Буква Оо. Звуковий аналіз слів. Складання речень за схемою.
Мета: Повторити вивчені букви, ознайомити дітей з новою буквою Оо, її звуковим значенням; удосконалювати навички звукового аналізу слів, вміння складати речення за схемою; розвивати фонетичний слух, пам'ять, зв'язне мовлення; виховувати працелюбність.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сьогодні разом з нами буде вчитись дівчинка Оля.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Аналітико-синтетичні звукові вправи
1)Гра «Впіймай звук»
Якщо учні чують звук у –плескають в долоні.
Учень,окунь,діти,рука,вікно,папуга,тато,удав,літо,зайчик,вулиця,узвар,риба,голуб.
2) Повторення вивчених віршиків, скоромовок.
3)- Який звук позначає буква Уу?
- Який це звук?
4) Гра «Утворіть склад»
— Я буду називати приголосний звук, а ви утворюйте з нього склад разом
з голосним [у]: [б] — бу, [м] — му, [ц] — цу, [в] — ву, [л] — лу.
2. Промовляння чистомовки
Ик-ик-ик, ки-ки-ки- у коморі мішки.
Ак-ак-ак, ка-ка-ка- прийшли миші до мішка.
Ук-ук-ук, ку-ку-ку- прогризли дірку у мішку.
3.Робота над загадкою
Малюкам гукаю я,
Що уже не дошкільня!
А шкільний дзвінок співучий
називає мене …..(учень)
- Скільки звуків у слові?
- Скільки голосних? Назвіть їх.
- Скільки приголосних? Назвіть.
- Дайте характеристику приголосним.
- Скільки в слові складів? Доведіть.
- Який склад наголошений? Промовте його.
- На якому місці розташований звук [у]? (На початку слова)
4.Робота в малих групах.
Завдання 1
Складають звукові моделі.
Після того, як діти складуть звукові моделі, перевіряють на слайді 2.
III. СПРИЙМАННЯ Й УСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовка до вивчення нової букви
— Послухайте вірш і скажіть, який голосний звук чуємо в ньому найчастіше?
Осел по вулиці гаса-
Осла ужалила оса.
Ой,боляче!..Отож,малята,
Осу і вам не слід чіпати.
— Про кого розповідається в цьому віршику?
— Поділимо слово осел на склади. (О-сел)
— Який перший склад?
— Скільки в ньому звуків?
— Голосний звук [о], як і інші вже вивчені голосні [а], [у], сам може утворювати склад.
2.Гра «Впіймай звук [о]»
Ось гляньте:з оленятком олень
У зоопарку нашім є.
Окрайчик хліба тато Олин
З-за огорожі їм дає.(Н.Забіла)
3.Визначення позиції звука о в словах (слайд 3 )
-Назвіть предмети?
Якщо звук [о] на початку слова, діти плескають в долоні, в середині – стукають по парті, в кінці – тупають ногою.
Кошеня,бузок,орел,жолудь,сорока,мухомор,порося,глобус.
3. Ознайомлення з буквою Оо
— Звук [о] на письмі позначається буквою Оо.
— На що схожа ця буква?(слайд 4)
— Послухайте віршик «Буква О».
О наділо окуляри,
Озирнулося навколо...
Все довкола — ніби коло.
Все навкруг — то буква о.
Кругле сонце, місяць в небі,
Очі сині круглі в тебе,
І годинник, і м'ячі...
Кругле все, як не скачи!
О надулась, ніби булька:
— Я — найкраща в світі буква!..
О. Морозова
— Буква о схожа на коло, але воно видовжене, як овал. Велика й мала букви мають також однакову форму, вони різняться між собою тільки розміром.
4.Робота в зошиті
-Ох,-зітхнула Оля тихо.
Не виходить буква,лихо.
Наче бублик,ось яка.
Що за літера така?
-Допоможіть Олі, попрацюйте в зошиті, покажіть як правильно і красиво писати букву О.
-Які імена дівчаток починаються з букви о? (Олеся,Оксана,Олександра,Орися)
-Які імена хлопчиків починаються з літери о? (Олег,Олексій,Остап,Опанас)
-Написання О великої та о маленької.
5.Гра «Одягни Олю»(слайд 5)
-Як одним словом назвати речі, які одягаємо?(одяг)
Робота в зошиті
завдання 3
Нашій Олі потрібна допомога. Дівчинка може одягнути лише ті,речі в назвах яках є звук о.
Фізкультхвилинка
4. Робота за Букварем
— Розгляньте букву о. Назвіть звуки у словах оса, сом, сорока.
— Що виросло на грядці у хлопчика?
— Хто допоміг йому перевезти гігантський кабачок?
— Аналіз звукових схем слів кабачок і осел.
— Прочитайте букви, які живуть у будиночку.
— Які ще овочі ростуть на грядці?
— У якому слові чотири склади? (Помідори)
— Який склад у цьому слові наголошений?
— У якому складі є звук [о]? (по, до)
— У якому слові перший звук [о]? (Огірки)
— Відгадайте загадку.
Коли вона загляне в сад,
Наллється соком виноград,
І пізні яблука ранет
Солодкі стануть, наче мед.
Як помандрує по гаях
З чарівним пензлем у руках, -
Все розмалює на путі,
Берізки стануть золоті!
І ми її уклінно просим:
- Заходь у гості, щедра …
(Осінь)
— Погляньте, якою художник зобразив осінь.
-Розкажіть, яка вона, яке в неї обличчя, який одяг?
- Що в неї на голові? У руках?
Дівчинка в костюмі осені(або вчитель)читає вірш.
Я справді Осінь-чарівниця,
Ходжу ось тут по нашім ріднім краю.
Фарбую світ, готую всім гостинці,
І вас у лісі жовтому вітаю!
Бо все до толку довести я мушу,
Озимину зазеленити на полях,
Налити соком-медом кожну грушу,
Почервонити яблука в садах.
Засолодити кожну ягідку калини,
Надати їй приємний аромат.
Це все потрібно дуже для людини
І кожному із вас це треба, чи не так?
- На чому приїхала осінь?
- Хтоїї привіз? Що у візку?Для кого ці гостинці?
— Назвіть звуки у словах осінь і олень. Який склад у цих словах наголошений? Який ще спільний звук є в цих словах?
— Які ягоди зображено на малюнку? (Горобина)
— Хто її клює? (Горобець)
Добирання рим.
За літом, як завжди буває,
Чарівна осінь... (наступає).
Як тепле сонечко сміється,
То все ще літечком ... (здається).
Та все ж гніздечка опустіли —
Пташки у вирій ... (полетіли).
В тепла краї, як кажуть люди,
І до весни вже іх ... (не буде).
Не зазвучать пісні для втіхи,
В природі стало ... (тихо-тихо).
І вже нема чому радіти,
Бо починає лист ... (жовтіти).
Зачервоніла горобина,
Зібрала урожай... (людина).
Посіяла озимину
В осінню пору ... (чарівну).
А осінь ходить рідним краєм
І медом груші... (наливає).
І як завжди, мільйони літ,
Вдягає все у жовтий... (цвіт).
А вітер між дерев гуляє,
На землю листячко... (скидає).
Воно кружляє і летить,
А потім ляже і... (лежить).
В природі в час такий красиво,
А вранці від туману... (сиво).
Усе стихає, лиш охоче
Цвіркочуть коники до... (ночі).
Дерева зовсім стали голі,
Травичка пожовтіла в ... (полі).
І небо сіре вже дрімає.
Ото вже й дощик... (накрапає).
Поменшав день, ось в чому річ.
Та стала довга-довга... (ніч).
А осінь все собі мандрує
І землю до зими... (готує).
-Молодці!
7.Робота в зошиті(слайд 6)
Завдання4.
Хто зайвий? Чому?
Обведи
Горобець, сова, соловейко, дятел, сойка, одуд, зозуля.
Завдання 4.
Вивчи вірш
Буква о така-от кругла,
Хто не бачив, подивись:
Наче сонце, наче бублик,
Мов обручик-хоч котись.
8.Додаткове завдання
Складання схем до слів (слайд 7-10)
Склади речення за малюнком(Слайд11,13)
Для тих, хто вміє читати(слайд12, 14) Інші діти впізнають знайомі букви.
IV. Рефлексія
— Яку нову букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
— Який звук позначає ця буква?
— Назвіть слова, у яких є звук [о].