ДІЄСЛОВО. ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ Підготувала: вчитель української мови та літератури Нижнєнського НВК «ДНЗ-ЗНЗ» №36 БРОВАР ОЛЕНА
Номер слайду 2
1. РОБОТА З КРИЛАТИМ ВИРАЗОМ Бринить-співає наша мова, Чарує, тішить і п'янить. Завдання: Яка основна думка виражена в словах О.Олеся? Яка частина мови допомогла передати це яскраво?
Номер слайду 3
2. Колективне завдання: Запишіть речення. Які дієслівні форми в них використані? 1.Жити – значить працювати. 2.Недалеко від посивілого у віках Києва… на мальовничій, повитій зеленню горі підноситься у височінь бронзова постать поета.3.Лише рілля в степу, зберігши колір чорний, його перелива у золото колось.
Номер слайду 4
3.Повторення, закріплення і поглиблення матеріалу
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Особливість дієслова: поєднання в його парадигмі різних граматичних форм: дієвідмінюваних особових (пишу, писатиму, пишу та ін.) і родових (писав, писала, писав би і под.); відмінкових (пишучий, написаний) і незмінюваних – дієприслівникової (пишучи, написавши) та інфінітивної, або неозначеної, форм (писати, написати).
Номер слайду 7
4. Самостійна робота До змінюваних дієслівних форм запишіть у дужках форму інфінітива. Назвіть морфологічні ознаки інфінітива. Який заголовок ви дали б тексту? Гаї, заквітчані в жовті і багряні барви, вигріваються під лагідним осіннім сонцем. Небо високе і синє-синє, без жодної хмаринки, на його пречистому тлі палахкотять дерева, неначе вогнескипи. Час від часу набіжить вітер, вдарить тугою хвилею по верховіттях, і тоді враз закружляє в повітрі золотаво-багряниста віхола, зашурхотить падолистами. Здається, що й не листя тріпоче, а жахтить живе полум’я, щоб за хвилинку згаснути, розпрощавшись з вітром і сонцем.
Номер слайду 8
5.Читання та аналіз тексту Прочитайте вірш В.Бичка «Українська мова». Яка дієслівна форма в ньому переважає? Що таке дієприкметник? Чим він відрізняється від інших дієслівних форм?
Номер слайду 9
Мово моя українська – Батьківська, материнська, Я тебе знаю не вивчену – Просту, домашню, звичну, Не з-за морів прикликану, Не з словників насмикану. Ти у мені із кореня – Полем мені наговорена, Дзвоном коси прокована, В чистій воді смакована. Болем очей продивлена, Смутком багать продимлена, З хлібом у душу всмоктана, В поті людськім намокнута, З кров'ю моєю змішана І аж до скону залишена В серці моїм. В.Бичок «Українська мова»
Номер слайду 10
6.Установлення зв’язків між дієслівними формами й пунктуацією Прочитайте речення, поясніть розділові знаки. 1. Листя стало схоже на гору хрумкого печива, посипаного цукровою пудрою. 2. Сонце спускалося до обрію, заливаючи багрянцем далекі поля й переліски.
Номер слайду 11
7. Робота з підручником Виконати вправи 4 та 5 параграфа 15 8. Домашнє завдання Опрацювати параграф 15, виконати вправу 7