Конспект уроку української літератури "Душі жіночої невипита криниця... Багатогранний образ жінки-матері у творах Т.Шевченка "Катерина" та "Наймичка", у 9 класі створений у відповідності до чинної програми з української літератури для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з урахуванням змін, затверджених МОН. Призначений для вчителів української мови загальноосвітніх навчальних закладів.
КЛЮЧОВІ СЛОВА По́критка — дівчина, яка не вберегла своєї честі й народила позашлюбну дитину (байстрюка). За давнім українським звичаєм, їй обрізали коси і покривали голову хусткою. Звідси вислів — покритка. Також використовувалися терміни: стрига (від того, що її публічно обстригали), нешлюбна мати.
МОСКАЛЬ Значення слова москаль змінювалося з часом: так почали називати солдатів регулярної армії, оскільки на той час це була найбільша група росіян в Україні. Також цей термін застосовують до військовиків або москвичів. Іноді вживається як образлива та іронічна назва громадян Росії незалежно від їхнього етнічного походження.
КОМПОЗИЦІЯ ТВОРУ Кохайтеся, чорнобриві, Та не з москалями, Бо москалі — чужі люде, Роблять лихо з вами. Москаль любить, жартуючи, Жартуючи, кине; Піде в свою Московщину, А дівчина гине... Експозиція: пролог-звернення поета до дівчат із застереженням не кохатися із москалями; кохання і розлучення Катерини з офіцером.
ВІДВЕРТА РОЗМОВА ЧИ Є АКТУАЛЬНИМИ У НАШ ЧАС ПРОБЛЕМИ, ПІДНЯТІ В ПОЕМАХ ШЕВЧЕНКА? ЯК ЗАРАЗ СТАВЛЯТЬСЯ ДО МАТЕРІВ – ОДИНАЧОК? Живи за законами моралі! Будь гідним сином чи донькою! Поважай жінку — берегиню роду людського. Отож-то дивіться та кайтесь, дівчата, Щоб не довелося москаля шукать… Т.Шевченко