Урок "Правління Володимира Мономаха"

Про матеріал

Тема. Правління Володимира Мономаха

Мета: проаналізувати політичну діяльність Володимира Мономаха та Мстислава Володимировича; визначити їхні основні досягнення та невдачі; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичною картою та історичним матеріалом, уміння працювати в парах та малих групах; виховувати інтерес до історичного минулого Батьківщини.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  • -називати період правління Володимира Мономаха;
  • -аналізувати зовнішню та внутрішню політику Володимира Мономаха;
  • -характеризувати діяльність Мстислава Володимировича;
  • -показувати на карті території князівств періоду роздробленості Київської держави (Русі-України).
Перегляд файлу

Конспект уроку

з історії України

для 7-го класу

Підготувала учитель історії

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

 Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Правління Володимира Мономаха

Мета: проаналізувати політичну діяльність Володимира Мономаха та Мстислава Володимировича; визначити їхні основні досягнення та невдачі; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичною картою та історичним матеріалом, уміння працювати в парах та малих групах; виховувати інтерес до історичного минулого Батьківщини.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  •                називати період правління Володимира Мономаха;
  •                аналізувати зовнішню та внутрішню політику Володимира Мономаха;
  •                характеризувати діяльність Мстислава Володимировича;
  •                показувати на карті території князівств періоду роздробленості Київської держави (Русі-України).

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, історична карта, роздатковий матеріал

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
  1. Установіть хронологічну послідовність подій.

А. Початок князювання в Києві Святополка Ізяславича

Б. Князювання в Києві Святослава Ярославича

В. Перше князювання в Києві Ізяслава Ярославича

Г. Поразка руських дружин Ярославичів на р. Альті від половців

Д. Любецький з’їзд князів

  1. Вправа «Невірна інформація».

Із метою припинення міжусобних війн нащадки Володимировичів рішили скликати князівський з’їзд. Він зібрався в Чернігові в 1079 р. На з’їзді були присутні десять князів. З’їзд проголосив новий порядок успадкування власності, увівши поняття феоду. Таких феодів було визначено чотири – Київ, Чернігів, Переяслав, Рязань. Учасники з’їзду постановили для вирішення спільних справ скликати княжі з’їзди, а також організувати спільний похід проти печенігів.

Із метою припинення міжусобних війн нащадки Ярославичів рішили скликати князівський з’їзд. Він зібрався в Любечі в 1097 р. На з’їзді були присутні шість князів. З’їзд проголосив новий порядок успадкування власності, увівши поняття вотчини. Таких вотчин було визначено три – Київ, Чернігів, Переяслав. Учасники з’їзду постановили для вирішення спільних справ скликати княжі з’їзди.

  1. Тестування.
  1. Принцип столона слідування, який запровадив Ярослав Мудрий ґрунтувався на

А   багатстві        Б   старшинстві         Г   досягнення         Д   мудрості

  1. Хто з синів Ярослава посів київський стіл після його смерті?

А   Всеволод       Б   Ігор             В   Ізяслав            Г   Святослав

  1. З якими племенами доводилося воювати Ярославичам?

А   печенігами       Б   хорватами        В   половцями     Г   в’ятичами

  1. У якому році половці вперше підійшли до руських кордонів?

А    955  р.          Б  1055 р.           В   1155 р.       Г   1255 р.

  1. Битва на р. Альті відбулася у

А   1068 р.          Б   1078 р.          В   1088 р.        Г   1098 р.

  1. Ізяслав Ярославич переховувався у

А   Всеволода       Б   Святослава       В   Гаральда ІІ     Г   Болеслава ІІ Сміливого

  1. Питанню про перенесення мощей святих Бориса і Гліба була присвячена

А   Вишгородська нарада князів          Б   Білоцерківська нарада князів

В   Київська нарада князів                    Г   Чернігівська нарада князів

  1. Перший з’їзд князів відбувся

А   у 1070 р.         Б   у 1071 р.      В   у 1072 р.       Г   у 1073 р.

  1. Святослав правив Києвом у

А   1054 – 1068 рр.                  Б   1069 – 1073 рр.      

В   1073 – 1076 рр.                  Г   1076 – 1077 рр.

  1.                      Після смерті Ізяслава київський стіл посів

А   Всеволод        Б   Ігор         В   Володимир Мономах       Г   Святополк

  1.                      Любецький з’їзд князів відбувся у

А   1095 р.        Б   1096 р.         В   1097 р.        Г   1098 р.

