Третій урок із системи уроків за темою «Людські якості» з предмету Я у світі для 3 класу
На сучасному етапі розвитку української школи одним із основних завдань є підвищити якість навчання молодших школярів, активніше і цілеспрямованіше готувати їх до подальшого навчання та практичної діяльності,
Запровадження нового змісту освіти сприяє підвищенню теоретичного рівня знань учнів, розвитку їх інтелектуальних здібностей. Проте, діти відчувають труднощі, коли треба пояснити сутність виучуваних явищ, розкрити взаємозв'язки між ними. Далеко не всі учні можуть застосовувати набуті знання у змінених умовах, наближених до життя.
Вчитель повинен дбати про те, щоб підвищувати рівень знань учнів, удосконалювати навчально-виховний процес. Щоб виконати ці завдання, потрібно розв'язати ряд теоретичних і практичних проблем навчання та виховання учнів і, зокрема, проблему удосконалення м
продуктивно і раціонально оволодіють знаннями, усвідомлять їх, а і набудуть необхідних навичок і вмінь застосовувати їх на практиці в нових соціальних ситуаціях, розвинуть свої здібності, реалізують свій творчий потенціал, закладуть основи поступового переходу до самостійного навчання і регулювання своєї розумової діяльності.
Тема: ЩЕДРІСТЬ І ЖАДІБНІСТЬ
Мета: Розкрити переваги щедрості над жадібністю, вчити ставити питання вищого рівня і формулювати відповіді; порівнювати, аналізувати, робити висновки. Формувати навички свідомого читання, особистісного спілкування, реалізувати творчий потенціал дітей. Забезпечити умови для розвитку пізнавального інтересу. Розвивати особистість, конструктивне реформування індивідуальності кожного учня. . Сприяти соціальному і духовному розвитку дитини, розвиткові уяви і фантазії, мови і мислення. Виховувати повагу і співчуття, позитивні якості.
Тип уроку: Комбінований
Вид (форма) уроку: Урок-взаємонавчаня з використанням інтерактивних технологій (Робота в парах, в групах, Система нотаток, Навчаючи – вчуся, сенкан, асоціативний кущ, кола Венна, проблемне запитання, читання з припущенням, методика «Незакінчене речення»)
Завдання:
Обладнання: Телевізор, комп’ютер, презентації , Чарівна паличка, картки (3) з частинами прислів’їв для роботи в групах, оповідання В.Сухомлинського на кожну парту.
Підготовка до проведення уроку:
Основний зміст:
І. Перевірка домашнього завдання
Коло радощів.
-Добридень, дорогі мої діти! Я сьогодні зустрічаю вас з особливим, я б так сказала – чарівним настроєм. Я хочу, щоб ми сьогодні на нашому уроці стали незвичайними, добрими і щедрими чарівниками.
- Запрошую вас в «коло радощів». Давайте встанемо в це дружнє і радісне коло. А тепер ми вітатимемо один одного і бажатимемо радості, щастя і всього-всього найкращого. А чарівна паличка обов'язково виконає всі наші побажання. Давайте я почну свої побажання вам:
-Бажаю щастя і добра, всім дітям з самого ранку! Я передаю чарівну паличку ... Розкажи, ..., що ти хочеш побажати дітям? (Відповіді дітей). - Я бажаю всім здоров'я. - Я бажаю всім радості. - Я бажаю всім сонячного дня. - Я бажаю всім веселих ігор. (І так далі)
- Дякую, діти. Ви сказали дуже хороші і добрі побажання. А знаєте один секрет? Коли людина говорить іншій людині побажання щиро, від щирого серця, щедро, то вони обов'язково виконуються.
II. Актуалізація опорних знань:
Мозкова атака.
1.— Сьогодні ми продовжимо говорити про людські чесноти.
Ми поспілкуємося про Щедрість. Подумаєте над тим, що вам відомо про цю якість. Складемо Асоціативний кущ, кажіть все, що ви знаєте, чи думаєте, що знаєте, про щедрість.
2. Колективне обговорення і запис інформації.
IІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання статті „Щедрість і жадібність” в підручнику із застосуванням „системи нотаток”
(Ставлять на полях „+”, якщо знав це, і „-”- не знав.)
2. Обговорення прочитаного в парах, осмислення.
3. Фізкультхвилинка
4. - Прочитайте вислів, що таке Щедрість.
