Природознавство 2 клас
Тема: «Практична робота: виготовлення екологічної листівки « Тиша в лісі.»
Мета: розповісти учням, чому травень і червень – найважливіші місяці в житті тварин; узагальнювати знання учнів про рослинний і тваринний світ; формувати вміння робити висновки та узагальнювати вивчений матеріал; розвивати мислення, мовлення, допитливість, соціально – комунікативні навички учнів; виховувати бережливе ставлення до природи, екологічну культуру.
Обладнання: підручники, сигнальні картки, картки зі словами, вірші, загадки, малюнки, екологічні знаки, екологічна листівка « Тиша в лісі.»
Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь і навичок.
Хід уроку:
І. Організація класу до уроку.
1. Вірш – привітання
Встали, діти, всі рівненько,
Усміхнулись всі гарненько,
Усміхнулися мені,
Усміхнулися собі,
Усміхнулися гостям
Привітались: « Добрий день!»
Спочатку сідають дівчатка – краса і ніжність нашого класу, а тепер хлопчики – наша сила і мужність.
Домовляймось не шуміти,
Руки гарно піднімати
Й на уроці не дрімати.
2. Побажання.
- Давайте побажаємо один одному чогось приємного.
Вчитель. Я всміхаюсь сонечку!
Вчитель. Я всміхаюсь квіточці!
Вчитель. Я всміхаюсь дощику!
Вчитель. Друзям усміхаємось!
3. Автотренінг.
- Скажемо наш автотренінг.
Я учень,
Я ходжу до школи,
Я хочу все знати.
4. Реклама.
- А тепер зробимо рекламу нашого уроку.
Урок буде : цікавий, продуктивний, навчальний, творчий, добрий.
Ми будемо: уважні, активні, творчі, працьовиті, розумні, кмітливі, веселі, дружні.
5. Девіз уроку.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
1. Прогноз погоди.
Синоптик:
Доброго дня, вас вітає метеослужба 2 класу.
Сьогодні ----------------------------------. Весна. На території Ялтушківської зони очікується ясна погода. Весняне сонечко усміхатиметься усім прохожим. Температура повітря + 3С. Вітерець легкий. Опадів немає. Погода сприятлива для проведення нашого уроку. Отож бажаю вам гарного настрою і плідної праці. З вами була ваша Любов.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів та їх коригування.
1. Перевірка домашнього завдання.
На попередньому уроці природознавства ми вивчали тему « Звір навесні»
1. 1 Завдання, скласти пазл – звіра, сказати, який це звір і розповісти про нього.
1. 2. Гра « Впізнай за описом»
1. 3. Бліц опитування.
1. Відгадайте загадку….
2. Назви весняні місяці….
3. Які зміни в природі спостерігаються навесні?
4. Які ранньоквітучі рослини, ростуть у нашій місцевості?
5. Яка основна ознака комах?
6. Які птахи прилітають навесні до нашого краю?
7. З чого птахи будують гнізда?
8. Яка пташка не висиджує пташенят,а підкидає свої яйця в гнізда інших птахів?
9. До якої групи тварин належать їжак, лисиця, заєць, білка, миша, ведмідь?
10. Які зміни в житті звірів ви помітили навесні?
11. Продовж речення.
У білки народ…
Вони зовсім…, ….
12. Визнач, хто зайвий?
Заєць, лисиця, ведмідь, козуля, дикі свині.
ІV. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і мети уроку.
Гляньте: сонечко сміється,
В небі жайворонок в’ється,
В’ється, радісно співає, -
Він весну нам сповіщає!
А весна та чарівниця
Щиро вам несе гостинця;
Пташка, рибка, звір на волі,
Божа пчілка, квітка в полі –
Всі весною оживають
Весну – красну прославляють…
2. Відгадування загадки.
Зимою чорне,
Весною й літом зелене,
А восени жовте. ( Ліс)
Вчитель: Ліс – це диво, ліс – це казка.
Тож ходімо в ліс, будь ласка.
В лісі є кущі і трави,
В нім сплели дерева віти.
Трави, ягоди й грибочки
В нім чарівні є куточки.
Ліс гарний будь – якої пори року. Та особливо вабить він навесні, коли все навкруги розквітає.
V. Вивчення нового матеріалу.
2. Складання ланцюга живлення.
Листочки вовк гусениця капуста заєць пташка
3. Продовження розповіді вчителя.
Вчитель. Усі знають, що іноді людина до чарівної тиші лісу додає «свою» музику – це гучний крик увімкнений на всю потужність магнітофон або плеєр. Цей галас негативно впливає на мешканців лісу. Так, від сильного крику чи голосно увімкненого магнітофона не можуть піднятися в повітря бджоли, джмелі. Птахи і звірі покидають свої гнізда і нори. Рослини також негативно реагують на сильний галас – вони уповільнюють свій ріст.
Узагальнемо свої знання і виготовимо екологічну листівку «Тиша в лісі»
Для того, щоб потрапити у весняний ліс ми пройдемо екологічну стежину.
3. Хвилинка поезії.
- Читаємо вірші про ліс.
Світ такий прекрасний
Хочу я пізнати глибше, до пуття.
Я відкрию кожну таємницю,
Збережу природу і життя.
Буду я природі вірним другом,
Не столочу навіть і трави,
Я скажу їй – Зеленій, живи.
І птаха, й звіра, і травинку, і оту краплинку,
Бо, врешті, ти – лише його частинка.
Ой, як тут всього багато!
Є дерева і кущі
Є і квіт, є і трави –
Все звірятам на забаву.
Її додому я не понесу.
Бо вдома їй джмеля не погойдати
І не попити ранками роси.
