Урок – практикум
«Квадратні рівняння»
8 клас
Тема:Квадратні рівняння
Мета:Узагальнити та повторити вивчені раніше способи розв’язування квадратних рівнянь; розвивати здібності учнів; формувати зацікавленість у результатах спільної роботи
Девіз уроку:
Необхідно, щоб той, хто що-небудь уміє, навчав цього інших, які мають у цьому потребу.
Альберхт Дюрер
Плакат з віршем – підказкою
Формула коренів квадратного рівняння
Щоб корені квадратного рівняння знайти,
Зумій дискримінант обчислити.
Треба дуже тобі постаратись,
Дискримінант b2 – 4acзапам’ятати.
Швидко тепер ти відповідь знайдеш:
Мінус b плюс-мінус, а D під корінь візьмеш,
Поділиш знайдений вираз на 2а
І знайдеш корінь, може, аж два.
Якщо дискримінант більший нуля,
То коренів рівняння маєш аж два.
Якщо дискримінант нуликом став,
То ти один корінь в рівнянні дістав, -
Якщо дискримінант від’ємнийбуває,
Будь певен – коренів рівняння не має.
Г.Г. Вазінська
Хід уроку
I. Організаційний етап
Повідомляється тема і мета уроку. Учні працюють невеликими групами (4 – 5 чоловік). Групи гетерогенні (змішаного складу). Кожна група отримує завдання і, справившись з ним, починає його захист біля дошки. Працює один представник кожної групи. Простіші завдання ( 1 бал ) пояснюють слабші учні. Бали, які вони отримали, виставляються всім членам групи. Тому, сильні учні зацікавлені допомогти зрозуміти і виконати завдання слабшим. Завдання, що оцінюються в 2 бали пояснюють сильніші учні і ці бали отримують лише вони. У кожного учня є індивідуальна картка (додаток) для виставлення отриманих балів.
II. Актуалізаціяопорних знань (у формі фронтального опитування)
Відповідає той, хто перший підніс руку. Правильна і чітка відповідь – 1 бал (учень виставляє у свою картку)
1. Які рівняння називаються квадратними?
2. Які рівняння називаються неповними квадратними?
3. Як розв’язуватирівняння виду:
а) ах2 = 0; б) ах2 + вх = 0; в) ах2 + с = 0?
4. Що таке дискримінант квадратного рівняння?
5. Скільки коренів має квадратне рівняння залежно від його дискримінанта?
6. Формула коренів квадратного рівняння
ах2 + вх + с = 0
7. Яке квадратне рівняння називають зведеним?
8. Сформулюйте теорему Вієта для зведеного квадратного рівняння.
9. Сформулюйте теорему обернену до теореми Вієта.
10. Навіщо у квадратному рівнянні накладені обмеження на а?
11. Назвіть коефіцієнти у квадратному рівнянні
а) 7х2 - 3х + 5 = 0
б) х2 + 2х – 1 = 0
в)х2 – 5 = 0
г) х2 + 3х = 0
III. Узагальнення та повторення раніше здобутих знань (практикум)
Задачі для практикуму (зразок)
а) у2 – 16 = 0 (1 б.)
б) х2 – 5х = 0 ( 1 б.)
в) z2 = о ( 1 б.)
2. Знайдіть дискримінант квадратного рівняння:
а) 3х2 – х – 2 = 0 (1 б.)
б) 2х2 + х – 3 = 0 ( 1 б.)
3. Знайдіть суму і добуток коренів рівняння :
а) х2 + 3х – 40 = 0 (1 б.)
б) х2 – 5х – 40 = 40 ( 1 б.)
4. Знайдіть методом підбору корені рівняння :
а) х2 – 5х + 6 = 0 (1 б.)
б) х2 + 8х + 15 = 0 (1 б.)
5. Розв’яжіть рівняння
– = х (2 б.)
6. Один із коренів даного рівняння менший від другого на 2. Знайдіть коефіцієнт п та корені рівняння
х2 + 8х +п = 0 (2 б.)
7. Знайдіть, при якому значенні а рівняння має 1 корінь. Знайдіть цей корінь.
5х2 – ас + 5 = 0 (3 б.)
Додаткове завдання
Доведіть, що при будь – якому значенні а дане рівняння має два корені:
2х2 – ах – 5 = о (3 б.)
IV. Підсумок уроку
Учитель робить підсумок, оцінює учнів згідно виставлених балів у індивідуальних картках.