Проведення практичного заняття на уроці історії України із застосуванням компетентнісного підходу, щоб сформувати в учнів просторові, хронологічні, інформаційні, логічні, мовленнєві та аксіологічні компетенції.
Практичне заняття «Програмові документи Кирило – Мефодіївського братства»
Переглянь уважно портрети відомих діячів. Назви їх. Визнач, що об’єднує цих людей. Накресли «Лінію часу» та розташуй на ній роки існування організації.
Уяви, що ти член Кирило – Мефодіївського товариства. Тобі доручили скласти Статут організації. Продумай і заготуй тези промови на засіданні перед братчиками. Виголоси промову, акцентуючи увагу на головних ідеях та правилах товариства.
Використай історичний документ.
«Статут Слов’янського братства св. Кирила і Мефодія»
«Розділ І. «Головні ідеї»
1. Визначаємо, що духовне і політичне об’єднання слов’ян є тією справжньою метою, до якої вони повинні прагнути.
2. Визначаємо, що під час об’єднання кожне слов’янське плем’я повинне мати свою самостійність, а такими племенами вважаємо: південно-русів (українців), північно-русів (росіян), білорусів, поляків, чехів зі словенцями, лужичан, ілліросербів з хуру ганами (хорватами) і болгар.
3. Визначаємо, що кожне плем’я повинне мати народне правління і дотримуватися повної рівності співгромадян за їх народженням, християнським віросповіданням і станом.
4. Визначаємо, що правління, законодавство, право власності та освіта у всіх слов’ян повинні ґрунтуватися на святій релігії господа нашого Ісуса Христа.
5. Визначаємо, що при такій рівності освіченість і чиста мораль повинні служити умовою участі в правлінні.
6. Визначаємо, що має існувати спільний Слов’янський собор з представників всіх племен».
Розділ ІІ. «Головні правила»
1. Товариство утворюється з метою поширення вищевикладених ідей переважно через виховання юнацтва, літературу і примноження членів товариства. Товариство визнає своїми покровителями святих Кирила і Мефодія і приймає своїм знаком перстень або ікону з іменами чи зображеннями цих святих.
2. Кожний член товариства при вступі приймає присягу використовувати талант, працю, статки, свої громадянські зв’язки для цілей товариства, і якщо б котрийсь з членів зазнав гонінь і навіть страждань за прийняті товариством ідеї, то, відповідно до присяги,
він не видасть нікого з членів, своїх побратимів.
3. У випадку, коли член потрапляє до рук ворогів і залишає в нужді сімейство, товариство допомагає йому.
4. Кожний член товариства може прийняти нового члена товариства, не повідомляючи йому імена інших членів.
8. Товариство буде прагнути зарані про викорінення рабства і всякого примушення бідних класів, а водночас і про повсюдне поширення грамотності.
9. Як все товариство в цілому, так і кожний член окремо повинні узгоджувати свої дії з євангелійськими правилами любові, покірності і терпіння; правило ж «Мета виправдовує засоби» товариство визнає безбожним».
Тобі до рук потрапив документ. Проаналізуй його і визнач, про які події у ньому йдеться. Свої думки оформи у таблицю чи схему, давши відповідь на запитання:
Документ
«1847 р. березня 17. - Відношення Київського військового Подільського і Волинського Генерал – Губернатора Д. Г. Бібікова до начальника ІІІ відділення імперської канцелярії О. Ф. Орлова.
Секретно
Его сия[тельст]ву гр. А. Ф. Орлову
Милостивый государь гр. Алексей Федорович!
Студент Киевского университета Петров 3 сего марта донес попечителю Киевского округа , что он подслушал однажды на квартире чиновника Гулака разговор помещика Полтавской губ. Савича о превосходстве представительного правления, которое опровергал преподаватель истории в университете Костомаров , и познакомился с Гулаком, чтобы выведать ближе его мысли, и от него узнал, что существует будто бы Славянское общество, имеющее значительное развитие как в России, так и у других славянских народов, что центр его в Москве и многие члены путешествуют по России для его распространения, получил от Гулака устав этого общества, видел у него кольцо с надписью во имя св. Кирилла и Мефодия , был на чтении при вышедшем из Киевского университета бывшем студенте Навроцком разных сочинений, писанных в либеральном духе (В том числе стихи художника Академии художеств, живописца Шевченко.— и, наконец, узнал, что общество, имея целью (единение славян в представительном образе правления, предполагало действовать на юношество как в гражданских, так и в военных учебных заведениях.
Поспешая довести о сем до сведения вашего сиятельства и представляя доставленный Петровым устав, честь имею присовокупить, что я полагал бы, не угодно ли будет приказать находящегося ныне здесь Гулака обыскать и, если у него найдутся подозрительные бумаги или по допросам окажется, что в Киеве находятся его соучастники, или там получил он первые мысли и идеи о помянутом обществе, то его арестовать и отправить в Киевскую крепостьв тамошнюю следственную комиссию для улик, допросов и дальнейших на месте указаний и открытий.
Представляя таковое мнение мое на благоусмотрение вашего сиятельства, имею честь покорнейше просить принять уверение в совершенном моем почтении и искренней преданности.
Дмитрий Бибиков
17 марта 1847 г., № 854, С.- Петербург
Помітка про одержання: 17 марта 1847 г.»
Для допомоги в опрацюванні історичного документу використай пам’ятку.
Пам’ятка “Як працювати з історичними джерелами”
I. Слід розрізняти джерела за рубриками: “Погляд очевидця”, “Свідчення учасника подій”; “газетне повідомлення”, “Погляд дослідника”, “Офіційний документ”.
II. Слід відповісти на такі запитання:
Увіть, що ви на засіданні братства. Микола Костомаров представив вам свою програму для обговорення. У формі діалогу висловіть свою думку щодо наведених тез. Запропонуйте свої ідеї, які б висвітлювали питання розвитку української державності.
Документ
«Книга буття українського народу, або Закон божий»
«95. Лежить в могилі Україна, але не вмерла.
96. Бо голос її, голос, що звав всю Слов’янщину на свободу і братство, розійшовся по світу слов’янському. І одізвався він, той голос України, в Польщі, коли 3 травня постановили поляки, щоб не було панів, а всі були б рівні в Речі Посполитій, а того хотіла Україна ще за 120 літ до того.
103. Бо голос України не затих. І встане Україна зі своєї могили і знову озоветься до всіх братів своїх слов'ян, і почують крик її, і встане Слов’янщинаі не позостанеться ні царя, ні царевича, ні царівни, ні князя, ні графа, ні герцога, ні сіятельства, ні превосходительства, ні пана, ні боярина, ні кріпака, ні холопа - ні в Московщині, ні в Польщі, ні в Україні, ні в Чехії, ні у хорутан, ні у сербів, ні у болгар.
104. І Україна буде непідлеглою Річчю. Посполитою в союзі Слов’янськім.
Україна встане із своєї могили і кликне знову до братів-слов’ян, і почують її поклик, встане Слов’янщина, і не зостанеться в ній ні царя, ні князя, ні графа, ні герцога, ні сіятельства, ні превосходительства, ні пана, ні боярина, ні мужика, ні холопа, ні в Великій Росії, ні в Польщі, ні на Україні, ні в Чехії, ні у хорутан, ні в сербів, ні у болгарів. І Україна буде незалежною республікою в слов’янськім союзі. Тоді скажуть всі народи, показуючи на те місце, де на карті буде намальована Україна: «От камінь, відкинений будівничим, - а він ліг основою всього».
На засіданні круглого столу на тему «Значення Кирило-Мефодіївського братства» думки науковців розділилися на дві групи. Одна частина обґрунтовувала думку з листа шефа жандармів графа Орлова до імператора Миколи І в якому він написав: «Общество было не более как ученый бред трех молодых людей». Інші науковці погоджувалися з висловом Михайла Грушевського: «Від Кирило-Мефодієвського братства веде свою історію весь новий український політичний рух».
Яку думку підтримаєш ти? Поясни свій вибір, використовуючи історичні джерела.