- А Жадібність? Чому автор не схотів дати пояснення цьому слову?
(Думки дітей)
5. Об’єднайтеся в 2 групи і складіть сенкан „Щедрість”
Зачитування сенканів.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Перша умова – давати, не думаючи про свою щедрість.
Друга умова – не чекати нічого взамін.
І третє – довіряти, не живити в душі підозрінь.
- Чи зрозуміли ви ці Чарівні слова?
Обговорення, вислуховування дітей.
2. Сьогодні на уроці ми багато говорили про таку прекрасну духовну цінність як «щедрість». Проте, ви напевно звернули увагу на те, що темою нашої розмови повинно стати поняття «жадібність». Поговоримо на цю тему? (Відповіді дітей).
3. Молодці! Спасибі вам за ваші роздуми. А зараз прочитаємо оповідання В.Сухомлінського «Жадібний хлопчик». (Читання по черзі)
Жив на світі дуже жадібний хлопчик. Йде він вулицею, бачить, продають морозиво. Став хлопчик і думає: «Якби мені хтось дав сто порцій морозива – ось було б добре».
Іде до школи. У тихому безлюдному провулку раптом наздоганяє його сивий-сивий дідусь і запитує:
– Це ти хотів сто порцій морозива? Хлопчик здивувався. Приховуючи замішання, він сказав:
– Так... Якби хто дав гроші...
– Не потрібно грошей, – сказав дідусь.
– Он за тією вербою – сто порцій морозива.
Дідусь зник, як і не було його. Хлопчик заглянув за вербу і від здивування навіть портфель з книжками впустив на землю. Під деревом стояла скринька з морозивом. Хлопчик швидко налічив сто згорточків, загорнутих в сріблястий папір. Від жадності у хлопчика затремтіли руки. Він з'їв одну, другу, третю порцію. Більше не міг, у нього захворів живіт.
4. Запитаня:
– Що ж робити? – думає хлопчик. Він вийняв з портфеля книжки, кинув їх під вербою.
Набив портфель блискучими згорточками. Але вони не помістилися в портфель. Так жалко було залишати їх, що хлопчик заплакав. Сидить біля верби і плаче. З'їв ще дві порції. Поплентався до школи. Зайшов в клас, поклав портфель, а морозиво почало танути. З портфеля потекло молоко. У хлопчика промайнула думка: а може, віддати морозиво товаришам? Цю думку відігнала жадібність: то хіба можна віддавати таке добро? Сидить хлопчик над портфелем, а з нього тече. А жадібний хлопчик думає: невже таке багатство загине?
Хай подумає над цією казкою той, у кого десь в душі оселився маленький черв'ячок – жадібність. Це дуже страшний черв'ячок.
5. Обговорення
• Які відчуття і настрій після читання?
•А які відчуття і настрої виникли у вас до хлопчика?
• Що б ви йому порадили? (Відповіді дітей).
V. Узагальнення матеріалу
1. Робота в групах – по рядах
-Давайте зазирнемо до Скриньки народної мудрості, чи є там щось стосовно нашої теми.
Групи отримують розрізані навпіл прислів’я , з’єднують їх, обговорюють:
- Чи можна якісь вислови пристосувати До хлопчика з оповідання?
Перевірка за слайдом, пояснення, коли та про кого так говорять.
Перша група.
На чужий коровай очей не поривай, а свій дбай.
За копійку аж труситься.
В чужих руках завше більший шматок.
У скупого все по обіді .
Друга група.
Скупий складає, а щедрий споживає.
І сам не гам, і другому не дам!
І кума сором, і хліба жаль.
За двома зайцями не женись, бо жодного не впіймаєш.
Третя група.
Це такий, що за шматок кишки піде сім верст пішки.
Гребе, як кінь копитом).
І тяжко нести, й жалко кинути.
У нього не розживешся і серед зими льоду.
VІ. Підсумок уроку
1. Працюючи в парах, складіть Діаграму Вена. Записати, чим різняться і що
спільного в цих якостях?
VІI. Домашнє завдання
Пригадати казки про щедрість та жадібність і зробити до них малюнки.
Висновки: урок сприятиме гуманізації навчально-виховного процесу в навчальному закладі; допоможе учням в пізнанні себе, своїх здібностей, нахилів, інтересів у реалізації своїх можливостей в навчально-виховному процесі; сприятиме розкриттю потенційних можливостей кожного учня.