Урок. Тема. Літературна вікторина. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу
Мета: створити умови для узагальнення знань учнів про життєвий і творчий шлях І. Франка, систематизації знань про багатогранну творчість митця, для перевірки рівня засвоєння учнями навчального матеріалу; спонукати до розвитку навичок логічного мислення, уваги, вільного володіння словом; сприяти формуванню гуманістичного світогляду, заохочувати до виховання любові до художнього слова, естетичного смаку, гордості за духовного поводиря народу – І. Франка.
Предметні компетентності, що формуються на уроці:
знати біографію І. Франка, основні царини його багатогранної діяльності; розуміти морально-етичні, соціальні, філософські проблеми, втілені у творах митця; усвідомлювати значення творчості І. Франка в історії української літератури; характеризувати його громадсько-політичну, наукову, мистецьку, перекладацьку діяльність; аналізувати, виразно й осмислено читати твори І. Франка, висловлювати власну думку про актуальність поезії І. Франка для сучасності.
Ключові компетентності, що формуються на уроці:
уміти знаходити та систематизувати інформацію з різних джерел для виконання різних навчальних завдань; висловлювати судження про проблему вибору людини у вирішальній ситуації, потребу вчитися упродовж життя для формування себе як багатогранної особистості, важливість кохання в житті людини, морального вибору.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Обладнання: додаток (презентація із 10 слайдів): формулювання теми уроку, епіграф уроку, завдання гри «Літературний брейн-ринг»; виставка художніх творів, портрети письменника.
Перебіг уроку
Іван Франко – це розум і серце нашого народу.
Це боротьба, мука і передчуття щастя України.
України і людськості.
М. Рильський
І. Орієнтація, мотивація діяльності.
Я не геній, синку милий,
Тим ніколи й не хваливсь;
Працював, що було сили,
Перед сильним не хиливсь;
Фарисейству й лицемірству
Я концесій не робив;
Людській кривді, злості й звірству
Я ні раз не підхлібив.
В долі добрій чи злиденній
Чесно, просто йшов весь вік
І йду досі. Я не геній,
Я звичайний чоловік.
ІІ. Цілепокладання.
1. Повідомлення теми, мети,завдань уроку.
Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми всі побудемо франкознавцями. У нас сьогодні не звичайний урок, а «Літературний брейн-ринг». Кожен із вас матиме можливість стати учасником гри, а переможе команда сильніших. Щоб стати переможцем, потрібно не тільки продемонструвати свої знання з теми, а й позмагатися в ерудованості, креативності, швидкості мислення, артистичності. Для участі у грі ми маємо сформувати дві команди, обрати капітанів та назви команд. Наш брейн-ринг складається з дев’яти геймів. Кожен гейм має певні завдання, за правильне виконання команда отримує вказану кількість балів. Переможе та команда, яка набере найбільшу кількість балів. Тож бажаю успіхів знавцям життя та творчості І. Франка.
2. Визначення очікуваних результатів.
Методичний коментар: використовуючи метод передбачень, учитель пропонує учням запитання:
– Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку, нової теми?
Слово вчителя. Після цього уроку ви зможете назвати основні події життєвого і творчого шляху митця, характеризувати громадсько-політичну, наукову, мистецьку, перекладацьку діяльність І. Франка, висловити власне ставлення до проблем, відображених у творах письменника, аргументовано довести думку про значення творчості митця для української літератури та його внесок у світову культуру, актуальність творчості І. Франка для сучасності.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Епіграфом нашого уроку стануть слова відомого українського поета М. Рильського.
– Як ви розумієте ці слова?
– Чому, на вашу думку, М. Рильський об’єднав слова «України і людськості»? Відповідь аргументуйте.
ІІІ. Цілереалізація.
1. Перший гейм – розминка – «Зробив я те, що міг зробити…».
Методичний коментар: кожна правильна відповідь – 1 бал.
Запитання для І команди (слайд 2).
1. Який вчений ступінь було присуджено І. Франкові за дисертацію «Варлаам і Йосааф»?
2. Яку збірку поета літературознавці вважають вершиною громадянської лірики?
3. Поясніть символічне значення числа 3 в громадсько-політичній діяльності митця.
4. Кому заповів І. Франко свою рукописну спадщину і бібліотеку?
5. Твори яких зарубіжних поетів перекладав І. Франко?
6. Назвіть літературно-критичні статті І. Франка (не менше трьох).
Ключ: 1. Ступінь доктора філософських наук; 2. «З вершин і низин»; 3. Три арешти (1877р., 1880р., 1889р.), тричі І. Франка висували до державної ради австрійського парламенту); 4. Науковому товариству ім. Т. Г. Шевченка; 5. Дж. Мільтон, Д. Байрон, Й. Гете, Г. Гейне, В. Гюго, А. Міцкевич; 6. «Література, її завдання і найважливіші ціхи», «Тарас Шевченко», «Леся Українка».
Запитання для ІІ команди (слайд 3).
1. Який український навчальний заклад у 1906р. присвоїв І. Франкові науковий ступінь доктора російської словесності?
2. Переклад якої давньоруської пам’ятки здійснив І. Франко?
3. Кому і за що присуджується премія імені І. Франка?
4. У якому творі І. Франка звучить заповіт українському народу?
5. Хто з композиторів створив музику до творів І. Франка?
6. Назва наукової праці І. Франка, написаної в 1906 – 1907 рр., у якій поєднуються слова «історія» і «література».
Ключ: 1. Харківський університет; 2. «Слово про похід Ігорів»; 3. Зарубіжним перекладачам за кращі переклади української літератури; 4. Поема «Мойсей»;
5. М. Лисенко, С. Людкевич, Б. Лятошинський, А. Кос-Анатольський, К. Данькевич, Г. Майборода; 6. «Нарис історії української літератури».
2. Другий гейм – «Асоціації» (слайд 4).
Методичний коментар: за названими словами визначити назву твору. За кожну правильну відповідь – 4 бали. Кожна команда за жеребкуванням отримує по три завдання.
Завдання для І команди.
1. Дівчина, серденько, терня. («Ой ти, дівчино…»)
2. Лист, перкалева сукня, крило. («Сойчине крило»)
3. Дух, революціонер, боротьба. («Гімн»)
Завдання для ІІ команди.
1. Богиня, горіх, безсмертя. («Легенда про вічне життя»)
2. Обман, зрада, вбивство. («Украдене щастя»)
3. Пустеля, пророк, Обіцяна земля. («Мойсей»)
3. Третій гейм – «Лірик високої проби» (word-документ).
Методичний коментар: кожна правильна відповідь – 1 бал.
Завдання для І команди: поєднати цитату і твір.
Цитата Твір
1. «Не ридать, а добувати А «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»
Хоч синам, як не собі, Б «Мойсей»
Кращу долю в боротьбі.» В «Чого являєшся мені у сні?»
2. «Чи жаль тобі цвіту на радощі світу? Г « Червона калино, чого в лузі гнешся?»
На радощі світу? Ґ «Легенда про вічне життя»
Чи бурі боїшся, чи грому з блакиту? Д «Гімн»
Чи грому з блакиту?»
3. «Ох тії очі темніші ночі,
Хто в них задивиться, й сонця не хоче!»
4. «Хто здобуде всі скарби землі
І над все їх полюбить,
Той і сам стане їхнім рабом,
Скарби духа загубить.»
5. «Хоч знаєш, знаєш, добре знаєш,
Як я люблю тебе без тями,
Як мучусь довгими ночами.»
6. «А без щастя, без віри й любові внутрі
Вічно жить – се горіть віку вікна кострі!»
Ключ: 1 – Д; 2 – Г; 3 – А; 4 – Б; 5 – В; 6 – Ґ .
Завдання для ІІ команди: поєднати назву твору і жанр.
1. «Сікстинська мадонна»; А романс;
2. «Сойчине крило»; Б драма;
3. «Гімн»; В вірш;
4. «Украдене щастя»; Г новела;
5. «Мойсей»; Ґ сонет;
6. « Безмежнеє поле в сніжному завою». Д поема.
Ключ: 1 – Ґ; 2 – Г; 3 – В; 4 – Б; 5 – Д; 6 – А.
4. Четвертий гейм – «Розвійтеся з вітром, листочки зів’ялі…»
Методичний коментар: кожна правильна відповідь – 1 бал.
Завдання для І команди (слайд 5).
1. Назвіть, як І. Франко визначив жанр збірки «Зів’яле листя»?
2. Зі скількох частин складається збірка«Зів’яле листя» і як названі ці частини?
