Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 8-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Практичне заняття. Наслідки Великих географічних відкриттів для історії людства
Мета: визначити вплив Великих географічних відкриттів на світобачення, господарське та культурне життя Європи та Нового світу; з’ясувати наслідки Великих географічних відкриттів; охарактеризувати зміни в житті людей, пов’язані з Великими географічними відкриттями; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власну думку; удосконалювати навички роботи з історичними картами та вміння працювати з історичним матеріалом; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
Тип уроку: практичне заняття.
Обладнання: підручник, історична карта, ілюстративний ряд, роздатковий матеріал.
Хід уроку
На початку уроку клас ділиться на 4 групи шляхом жеребкування.
Кожна група отримує головоломку. Завдання: розшифрувати її та пояснити слово-відгадку. Максимальна кількість балів – 4 (2 за правильно розшифроване слово, 2 – за пояснення). Якщо група не має відповіді, відповісти може інша група.
(Монополія - виключне право (виробництва, торгівлі, промислу тощо), що належить одній особі, групі осіб чи державі.)
(Факторія – торгівельне поселення, засноване за межами метрополії.)
(Конкіста – освоєння європейцями земель американського континенту.)
(Колонія – залежна територія, що перебуває під владою іншої держави або метрополії)
ПЕРЕДУМОВИ |
ПРИЧИНИ |
|
1,5,6 |
2,3,4,6 |
|
Завдання 1. «Впізнай особу»
Максимальна кількість балів – 16.
1. ____ 2 _____ 3 ________ 4 ________
_________________ ______________ ____________ ___________________
А) – Португальський мореплавець, - віце-король нових земель; - першим перетнув Атлантику по меридіану; - двічі ходив до Індії;
Б) – Бідний італієць, - з 12 років ходив в море(почавши з юнги); - відкрив «новий шлях до Індії»; - помер у бідності; - його ім’ям названо країну в Латинській Америці;
В) – Бідний іспанський дворянин; - завойовник територій сучасної Мексики; - суттєво збагатив іспанську корону.
Г) – Італієць(з Флоренції); - служив іспанському королю; - здійснив дві експедиції до берегів Південної Америки (1499,1501 - 1502).; - вважають, що він довів, що це не Індія, а Новий Світ.
Відповідь:
Б – Бартоломеу Діаш; В. – Васко да Гама; Г – Христофор Колумб
Завдання 2. «Доколумбова Америка: яка вона?»
На завдання дається 5 хвилин. Кожна вірна відповідь -1 бал.
(Максимальна кількість балів – 30)
|
МАЙЯ |
АЦТЕКИ |
ІНКИ |
Писемність |
|
|
|
Монтесума |
|
|
|
Піраміди |
|
|
|
Мачу-Пікчу |
|
|
|
Кінець світу в грудні 2012 року |
|
|
|
Лами |
|
|
|
Колесо |
|
|
|
Війна с Кортесом |
|
|
|
Какао як валюта |
|
|
|
Едина централізована держава |
|
|
|
|
Майя |
Ацтеки |
Інки |
Писемність |
+
|
+ |
---- |
Монтесума |
-- |
+ |
------ |
Піраміди |
+ |
+ |
----- |
Мачу-Пікчу |
------- |
------- |
+ |
Кінець світу в грудні 2012 року |
+ |
+ |
---- |
Лами |
------- |
---------- |
+ |
Колесо |
+ |
--------- |
--------- |
Війна с Кортесом |
-------- |
-------- |
+
|
Какао як валюта |
+
|
+ |
---- |
Едина централізована держава |
----- |
+ |
+ |
Завдання 3. «Хто? Де? Коли?»
Максимальна кількість балів - 15
1) 2) 3)
№ |
Хто? |
Де? |
Коли? |
|
Васко да Гама |
Калікут |
20 травня 1948 р. |
|
Христофор Колумб |
Америка |
12 жовтня 1492 р. |
|
Е. Кортес |
Америка |
1519 р. |
Завдання 4. «Наслідки»
(Максимальна кількість балів – 16)
(Зміна уявлень про Землю як планету)
(Розширення меню європейців.)
+ (Боротьба за переділ світу)
(Революція цін, подорожчання товарів)
(Розвиток природничих наук)
1. Нові торгівельні шляхи перемістилися у Тихий та Атлантичний океан.
2. Формування світового ринку.
3. Створено нові центри ділової активності.
4. Поява нових с/г культур в Європі. Розширення меню європейців.
5. Початок створення колоніальних імперій і боротьби за переділ світу.
6. Зростання виробництва товарів в Європі.
7. Революція цін, подорожчання товарів.
8. Аграрна революція в країнах Східної та Центральної Європи.
9. Створення мануфактур.
10. Зміна уявлень про Землю як планету.
11. Розвиток природничих наук.
Завдання 5. «Письменники»
Максимальна кількість балів - 10
Довідка: революція цін, торгівля, конкістадори,Атлантичний океан, країни Сходу, Середземне море, раби, колоніальні імперії.
Учні/учениці оцінюють свою роботу на уроці.
Прізвище та ім’я |
Участь в обговоренні (1-6 балів) |
Допомога в групі (1-6 балів) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Групи отримують грамоти відповідно місцям за кількістю отриманих балів.