1
Урок 5 Дата__________
Правознавство. Практичний курс 9 клас
Тема: Як громадяни беруть участь у житті демократичної держави
Мета:
Очікувані результати вивчення:
Обладнання й матеріали: Конституція України, Конвенція ООН про права дитини.
Базові поняття й терміни: демократія, місцеве самоврядування, дитяче самоврядування.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Прийом педтехніки |
Нмк вчителя, учнів |
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
Хроно-метраж |
|
І. Організаційний момент |
|||||
IІ. Актуалізація опорних знань учнів |
|||||
Експрес-опитування |
|
Вчитель проводить опитування визначення понять право на освіту, обов'язковість загальної середньої освіти, загальноосвітній навчальний заклад |
Відповіді учнів |
5 хв. |
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності |
|||||
Вступне слово вчителя |
|
На сьогоднішньому уроці ми з Вами розглянемо тему, яка є дуже важливою для подальшої реалізації ваших прав та свобод. Але перед тим як почати давайте трішки поміркуємо.На дошці вислів іспанського філософа Х. О ртеґа-і- Ґассета: «Демократія пропонує правити кожному з нас, інакше кажучи, всі ми маємо владу втручатися в суспільні справи». |
Записують тему уроку. Відповідають |
1 хв. |
|
Проблемне завдання уроку |
|
Яким є механізм народного втручання в суспільні справи? |
Учні висловлюють свої думки з даної проблеми. |
|
|
IV. Вивчення нового матеріалу |
|||||
«Мозковий штурм»
|
|
Які ознаки, на вашу думку, характерні для демократичного суспільства?
|
Учні висловлюють думки відповідно до поставленого завдання |
|
|
Робота зі схемою |
|
Важливою ознакою демократичної країни є народовладдя. Учитель звертає увагу учнів на схему. Форми демократії
1. Вибори органів державної влади та місцевого самовряду- вання. 2. Референдуми. 3. Загальнонародне обговорення, громадські слухання. 4. Діяльність Верховної Ради. 5. Діяльність Президента України. 6. Діяльність органів місцевого самоврядування. Учитель пропонує учням назвати державні органи і визначити, до яких гілок влади вони належать. |
Групи працюють за таким алгоритмом: 1. Прочитати текст. 2. Коротко, тезами, сформулювати відповідь на питання. 3. Оформити відповідь групи на аркуші, ватману. 4. З акріпити ватман на дошці. 5. Виступ групи. 6. Сформулювати й записати 3 основних принципи реформування сучасної школи (на думку учнів).
|
|
|
Робота над поняттям |
|
Опрацювати текст підручника, виписати поняття «самоврядування» до зошита» |
Учні опрацьовують текст підручника та визначають поняття самоврядування |
|
|
Робота з текстом підручника.
|
|
Скласти схему «Система органів місцевого самоврядування в Україні» Систему становлять:
|
Учні складають схему в зошиті, одного учня можна викликати до дошки |
|
|
Повідомлення учня |
|
Заслуховує повідомлення «Громадські організації в демократичному суспільстві» |
Учень виступає з повідомленням, інші учні роблять рецензію до виступу, та ставлять питання |
|
|
Робота з джерелом |
|
Клас поділяється на групи та опрацьовує юридичні документи: 1 група – ЗУ «Про об`єднання громадян» 2 група – ЗУ «Про молодіжні та дитячі громадські організації» |
Учні опрацьовуючи джерела повинні відповісти на питання: 1 група: Якими особливостями визначається створення, організація та легалізація громадянських організацій. 2 група: Які особливості пов’язані зі створенням молодіжних організацій? |
|
|
V. Узагальнення знань та вмінь учнів |
|||||
Проблемне завдання уроку |
|
Яким є механізм народного втручання в суспільні справи? |
Учні обґрунтовую завдання |
4 хв. |
|
VІІ. Підсумки уроку |
|||||
Слово вчителя |
|
Учитель підводить учнів до висновку, що громадянам демократичних держав гарантується право на участь у державному управлінні. Держава і суспільство не лише визнають місцеве самоврядування, воно ще й гарантується Конституцією. |
|
|
|
VІІ. Домашнє завдання |
|||||
Домашнє завдання |
|
|
Записують домашнє завдання |
1 хв. |
|