3. Укажіть, протягом скількох років І. Франко створював збірку «Зів’яле листя».
4. Назвіть поезії збірки «Зів’яле листя», які стали піснями.
5. Назвіть жінок, яким була адресована поезія «Тричі мені являлася любов».
6. Укажіть, який художній прийом використано в рядку поезії «Ой ти, дівчино, з горіха зерня, чом твоє серденько – колюче терня?»
Ключ: 1. «Лірична драма»; 2. Із трьох; «жмутки»; 3. Протягом 10 років; 4. «Ой ти, дівчино, з горіха зерня…», «Чого являєшся мені у сні?», «Червона калино, чого в лузі гнешся?», «Безмежнеє поле в сніжному завою»; 5. О. Рошкевич, Ю.Дзвонковській, Ц. Журовській; 6. Риторичне запитання.
Завдання для ІІ команди (слайд 6).
1. Укажіть, до якого виду лірики належать вірші збірки «Зів’яле листя»?
2. Назвіть провідний мотив збірки «Зів’яле листя».
3. Укажіть, якою була оцінка критиків збірки «Зів’яле листя».
4. Назвіть прізвища композиторів, які написали музику до поезій збірки «Зів’яле листя».
5. Назвіть, яку поезію збірки «Зів’яле листя», І. Франко написав у формі сповіді ліричного героя. («Чого являєшся мені у сні…»)
6. Укажіть, який троп яскраво виражений у рядку « Безмежнеє поле в сніжному завою»?
Ключ: 1. Інтимна лірика; 2. Мотив суму, нещасливого кохання; 3. Негативною;; 4. М. Лисенко, А. Кос.-Анатольський, К.Данькевич, Г. Майборода; 5. «Чого являєшся мені у сні…»; 6. Метафора.
5. П’ятий гейм – «І. Франко і кіно».
Методичний коментар: кожна правильна відповідь – 1 бал.
Завдання для І команди (слайд 7).
1. Назвіть фільм за твором І. Франка, для якого український поет Д. Павличко написав сценарій і текст пісень .
2. Укажіть, які твори письменника екранізовано декілька раз.
3. Режисер О. Бійма в 1993 р. створив п’ятисерійний фільм «Пастка» за твором І. Франка. Назвіть твір.
Ключ: 1. «Захар Беркут»; 2. «Украдене щастя» (1952р., 1984 р., 2004 р.); «Захар Беркут» (1929р., 1971 р., ), «Для домашнього вогнища» (1970р., 1992р.); 3. «Перехресні стежки».
Завдання для ІІ команди (слайд 8).
1. Назвіть мультиплікаційні фільми, які були екранізовані за творами І. Франка .
2. Режисер О. Бійма в 1993 р. створив семисерійний фільм «Злочин з багатьма невідомими» за твором І. Франка. Назвіть твір.
3. Режисер Б. Савченко в 1992 р. зняв фільм за мотивами однойменної повісті І. Франка. Назвіть твір.
Ключ: 1. «Фарбований Лис», «Заєць та Їжак», «Лис Микита»; 2. «Основи суспільності»; 3. «Для домашнього вогнища».
6. Шостий гейм – «Впізнай героя» (Назвати героя, твір) (word-документ).
Методичний коментар: кожна правильна відповідь – 1 бал.
Завдання для І команди.
1. «Я люблю тебе. Мені жаль тебе, як власної душі. Я не хочу бути твоїм катом».
2. «Сама себе на людський посміх віддала. Ну і що? Мені байдуже ! Він для мене все : і світ, і честь, і присяга».
3. « Будемо людям у пику сміятися, доки можна, доки вони нас під ноги не візьмуть».
4. «Без серця вона! І відразу се було видно. Адже як його брали, то аби вам
слово сказала, аби одну сльозу проронила, як чесній жінці годиться! Де там!»
5. «Я витворив собі оте життя як нездобуту твердиню, в якій живу й паную, з якої маю широкий вигляд на весь світ та яка, проте, не стоїть нікому на заваді, не дразнить нікого своїм видом і не манить нікого до облоги. Ся твердиня побудована в моїй душі.»
6. «Коли в твоїм серці є ще хоч іскра любові до мене, хоч крапелиночка бажання — побачити мене, то се буде та сила, яка притягне й друге крило, другу половину моєї душі до тебе.»