  1.                      На Лубецькому зїзді запровадили

А   феоди         Б   області       В   вотчину       Г   райони

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Оберіть події, у яких точно не міг приймати участь Володимир Мономах. Поясніть чому?
  • Любецький з’їзд князів 1097 р.
  • Будівництво Десятинної церкви.
  • Остаточна перемога над печенігами.
  • Видання «Повчання дітям».
  • Запровадження християнства як державної релігії.
  • Боротьба з половцями.
  • Що вам відомо про події, що залишилися?
  • Сьогодні ми ознайомимося з правлінням Володимира Мономаха та його сина Мстислава Володимировича.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Кероване читання.
  • Опрацюйте текст підручника на с. 93 – 94.
  • Перекажіть текст за планом:
  1. Походи проти половців.
  2. Прихід до влади Володимира Мономаха.
  3. Повчання Володимира.
  1. Робота з історичним джерелом.
  • Опрацюйте історичне джерело на с. 95 підручника.
  • Про що свідчить таке представництво князів у поході проти половців?
  • Чому літописець саме так розташував імена князів?
  1. Робота в парах.
  • Опрацюйте матеріал підручника на с. 95. Заповніть таблицю.

Діяльність Володимира Мономаха

Зміцнення великокнязівської влади та посилення державної єдності Русі-України

заволодів Турово-Пінською землею та Волинню;

використовував шлюби;

міг перемістити князів з однієї волості в іншу

Законодавча діяльність

ухвалення «Уставу»

Зовнішньополітична діяльність

укладав династичні шлюби;

здійснив кілька успішних походів проти половців.

  • Про що свідчить той факт, що ім’я Володимира Мономаха прославили половці?
  1. Робота в парах.
  • Користуючись текстом підручника на с. 96, сформулюйте та запишіть тези щодо правління Мстислава Володимировича.

Орієнтовний вигляд тез:

  • правив протягом 1125 – 1132 рр.;
  • зміцнював великокнязівську владу;
  • здійснив кілька успішних походів проти половців;
  • пожвавив західний напрямок зовнішньої політики;
  • ходив походами на Литву;
  • провадив активну будівничу діяльність.
  • Одним реченням схарактеризуйте діяльність Мстислава Володимировича.
  1. Робота в малих групах.
  • Опрацюйте текст підручника на с. 97 – 99 та виконайте завдання.

1-ша група – випишіть словничок нових термінів.

2-га група – визначте причини феодальної роздробленості.

3-тя група – складіть 4 – 5 запитань.

4-та група – складіть план до тексту.

  1. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Вправа «Візитка».
  • Уявіть, що вам необхідно створити візитну картку Володимира Мономаха. Оберіть серед запропонованих дат, портретів та фактів біографії ті, що мають відношення до Володимира Мономаха.

Володимир Мономах

Мстислав Володимирович

1113 – 1125 рр.

1125 – 1132 рр.

Син Всеволода Ярославича й дочки візантійського імператора.

Був останнім київським князем, чию владу можна схарактеризувати як єдиновладну, оскільки після його смерті Київська держава остаточно розпалася на окремі незалежні князівства.

Обстоював  припинення князівських усобиць і згуртування сил для відсічі половцям, став ініціатором Любецького з’їзду 1097 р.

Упродовж семирічного володарювання в Києві вміло керував державою, зміцнював великокнязівську владу, за що згодом його було пошановано іменням Великий

Запрошений на князювання до Києва під час повстання Киян

 

Автор «Повчання», адресованого його дітям.

 

  1. Робота з історичною картою (с. 97 підручника)
  • Скориставшись картою у підручнику, дайте відповіді на запитання.
  • Які князівства належали до складу Київської держави від середини 12 до середини 13 ст.?
  • Які князівства обіймали землі на теренах сучасної України?
  • Які з них знаходилися безпосередньо обабіч Дніпра?
  1. Підсумки уроку.
  1. Вправа «Три М».
  • Назвіть три моменти уроку, які вам вдавалися найлегше. Назвіть один момент, що полегшить вам роботу у майбутньому.
  1. Інструктаж з домашнього завдання.
  1. Опрацювати § 13 підручника.
docx
Додано
3 січня 2019
Переглядів
1848
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку