Урок :українська мова
Клас 3
Вчитель Мірченко Ольга Володимирівна
Тема: Практичне ознайомлення з фразеологізмами. Пояснення їх значення шляхом добору синонімів.
Мета:Ознайомити учнів з фразеологізмами; вчити пояснювати їх значення шляхом добору синонімів, розвивати мовне чуття, інтерес до вивчення рідної мови, увагу до лексичних значень слів, уміння користуватися ними; викликати захоплення багатозначністю української мови.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: таблиця «Слово. Значення слова», тематичні малюнки, картки для індивідуальної та групової роботи, «слово» у вигляді сонечка, різнобарвні листочки.
Хід уроку
І. Організація класу
Доброго дня вам, світлої днини!
Хай кожен день для вас буде щасливим!
ІІ. Повторення вивченого
Ли, ве, кий; ро, вий, здо; ний, кри, хіт. (Великий, здоровий, крихітний.)
Запитання:
Ж ж ЖЖ жж жо ов вт те ень жовтень.
1-й учень. У народі цей місяць року називали «хмурень», «зазимник», «листопадень», а ще – «весільник», оскільки в жовтні починали справляти весілля.
2-й учень. Відносно недавно в Україні почали називати десятий місяць жовтнем. Бо усі довколишні гаї, ліси, парки зодягаються у жовтогарячий колір.
Фізкультхвилинка
Раз, два, три, чотири, п'ять!
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору,
А тепер всі руки в боки,
Зробимо чотири кроки.
Повернімось двічі вправо, двічі вліво.
Десять, дев'ять, вісім, сім!
Час за парти нам усім!
ІІІ. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу (вивчення нового матеріалу)
У центрі кола напис «слово», а в променях
«синоніми», «антоніми», «омоніми»,
«фразеологізми», «багатозначні», «однозначні».
ІV. Пояснення нового матеріалу
Біла ворона
(Учитель на дошку виставляє схему – опору).
Фразеологізми – стійке поєднання слів.
Вішати
Рука за
Задирати
На швидку
Замітати
Нагострити
Зарубати
Водити
Склавши
Перевірка :
Клювати зерно; дівчинка радіє; пасти корів;
клювати носом; душа радіє; пасти задніх.
Слова для довідки: весело, відставати, дрімати.
V. Закріплення нового. Практичні вправи.
1.Колективна робота.
Замініть фразеологізми одним словом – синонімом. Коментоване письмо.
Байдики бити - (лінуватися );
Взяти ноги на плечі - (побігти);
Набрати води в рот - (замовкнути);
Викинути з голови - (забути);
Вертітися під ногами - (заважати);
Пекти раків - (почервоніти).
2. Самостійна робота.
- Спишіть речення, підкресліть фразеологізми. Поясніть їх значення.
І варіант.
Лісник знав кожну стежину у лісі як свою долоню. Маленьке лосеня місця собі не знаходило.
ІІ варіант.
Хлопці довго ламали собі голови, як вибратися з лісу. Вони поверталися ні живі, ні мертві.
Перевірка виконаного завдання
(Вірш – сценка у виконанні учнів).
Хвастунець
Хлопчик Толя — молодець,
тільки трішки хвастунець.
Якось ми пішли на став.
Він мені таке сказав:
— Слово честі, не хвалюся,
я ні-чо-го не боюся!.. —
Враз на слові цім з дороги —
Толі ящірка під ноги.
З переляку,у тривозі
наш хвалько мерщій навтік.
Та спіткнувся на дорозі
й прикусив собі язик
Грицько Бойко
Грамотій
Мама. Ти в нас грамотний такий –
Син. Хвалить мене мама. –
Мама. Тільки хто чита книжки догори ногами?
Син. Книгу я кручу – дива,
Не збагну нічого –
де у книжки голова?
Де у книжки ноги?
Олег Орач
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
VІІ. Домашнє завдання. В підручнику «Літературне читання» знайти вірші, де автор використовує фразеологізми. Записати цей вірш.