Ключ:1 – Микола («Украдене щастя»); 2 – Анна («Украдене щастя»); 3 – Михайло («Украдене щастя»); 4 – Настя («Украдене щастя»); 5 – Хома («Сойчине крило»); 6 – Марія («Сойчине крило»).
Завдання для ІІ команди.
1. « Але моє серце чує якусь біду. Яка мені нині погань снилася, то
нехай бог боронить! Десь ніби я коралі сію по хаті, по оборі, по цілім селі, та
такі грубі та червоні...»
2. « Ся любов була моїм одиноким, найдорожчим скарбом, вона могла
би була з мене зробити доброго, порядного чоловіка.»
3. «Он, ой, ой! Люди! Не ріжте мене без ножа! Не мучте мене! Не бабрайтесь у моїм серці!»
4. «…зле ти робиш! Занадто собі до голови взяв таку дурницю та із-за такої негідниці добро своє керваве марнуєш!»
5. «Я вірив у тебе, як у себе самого, а ти кажеш, що лише ролю грала передо мною. Я вкладав усе своє життя, всю свою душу в кождий свій погляд, у кожде своє слово до тебе, а ти хотіла лишити мені лише незабутнє артистичне вражіння!»
6. «Здається мені, що се летить до тебе половина моєї душі. А як одна половина залетить, то від твоєї душі буде залежати, чи прилетить і друга.»
Ключ: 1 – Анна («Украдене щастя»); 2 – Михайло («Украдене щастя»); 3 – Микола («Украдене щастя»); 4 – Бабич («Украдене щастя»); 5 – Хома («Сойчине крило»); 6 – Марія («Сойчине крило»).
7. Сьомий гейм – домашнє завдання – « Мої п’єси – то мій смуток». (Інсценізація)
Методичний коментар: кожна команда має змогу отримати 12 балів.
8. Восьмий гейм «Цікавий факт» (слайд 9).
Методичний коментар: кожна правильна відповідь – 3 бали.
Завдання для І команди.
1. Перерахуйте мови, якими володів І.Франко (не менше п’яти).
2. Назвіть хобі І. Франка.
Ключ: 1. Польська, німецька, російська, болгарська, чеська, французька, іспанська, сербська, єврейська, італійська; 2. Піші мандрівки, риболовля, рибництво.
Завдання для ІІ команди.
1. Перерахуйте псевдоніми І. Франка (не менше трьох).
2. Назвіть друзів І. Франка.
Ключ: 1. Джеджалик, Хома Брут, Мирон, Руслан, Іван Живий, Кремінь Марко, Віршороб, Голопупенко, близько 100 псевдонімів та криптонімів; 2. М. Павлик, М. Драгоманов, В. Гнатюк.
9. Дев’ятий гейм – «Реклама твору».
Методичний коментар: на аркуші паперу оформити рекламу програмового твору І. Франка, не називаючи його назву. Команда суперників повинна назвати твір, жанр твору. Команда має змогу отримати 15 балів: 10 – за оформлення реклами, 5 – за правильну відповідь.
9. Журі підбиває підсумки роботи команд, оголошує результати.
IV. Рефлексивно-оцінюючий.
1. Підведення підсумків уроку.
Визначення та нагородження переможців.
Слово вчителя. Український письменник М. Черемшина стверджував, що на сучасників І. Франко справляв враження «великого астрального тіла, що гріє всю Україну, а світить далеко дальше». І хоча з дня народження митця пройшло 162 роки, його грандіозна постать не стає далекою, а навпаки, дедалі ближчає до нашої сучасності.
Пізнавати славетну велич І. Франка для нас, українців, означає, перш за все, пізнавати себе, своє минуле і своє майбутнє. Адже його колосальна спадщина – це відкритий для кожного простір інтелектуального пошуку та національного самоствердження.
2. Повідомлення домашнього завдання (слайд 10).
Скласти список творів І. Франка, які має знати людина, яка хоче бути освіченою і культурною.
Індивідуальні завдання.
Створити буктрейлер до твору І. Франка (за вибором).
3. Рефлексія.
Вправа «Мікрофон».
–Я відкрив (відкрила) для себе …
–І. Франко мені уявляється, як…
– Для мене було відкриттям те, що…
4. Цінування, оцінювання.