Авторська презентація до теми Мітоз, мейоз у 10 та 9-х класах. Допомагає поглиблено ознайомитися з процесами, порівняти їх, знайти спільні та відмінні ознаки.
Мітоз, мейоз клітин. Тип уроку: Вивчення нової теми з елементами повторення
Номер слайду 2
Мета: - ознайомитися з основними фазами та процесами, які відбуваються в клітині під час мейозу;- Повторити основні терміни та поняття;Систематизувати знання з теми “клітина”;Повторити процес мітозу і порівняти його з мейозом;Прищеплювати природничий світогляд та любов до знань;Розвивати процеси мислення: аналіз, синтез, порівняння, навчатися робити висновки.
Номер слайду 3
Схема будови клітиниклітинацитоплазма. Поверхневий апаратгіалоплазмаядроорганеливключення. Надмембранний комплекс. Плазмалема. Підмембранний комплексодномембраннідвомембраннінемембранніstyle.colorfillcolorfill.typefill.onrrrrr
Номер слайду 4
Будова ядра, хромосоми
Номер слайду 5
Каріотипхромосомигомологічні хромосомидиплоїдний набір хр. Гаплоїдний набір хр. Одинарний набір хромосом. Кількість і форма хр. певного вида. Ядерні тільця. Подвійний набір хромосом. Хромосоми, які несуть однакову послідосвність генів
Номер слайду 6
НАБІР ХРОМОСОМ У КЛІТИНІГАПЛОЇДНИЙ ДИПЛОЇДНИЙ N 2 N КІЛЬКІСТЬ ХРОМАТИД 2 N 4 N
Номер слайду 7
Схеми поділів2n2n2n2nnnnnnnмітозмейоз
Номер слайду 8
Життєвий цикл клітини
Номер слайду 9
ІНТЕРФАЗАG1 (передсинтетичного. S (синтетичного) G2 (постсинтетичного). інтенсивний ростом клітини, активним синтезом білків, збільшенням об’єму цитоплазми та площі клітинних мембран; є най тривалішим (до декілька діб), і складає основну частину переважної кількості клітин.відбувається реплікація ДНК і формування X- подібних хромосом. Кожна хромосома складається тепер з двох сестринських хроматид, ідентичних одна одній; синтез АТФ і білки веретена поділу
Номер слайду 10
МІТОЗнепрямий поділ ядра профаза метафаза анафаза телофаза. ПМАТ
Номер слайду 11
профаза. Відбувається спіралізація хромосом, зникає ядерна оболонка та ядерце, утворюються веретено поділу. З'являється сітка мікротрубочок
Номер слайду 12
метафаза. Завершуються процеси спіралізації хромосом і формування веретена поділу. Кожна хромосома прикріплюється центромерою до мікротрубочки веретена й прямує до центральної частини клітини. Центромери хромосом розміщуються на рівних відстанях від полюсів клітини. Хроматиди відокремлюються одна від одної.
Номер слайду 13
анафаза Відбувається поділ центромер і розходження хроматид до різних полюсів клітини. Біля кожного полюса збирається диплоїдний набір хомосом.
Номер слайду 14
телофаза. Відбувається деспіралізація хромосом, навколо скупчень хроматид утворюється ядерна оболонка, зявляються ядерця; дочірні ядра набувають вигляду інтерфазних. Цитоплазма материнської клітини ділиться. Утворюються дві дочірні клітини з 2n н.хр.
Номер слайду 15
МЕЙОЗ -редукційний поділ, в результаті кількість хромосом зменшується вдвічіДва послідовних поділа
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Номер слайду 18
МЕЙОЗ IПрофаза IСпіралізація хромосом. Зближуються гомологічні хромосоми зближуються (конюгація), може відбуватися кросинговер. Зникають ядерця, руйнується ядерна оболонка, формуються нитки веретена поділу. Метафаза I Нитки веретена поділу прикріплюються до центромер гомологічних хромосом, які лежать по обидва боки від екватора клітини. Анафаза IГомологічні хромосоми відділяються одна від одної і рухаються до протилежних полюсів клітини. Кожна хромосома складається з двох хроматид. Біля кожного з полюсів клітини збирається половинний (гаплоїдний) набір хромосом. Телофаза IФормується ядерна оболонка. У тварин і деяких рослин хромосоми деспіралізуються і здійчнюється поділ цитоплазми.
Номер слайду 19
Внаслідок першого мейотичного поділу утворюються Виникають клітини або лише ядра з гаплоїдними наборами хромосом. Інтерфаза між першим і другим поділами скорочена, молекули ДНК у цей час не подвоюються
Номер слайду 20
МЕЙОЗ IIПрофаза IIСпіралізуються хромосоми, кожна з яких складається з двох хроматид, зникають ядерця, руйнується ядерна оболонка, центроолі переміщуються до полюсів клітин, починається формуватися веретено поділу. Хромосоми наближуються до екваторіальної пластинки. Метафаза II Завершується спіралізація хромосом і формування веретена поділу. Центромери хромомсом розташовуються в один ряд уздовж екваторіальної пластинки, до них приєднуються нитки веретена поділу. Анафаза IIДіляться центромери хромосом і хроматиди розходяться до полюсів клітини завдяки вкороченню ниток веретена поділу. Телофаза IIХромосоми деспіралізуються, зникає веретено поділу, формуються ядерця та ядерна оболонка. Відбувається поділ цитоплазми.
Номер слайду 21
Внаслідок другого мейотичного поділу утворюються Утворюються чотири клітини з гаплоїдним набором хромосом
Номер слайду 22
ПОРІВНЯННЯ ПРОЦЕСІВ МІТОЗУ І МЕЙОЗУ{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} МІТОЗ МЕЙОЗМАЮТЬ ОДНАКОВІ …ПЕРЕД ПОДІЛОМ ВІДБУВАЮТЬСЯ …Кількість поділівметафаза. Кон'югація, кросинговер. Між поділом подвоєння хромосом …Результат поділу …
Номер слайду 23
Запитання для закріплення1. Що таке мітоз?2. Що таке мейоз?3. Назвіть фази мітозу.4. Скільки поділів під час мітозу?5. Скільки поділів під час мейозу?6. Яке значення мітозу для живих організмів?7. Яке значення мейозу для живих організмів?