Урок: Основи здоров’я
Клас: 2
Тема: Правила і процедури загартування. Практична робота. Вибір одягу за погодою.
Мета:
навчальна: формувати уяву про загартовування; вчити учнів самостійно здобувати знання, допомогти усвідомити дітям правила і способи загартування;
розвивальна: розвивати вміння презентувати результати особистої та спільної діяльності;
виховна: виховувати любов до природи та прагнення використовувати різні види загартовування у повсякденному житті для зміцнення власного здоров'я.
Ключове питання: Які існують правила і способи загартування?
Змістовні питання:
Що означає слово «загартування»?
Які бувають способи загартування?
Чому потрібно дотримуватися правил загартування?
Очікуваний результат:
- краще засвоїти навчальний матеріал з теми «Процедури і правила загартування»;
- сформувати навички роботи в групах;
- сформувати вміння та навички роботи з додатковими інформаційними матеріалами;
- оцінювати свої вчинки та приймати рішення;
- обґрунтовувати поняття «загартування».
Обладнання: Ноутбук, проєктор, презентація слайдів, малюнки, таблиці, картки роботи в парах, конверти із завданнями.
Хід роботи
I.Організаційний момент
Емоційне налаштування учнів.
(Учні стоять біля своїх парт, учитель під музику говорить)
Доброго здоров’я діти, доброго вам дня!
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня,
Хай сміється мирне небо і дивує світ,
А земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
Бо здоров’я, любі діти, в світі головне,
А здорових і веселих – щастя не мине.
Учитель. Посміхнулись одне до одного, привітались (кивнули головою).
А тепер усі сідаймо і урок розпочинаймо.
ІІ. Перевірка раніше засвоєних знань
Учитель: На попередньому уроці ми з вами вивчали тему «Харчування», дізналися про культуру харчування, про корисні та шкідливі продукти харчування.
(Відповіді учні демонструють за допомогою карток – та +)
1). Можна переїдати. –
2). Їсти треба 1 раз на день. –
3). Під час вживання їжі можна відволікатися. –
4). Їжа повинна бути різноманітною. +
5). Їсти треба швидко, не пережовуючи їжу. –
6). Сіль потрібна людині у великій кількості. –
Учитель: Важливо їсти не тільки вдосталь, а й правильно. Наш організм повинен отримувати різноманітну їжу, насичену білками, жирами, вуглеводами, а також вітамінами і мінеральними речовинами.
ІII. Актуалізація опорних знань.
Учитель: Про що ви мрієте найбільше?
(Про лижі, ляльку, машину, ковзани, книги тощо).
Це дуже гарні мрії. Усі ці іграшки та речі можна купити за гроші.
Але є те, чого не купиш за гроші. Що це? (Життя, здоров'я)
ІІІ.Оголошення теми і мети уроку
Учитель: Діти, підніміть руку, хто жодного разу не хворів.
Нажаль таких серед вас немає. За своє недовге життя ви встигли перехворіти.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь:
Що треба роботи, щоб менше хворіти?
Що означає слово «загартування»?
Які бувають способи загартування?
Чому потрібно дотримуватися правил загартування?
Отже, тема нашого уроку … (діти продовжують речення) «Правила і процедури загартування»
ІV. Мотивація навчальної діяльності
- Для чого ми будемо вивчати цю тему?
(Щоб правильно загартовуватися змалку)
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
Учитель. Щоб бути витривалим, мати міцне здоров'я, не боятися застуди і хвороб, треба загартовуватися.
Існує така притча.
У Стародавньому Римі в холодний день тепло одягнений юнак зустрів старого воїна. На воїні була лише натіль на пов'язка.
- Як ти, старий, не змерз у такий холод? — запитав юнак.
- Але ж ти не закриваєш обличчя? — відповів воїн.
- Та це ж лице, воно звикло! — здивувався юнак.
- То уяви собі, що я — весь обличчя, — відповів старий воїн. Обличчя звикає до холоду, до змін температури. Так має звикнути і все тіло. Потрібне тренування.
У якому віці найкраще розпочинати загартовування?
Висновок: загартованість потрібна людям будь-якого віку. Потрібна вона і дітям.
Що ж означає слово «загартування»?
Які три товариші допомагають нам загартовуватися? (Зошит ст.23, завд.1)
(Сонце, повітря, вода)
На партах у вас лежать кольорові фішки синього, жовтого і білого кольору. Я вам пропоную об’єднатися в три групи за кольором фішок.
І група (фішки жовтого кольору) Сонечко
ІІ група (фішки синього кольору) Вода
ІІІ група (фішки білого кольору) Повітря
Завдання для груп: Розробити корисні поради щодо загартовування. (Правила подані на смужках (картках), які треба приклеїти на плакат і озвучити всьому класові).
Загартовування сонцем
Правило 1. Не перегрівайся!
Правило 2. У перші дні засмагай на сонці не більше 10 хвилин.
Правило 3. Найкраще засмагати до 11 години ранку й після 17 години дня.
Правило 4. Захищай голову від сонячних променів.
Загартовування повітрям
Правило 1. Спи при відкритій кватирці.
Правило 2. Щоденно гуляй і грайся на свіжому повітрі.
Правило 3. Роби повітряні ванни у літню пору — на вулиці, взимку — в кімнаті, відкривши кватирку.
Правило 4. Одягайся за погодою — не перегрівай свій організм теплим одягом.
Загартовування водою
Правило 1. Обтирай тулуб змоченими у воді рушником до відчуття приємної теплоти.
Правило 2. Найкращий час для загартовування водою — ранок, після фізичної зарядки.
Правило 3. Для загартовування водою використовуй душ.
Правило 4. Чудовий вид загартовування — холодні ванни для ніг. Найкращий час — перед сном.
Правило 5. Влітку купайся і плавай у штучних і природних водоймах.
Фізхвилинка
Для чого слід загартовуватись?
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
На дошці прикріплено плакат з малюнком Палацу Здоров’я, до якого веде стежка.
Оберіть кольорові паперові «сліди», які ви вважаєте, що приведуть вас до «Палацу Здоров’я». Прикріпіть «сліди» на «шлях Здоров’я».
(Заняття спортом, активний відпочинок, загартовування, корисні звички, особиста гігієна, дотримання режиму дня, ранкова зарядка, ігри на свіжому повітрі, правильне харчування).
Пам’ятайте:
Здоров’я – це сила,
Здоров’я – це клас
Хай буде здоров’я у вас і у нас.