Тема. Майстри чарівного мережива.
Мета. Формувати в учнів предметні компетентності:
навчальну: формувати читацькі навички шляхом спеціальних вправ та в процесі роботи над текстом; уміння диференціювати ознаки доброго і лихого; закріпити уміння і навички додавати і віднімати двоцифрові числа, поглибити знання школярів про павуків;
розвивальну: розвивати мовлення, творчий підхід до поставленої проблеми;
виховну: сприяти вихованню в учнів інформаційної культури, інтерес до навчання, прагнення допомогти іншим.
Формувати в учнів ключові компетентності:
Обладнання: презентація, опорні таблиці, сюжетні малюнки, картки, геометричний матеріал.
Хід уроку
І. Організація класу.
Емоційне налаштування.
Закінчилася перерва, пролунав чаклун – дзвінок,
А тепер усі швиденько налаштуйтесь на урок.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Робота над загадкою. (Слайд)
А про кого піде мова на уроці ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Хто це сплів ажурні сіті
На густих зелених вітах?
Кажуть, майстер той без рук
Звичайнісінький ….. (павук).
- Пригадайте різдвяну історію Івана Малковича «Золотий павучок»
Яка роль павучка була у цьому творі?
Вправа «Обери позицію» (сигналізувати карткою ставлення до павуків в природі: корисні, шкідливі)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Повідомлення учнів. (Слайд)
Один із цікавих народних звичаїв — прикрашання осель підвісними декоративними конструкціями, які називають «павуками» і які є давнім зразком народного соломоплетіння. В чарівних конструкціях використано таку властивість соломи, як легкість. Зібрані з десятків, а то й сотень солом'яних трубочок, «павуки» майже невагомі. У багатьох слов'янських народів «павуки» стали традиційними новорічними та різдвяними прикрасами осель.
Напередодні Різдва «павуків» підвішували до центрального сволока. Вони трималися на довгих волосинах із конячого хвоста і постійно крутилися, повертаючись в різні сторони і справляли враження живих істот.
Павук, як виявилося, віддавна вважався бажаним в людській оселі, бо саме павуки «заснували світ». За повір'ям, той, хто вб'є павука — накличе на себе лихо.
2. Слово вчителя. (Слайд)
- Сьогодні ми більше дізнаємось про найчисельнішу армію серед павукоподібних – павуків. На земній кулі їх близько 20 тис. видів. Павуків легко відрізнити від інших комах, жучків. У павуків немає вусиків і є 4 пари ніг. Очей у павука 8. Вони розташовані на голові у два ряди. Для павуків характерна наявність на черевці павутинних залоз, які виділяють тонкі міцні нитки – павутинки.
ІV. Розвиток математичних знань. (Слайд)
Мовою математики ми більше дізнаємося про різновиди павучків
Робота в групах
А |
Н |
Л |
Б |
Я |
С |
Р |
К |
І |
Р |
Х |
О |
Е |
С |
Т |
И |
В |
К |
|
60 |
58 |
39 |
29 |
27 |
20 |
19 |
45 |
28 |
19 |
20 |
27 |
28 |
29 |
39 |
45 |
58 |
60 |
|
|
|
2 * 4 + 12 = |
|
|
||||||||||||||
2 * 6 + 7 = |
|
|
2 * 6 + 7 = |
|
|
|||||||||||||
2 * 9 + 10 = |
|
|
2 * 9 + 10 = |
|
|
|||||||||||||
2 * 7 + 15 = |
|
|
2 * 7 + 15 = |
|
|
|||||||||||||
3 * 3 + 30 = |
|
|
3 * 3 + 30 = |
|
|
|||||||||||||
3 * 5 + 12 = |
|
|
3 * 5 + 12 = |
|
|
|||||||||||||
3 * 4 + 46 = |
|
|
3 * 4 + 46 = |
|
|
|||||||||||||
3 * 7 + 24 = |
|
|
3 * 7 + 24 = |
|
|
|||||||||||||
3 * 2 + 54 = |
|
|
3 * 2 + 54 = |
|
|
|||||||||||||
Обчислити вирази і розшифрувати закодоване слово (хрестовик, сріблянка, тарантула, косарик, тегенарія). Представник з кожної групи презентує інформацію.
Павук – хрестовик
Назвали цього павука хрестовиком за малюнок на спині, схожий на хрест. Вдень павуки ховаються під листками, в укриттях, або сидять на павутинні, яке плетуть для полювання. Павутиння липке і до нього приклеюються комарі, мухи.
Павук – хрестовик плете кругову павутину. Спочатку він натягує нитки, які утворюють основу, а потім починає натягувати нитки, які промінням розходяться від середини. А коли закінчить цю роботу, то починає заповнювати середину у вигляді кругової спіралі
Павук – сріблянка
Це єдиний по справжньому водяний павук. Він першим винайшов водолазний дзвін, наповнений повітрям.
