Урок з української мови на тему.
4-Б класу
Бабич Валентини Федорівни
Тема: Правопис закінчень іменників жіночого роду на -а (-я) в родовому відмінку
Мета: ознайомити учнів з правописом іменників жіночого роду на -а (-я) в родовому відмінку однини з основою на твердий і м’який приголосний та на [ж], [ч], [ш];вчити добирати закінчення іменників з опорою на вивчене правило; розвивати вміння використовувати вивчені правила для пояснення правопису закінчення іменників у поданих формах; розвивати спостережливість, уміння порівнювати; виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок;
Обладнання: презентація, підручник з української мови для 4-х класів, автори: М. Д. Захарійчук, А. І. Мовчун, карточки, олівці кольорові
Хід уроку
І. Організація класу
І знову дзвоник кличе в клас,
Знанн нові чекають нас.
Ми дуже любим ріднумову,
Її мелодію чудову,
Тож починаємо урок,
Нехай знання ідуть вам впрок.
Вправа «Очікування».
-Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?(учні відповідають).
-А я хочу, щоб ви були на уроці :уважними, старанними,активними.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Гра «Так чи ні»
Іменник – це частина мови. (+)
Іменник називає ознаку предмета. (-)
Іменник відповідає на питання хто? що? (+)
Іменники змінюються за числами. (+)
Іменники бувають власні і загальні.(+)
Власні іменники пишуться з великої букви. (+)
Іменники мають 5 відмінків. (-)
Всі іменники належать до жіночого або середнього роду. (-)
До іменників середнього роду можна підставити слова вона, моя.(-)
Кличний відмінок на питання не відповідає. (+)
Початковою формою іменника є знахідний відмінок. (-).
2 Каліграфічна хвилинка
3.Граматична загадка
В англійській мові їх 2, в німецькій – 4, в естонській – 14, у фінській -15, в угорській – 22, в дагестанській – 50, в українській 7. Про що йде мова? (відмінки)
4.Індивідуальна робота
5.Фізкультхвилинка (відео)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся із правописом іменників жіночого роду на -а, -я в родовому відмінкуоднини з основою на твердий і м’який приголосний та на [ж], [ч], [ш]
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Створення проблемної ситуації.
Колективне виконання вправи 122.
Записати іменники в родовому відмінку.
Фанера,полуниця, тиша.
— У яких іменниках жіночого роду в родовому відмінку однини пишеться закінчення -и, а в яких і?
— Від чого залежить закінчення таких іменників? (Від кінцевого приголосного основи іменника в початковій формі.)
2.Робота з правилом.(ст.58)
3.Робота в парах .
Виконання вправи123, ст.58
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1.Робота з прислів'ями та загадками (вправа 124, с. 59)
2. Дані іменники поставити у родовому відмінку(усно):
Сосна, неділя, тиша, зима, вулиця, калина, яблуня, пшениця , чаша, хвиля, суниця, їжа праця, вода, школа, весна, миша.
3. Парна робота « Постав слова в родовому відмінку однини»
VI. Підсумок уроку
— Що нового дізналися?
-Для чого вам можуть знадобитися знання, отримані на уроці?
1. Вправа «Незакінчене слово»
2. Вправа « Незакінчене речення»
- У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на -а (-я) мають закінчення -і після... (м’яких приголосних та [ж], [ч], [ш]).
- У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на -а (-я) мають закінчення -и після... (твердих приголосних).
Кому ви б хотіли подякувати за роботу на уроці?
Чи справдилися ваші очікування?
VII. Домашнє завдання
Вправа 124, с. 63.