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу –
Співають для нас у ліску.
Кожній стеблинці радіти
В полі, у лісі, над яром –
Квітам, деревам і травам.
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в лісі,
Все це окрасою буде
Нашого рідного краю!
4. Робота за підручником.
Внизу, самостійно, мовчки прочитайте 1 абзац..
Доведіть, що травень і червень – найважливіші місяці в житті тварин.
Перше правило читає…..
Друге правило читає…..
Третє правило читає….
Четверте правило читає…
5. Складання правил поведінки в весняному лісі.
Не галасуй у весняному лісі !
Не включай гучну музику !
Не руйнуй пташині гнізда !
Не можна брати яйця пташок !
Не бери до рук пташенят !
Не забирай додому дитинчат лісових тварин !
Не можна брати з собою в ліс навесні собаку !
Не лови барвистих метеликів !
Не розпалюй вогнища !
Не забруднюй джерело !
Не каламуть води !
Не сміти в лісі !
Не руйнуй мурашники !
Не ламай гілок, дерев !
Не зривай рослини !
Не збивай павутину в лісі !
Не знищуй неїстівні гриби !
Увага ! Первоцвіти !
Не стріляй у птахів з рогаток !
Не лови птахів !
Не витоптуй квітів !
6. Практична робота: виготовлення екологічної листівки « Тиша в лісі.»
- На парті у вас є вирізані кружечки з малюнками. Розфарбовуєте їх і записуєте на них правило поведінки в весняному лісі. Виходите до дошки, зачитуєте правило і прикріпляєте кружечок до листівки.
7. Фізкультхвилинка.
8. Хвилинка – цікавинка.
Будь ласка, наші знавці.
Вчитель: Природа – це наш будинок, і все, що стається залежить від людини.
Мавка:
Я вас розважу і загадки вам загадаю.
І запах пречудовий.
І хочеться усім їх
Бачить знову й знову.
Літає, гарно співає.
Встав, як стовпчик, під сосною?
Він стоїть у траві
Вуха більші голови
Хто це?
Все літає та співає:
-Я медок вам ношу,
Не чіпайте бо вкушу.
Вчіться у природи, бережіть її, і вона неодмінно вам віддячить своєю красою. Прошу ходіть до лісу частіше. Та коли ви туди заходите, поводьтеся чемно, не лякайте звірят і пташок лісових, бо всі вони у себе вдома, а ви приходите до них у гості. До зустрічі!
9. Гра «Семафор природи»
Ліс – це дім для птахів, комах, звірів.
Травень – червень – це найважливіші місяці в житті тварин.
В лісі потрібно голосно кричати.
Червона книга – це перелік рідкісних видів тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення.
Йдучи в ліс на прогулянку з друзями нарву багато квітів і сплету віночок.
Птахів, звірів, комах, рослин – треба охороняти.
Пам’ятайте: природа – наш дім,
Тож будьте добрими господарями в нім,
Не руйнуйте ви того, що довкола,
А примножуйте на радість природі.
10. Дидактична гра « Ліс – це добре чи погано?»
Праворуч: Ліс – це добре….
Ліворуч: Ліс – це може бути погано..
Висловлюємо свої думки.
Добре:
Погано:
11. Кубування.
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку простягає.
Кольори нам вибирає.
12. Прислів’я та приказки про ліс.
Весняний дощ зайвим не буває.
Травень ліс одягає, літо в гості чекає.
Весна красна квітами, а осінь пирогами.
Ліс сам себе чистить.
Ліс і вода – брат і сестра.
13. Дідусь Лісовичок.
Дідусь Лісовичок:
Вчитель: Лісовичок по лісі ходить :
Дивиться, чи хто не шкодить,
Як живуть дерева й звірі,
Чи летять птахи у вирій .
Ходить Лісовик , пильнує,
Все він бачить, все він чує .
14. Хвилинка фантазії .
Дідусь Лісовичок: - Уявіть, що рослини, птахи, звірі, комахи написали скаргу від природи .
-Не рвіть нас з коренем, а зрізуйте ножем .Чия це скарга ? Чому потрібно зрізати ножем?
- Не рвіть наші гілки, листя . Нам дуже боляче! Чия це скарга ? Як ми можемо відповісти на цю скаргу ?
- Ми найперші в лісі зацвітаєм, не виривайте нас з корінням, не рвіть великі букети ? Пожалійте . Чия скарга ?
- Ми поспішали, прилетіли до своєї шпаківні, а вона розбита . Як нам жити? Де? Чия це скарга? Як вчинити ?
- Пожалійте нас, не точіть сік з нас … А це чия скарга ?
- Не ловіть нас гачком і не вбивайте . Ми хочемо літати і вас звеселяти . Чия це скарга? Дайте пораду .
Вчитель:
Видатний український мислитель, філософ, поет Григорій Сковорода писав:
« Треба любити все: звірів, пташок, рослини, в цьому - краса життя»
Вивчайте і любіть природу!!!
VІ. Підсумок уроку.
1. Саморефлексія.
Знаю: я учениця 2 класу знаю, що ліс є домівка для птахів, комах, звірів, рослин. Знаю, що рослини, комахи, птахи, звірі треба оберігати і по людськи до них ставитися.
Вмію: я вмію дотримуватися правил поведінки в лісі. Я вмію берегти й охороняти птахів, комах, звірів, рослин.
Ціную: я ціную нові знання, нові думки товаришів, корисні поради.
Для мене, тебе і всього народу.
2. Домашнє завдання.
Підготувати вірші, загадки, народні прикмети про весну для екскурсії в парк.
На цьому наш урок закінчено!