Черевце у павука – сріблянки вкрите ніжними світло – сірими волосками, на яких утримується повітря, тому у воді павучок блищить, наче срібний. Повітря потрібне павучку для дихання. Під водою він влаштовує своє житло – дзвін із павутиння, який наповнює повітрям. Полює на комах, поїдає їх у дзвоні. Там відкладає яйця, там і зимує. Павук - сріблянка може перебувати під водою 2 години.
Павук тарантула
Це бродячі павуки - мисливці. Вони – найбільші павуки нашої місцевості, завдовжки 3 см. Живуть тарантули у вертикальних глибоких нірках, які вистилають павутинням. Вночі павук виходить з нірки і чекає здобич біля входу, а вдень – недалеко від нірки.
Самка тарантула носить під черевцем кокон з яйцями. Коли з нього виходять молоді павуки, вони продовжують триматись на самці, яка поступово скидає їх задніми лапами. Молоді павучки спочатку живуть у природних укриттях, а потім риють нірки. Укус тарантула болісний, але не є загрозою для здоров’я і життя людини.
Павук – косарик
Це довгоногі павуки. Тулуб у них маленький і дуже довгі ноги. Їх можна зустріти на паркані, на стовбурах дерев, на стіні, на луках, де вони сидять у характерній позі з плоско розкиданими ногами.
Таку назву косарик отримав тому, що часто зустрічається на луках, де косять сіно, і ще через те, що ноги у нього легко відриваються, якщо хтось його хапає, а відірвана нога довго скорочується, наче коса косить сіно. Косарики живляться комахами, це корисні тваринки.
Павук тегенарія
Цей павук живе в помешканні людей, плете павутину, що має трикутну форму, в кутку під стелею. Ззаду, в самому кутку, павутинна сітка звужується і має вигляд лійки. Там і ховається павук.
Це цікаво! По поведінці будинкового павука визначають, яка буде погода. Якщо він сидить в центрі павутини і не виходить – поллє дощ. Якщо павук вийшов з гнізда і споруджує нові мережі – буде ясно.
Крім мух і плодових мушок (дрозофіл) ці павуки, як і всі хижі павукоподібні, можуть поїдати будь-який відповідний за розміром живий корм, наприклад, личинок і червців. Вважається, що будинковий павук корисний, тому що знищує шкідливих комах, включаючи кімнатних мух.
Про пригоду одного павучка ми дізнаємося із казки.
V. Сприйняття нового матеріалу.
1. Робота з деформованим прислів’ям (Слайд)
Вітерець прилітав, всі слова порозкидав.
Тож мерщій, часу не гаймо – швидше приказку читаймо.
(Казки маленькі, а розуму в них багато).
- Як ви розумієте зміст прислів’я?
Сьогодні ми будемо спостерігати чи справді це так?
2. Робота над скоромовками (Слайд)
Щоб чітко звуки вимовляти
Скоромовки треба нам згадати. (За годинником)
3. Ознайомлення з казкою «Ведмідь і павук» (Слайд)
- Прочитайте назву казки, знайдіть хто автор?
4. Словникова робота (Слайд)
Барліг – лігво ведмедя;
бурмотіти – говорити нечітко, нерозбірливо;
благати -просити;
гущавина - місце, де дерева і кущі ростуть дуже густо;
бурмило - жартівлива назва ведмедя
5. Читання казки вчителем, дощиком, мовчки
6.Тестування (Взаємоперевірка в парах) (Слайд)
Фізкультхвилинка
Плів павутинку павучок —
І заболів йому бочок.
Встанем разом на хвилинку
Й проведем фізкультхвилинку.
Руки вгору, руки вниз.
Вліво, вправо повернись.
Сіли - встали, сіли - встали,
Кошенята заплигали,
У долоньки заплескал
І за парти посідали.
7. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
VІ. Практична робота. (Слайд)
(Виготовлення павучка з паперу та ниток за зразком).
Павуки відіграють у нашому житті позитивну роль, знищуючи в значних кількостях комах, комарів, шкідників сільськогосподарських та лісових насаджень. А павуками живляться багато дрібних ссавців, птахів, ящірки, жаби.
VІІ. Підсумок уроку. (Слайд)
1. Вправа «Мікрофон»
- Що ви нового дізналися із життя павуків?
Розповідаючи сьогодні вам про павуків, я хотіла, щоб ви змінили свою думку про цих тваринок. Нехай вони не дуже привабливі на вигляд, але відважні і цікаві істоти. Вчені підрахували, що за день павук може спіймати за вдалого полювання кілька сотень комах, і майже половина серед них – мухи.
2. Вправа «Займи позицію»
-Чи змінилася ваша думка про павучків? Якщо ви вважаєте, що павучки корисні, то засвітіть зелений «світлофор», а якщо шкідливі – червоний.
VІІІ. Домашнє завдання. (Слайд)
Скласти казкову пригоду про свого павучка, якого зробили на уроці.