросила

Попросила

Сказав

Зацвірінчав

Зраділа

Розповіла

Принесла

 

 

Розповіла

 

 

 

 

Переказала

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота в парах з картками: завдання учням - добрати  слова-дії, які відносяться до горобця і лебедя

  •    Переказ казки за ілюстраціями на мультимедійній дошці, спираючись на слова дібрані до кожної дійової особи.
  •    Визначення головної думки казки.

Питання:

  1. Що автор хотів нам сказати цією казкою?
  2. Чи просили ви колись у когось допомоги?
  3. Чи траплялося, що вам відмовляли?
  4. Що ви відчували?
  5. що зрозуміли, прочитавши казку?

 

  1. Висновок уроку.
  •    Складіть прислів’я. Яке з них виражає головну думку казки?
     

Людина без друзів,

 

 

вірну людину

 

 

Друзі пізнаються

 

то найбільший скарб.

Вірний друг

 

в біді.

 

В лиху годину впізнаєш

 

як дерево без коріння.

 

 

 

  1. Людина без друзів, як дерево без коріння.
  2. Друзі пізнаються в біді.
  3. Вірний друг, то найбільший скарб.
  4. В лиху годину впізнаєш вірну людину

 

  1. Аналіз та самоаналіз роботи учнів на уроці. Підсумок уроку.

 

  1. Домашнє завдання:
    •    Творче завдання: намалювати ілюстрацію до казки.

 

 

 

 

doc
Додано
26 травня 2018
Переглядів
3719
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку