Матеріал містить біографію композитора Миколи Леонтовича, урок для 4 класу на тему: "Календарно - обрядові зимові пісні" та презентацію до уроку. Можна використовувати як на уроці, так і на позакласному занятті.
Козлівська середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів
вул.Молодіжна 1, с. Козлівка, Шаргородського району, Вінницької області, 23514,
тел : 043-442-87-30,е-mail: kozlivka@meta.ua код ЄДРПОУ 20098567
140 років від дня народження українського композитора Миколи Леонтовича
Підготувала учителька
музичного мистецтвава
Козлівської СЗШ І-ІІІ ст.
Гереш Я.О.
2018рік
Зміст
1.Вступ
2.План-конспект уроку з музичного мистецтва для 4 класу на тему:«Календарно-обрядові зимові пісні»
3.Презентація до уроку
4. Список використаної літератури
Вступ
13 грудня 140 років тому народився український композитор Микола Леонтович – український композитор, хоровий диригент, музично-громадський діяч, педагог, збирач українського фольклору. Автор знаменитих обробок класичних творів для хору, українських народних пісень, зокрема, знаменитого «Щедрика», опери «На русалчин Великдень». Народився Микола Леонтович на Поділлі, у селі Монастирок. Його батько був священиком, людиною освіченою, музикальною. Мати гарно співала. В родині Леонтовичів завжди звучала музика. Хлопчик не лише співав, а й диригував своєрідним хором, що складався з брата та сестер. Проте батьки готували Миколу у священики. Після закінчення Шаргородської бурси він навчався у Кам’янець-Подільській духовній семінарії. Не маючи можливостей навчатися у спеціальному музичному закладі, займається самоосвітою (студіює музичні підручники, опановує гру на скрипці, фортепіано), знайомиться з творами світової музичної класики, – повідомляє Укрінформ.З 1898 року, після закінчення семінарії, працює вчителем сільської школи в Чукові, де організував хор, оркестр, залучаючи туди учнів. На власні кошти купував інструменти. Саме тоді Леонтович склав свою «Першу збірку пісень з Поділля» та працював над «Другою збіркою пісень з Поділля», яка стала першим його виданням, що було надруковане. У вільні від роботи літні місяці 1903-1904 рр. займався в навчальних класах Петербурзької придворної співочої капели, яка була справжнім центром музично-хорового мистецтва.Восени 1904 року Леонтович став викладачем співів у школі на станції Гришине, що на Донеччині. Там він заснував хор, з яким виступав у різних містах та селах цього краю. Згодом Леонтович переїздить до Тульчина (Поділля), де також учителює, займається хоровою справою, композицією.З 1918 року композитор у Києві. Його запрошували викладачем хорової справи у Київський музично-драматичний інститут ім. М. Лисенка. Разом з Григорієм Верьовкою, знаним диригентом, працював у народній консерваторії, яка ставила за мету музичне виховання народу. Спілкування з видатними музикантами і діячами культури – Кирилом Стеценком, Яковом Степовим, Пилипом Козицьким, Олександром Кошицем, Дмитром Ревуцьким, Леонідом Собіновим – давало композиторові творче натхнення. Але матеріальні нестатки, бурхливі події в Києві, пов’язані з частою зміною влади, робили життя сім’ї, де підростали діти, дуже невлаштованим. Тому влітку 1920 року Микола Леонович відправив дружину з дочками до Тульчина, а восени і сам перебрався туди.Приємною подією для Леонтовича став приїзд восени 1920 року до Тульчина Другої мандрівної капели «Дніпросоюзу», якою керував Кирило Стеценко. В репертуарі колективу були й твори Леонтовича «Щедрик», «За городом качки пливуть», «Моя пісня» та ін.Життя композитора трагічно обірвалося в ніч з 22 на 23 січня 1921 року. Повертаючись додому, Микола Дмитрович завернув у село Марківці, щоб провідати свого батька, який служив там священиком. І саме у батьківському домі його на світанку застрелив невідомий, якого впустили переночувати до хати. Миколі Дмитровичу Леонтовичу було 44 роки.
План-конспект уроку
з музичного мистецтва
для 4 класу на тему:
«Календарно-обрядові зимові пісні»
вчителя Гереш Я. О.
Тема: Календарно – обрядові зимові пісні.
Мета: розкрити значення зимових календарно – обрядових пісень ( колядок і щедрівок) у житті народу; узагальнити знання про побутування в Україні обрядів і звичаїв зустрічі Нового року; збагачувати емоційно – естетичний досвід учнів; розвивати вокально – хорові навички, емоційно – почуттєвий досвід учнів; виховувати інтерес до календарно – обрядових пісень, повагу до народних традицій.
Тип уроку: комбінований, урок введення в тему.
Обладнання: мультимедійна дошка, компютер,презентація до уроку,портрет М. Леонтовича, ілюстрації масовок: щедрівка, колядка, веснянка; дитячі музичні інструменти, роздатковий матеріал(картки),зірки.
Основні поняття для засвоєння: особливості жанру зимових календарно-обрядових пісень, колядка, щедрівка.
Твори, що вивчаються на уроці: М.Леонтович «Щедрик» (а капела) у виконанні дитячого хору, українська колядка «Нова радість стала», «Добрий вечір, тобі», українська народна щедрівка «Слава нашим господарям»
Хід уроку:
Вхід до класу під супровід М.Леонтовича «Щедрик »!
І.Організація класу.
Добрий день вам діти!Я вітаю вас!
Добрий день учителю!Добрий день наш клас!
Діти, уявіть, що у ваших долоньках дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами. Почнімо наш урок. Девіз нашого уроку (хором):
Вигадуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!»
ІІ. Мотивація до навчання.
Дорога біла стелеться,
І краю їй нема.
Сніжок мете.Метелиця.
Прийшла до нас зима.
Льодком тоненьким скована,
Спинилася ріка.
Повита тихим сном вона,
Весняних днів чека.
І ліс дріма. Безлистною
Верхівкою поник.
Над ним пісні висвистує
Лиш вітер – сніговик.
Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Прослухавши пісню і почувши вірш, як ви гадаєте, про що ми будемо говорити?( про зиму, про зимові пісні, про колядки) А в загальному як називаються ці пісні?( календарно – обрядові)
Отже тема нашого сьогоднішнього уроку звучить так: « Календарно – обрядові зимові пісні» Мета наша узагальнити знання про обряди і звичаї в Україні зустрічі Нового року, навчитися слухати та виконувати колядки та щедрівки.Ознайомитися з талановитим композитором Миколою Леонтовичем та його всесвітньо відомою щедрівкою.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Бесіда про український зимовий календар
Українська земля багата полями, лісами, річками та дібровами. А ще наше багатство – народні традиції та обряди. Напередодні Нового року в усій країні дзвеніли колядки і щедрівки. Люди ходили від хати до хати, щоб побажати одне одному всього найкращого.
1.Діти, скажіть, а щоб ви побажали один одному і усім людям в тяжкий для України час?
2.Давайте пригадаємо український народний календар зимових свят. Які свята ви мені можете назвати? (Різдво Христове, Новий рік,Свято Миколая)
Святкують день Миколая двічі на рік – навесні 22 травня ( весняний Миколай ) та взимку 19 грудня ( зимовий Миколай ).
У народі кажуть, що з Миколая зимового починається справжня зима та беруть початок різдвяні свята.
Цей великий святий, угодник Божий,вважається благодійником, помічником трударів, хліборобів. За це його називають Миколай Добрий.
Святий Миколай найбільше опікується бідними, убогими та дітьми. За народним повір’ям, у ніч на 19 грудня святий обходить всі хати, де мешкають діти, підкладаючи чемним та слухняним дітям дарунки під подушку. А неслухняні отримують замість гостинців різочки.
Прошу вас переглянути мультик, і зробити висновки про те, які ви.
(Перегляд мультфільму)
Діти, які пісні календарно-обрядового зимового циклу, знаєте ви?
(Колядки та щедрівки)
В українському пісенному фольклорі зимового циклу, виділяються колядки та щедрівки. У колядках прославляють народження сина Божого,Ісуса Христа і вітають Господаря дому та його родину. Цікаво знати, що назва цих пісень в інших народів дуже схожа.В Білорусії – калядка, Болгарія – коледа, у Польщі – коленда, в Росії – колядка.
Щедрівки виконують переважно дівчата та діти. У цих піснях є традиційний приспів: « Щедрий вечір,добрий вечір».
ІV. Виконання творчого завдання
Розгадати ребус
|
|
|
|
|
|
К О ЛЯ Д К А
(ключ соль) (орган) (нота) (дієз) (клавіші) (арфа)
V. Фізкультхвилинка «Веселі пінгвінчики»
Діти, ви стомились? Тоді зараз у нас фізкультхвилинка.
VI. Розспівування
Зараз ми виконаємо поспівку « Санчата»
Що за віз без коліс?
Котяться санчата.
Що мороз нам привіз?
Знають всі малята.
Програш
Що несе він в мішку?
Дітвора радіє:
«Знов підсипле сніжку?»
Це мороз уміє!»
VІІ.Музичне сприймання
Уважно послухайте і скажіть, про що буде говоритися у піснях?
Українська народна колядка «Нова радість стала»
Українська народна щедрівка «Слава нашим господарям» (пластика)
VІІІ. Аналіз прослуханих музичних творів
Про що йшлося в прослуханих творах?
Чи було чути музичний супровід в піснях?
Які пісні за характером?(веселі,сумні,урочисті)
Які за темпом?(швидкі, повільні)
IХ. Виконання творчого завдання
Вибрати серед малюнків, той який найбільше підходить до прослуханих музичних творів.
Музична гра «Знавці колядок».
Давайте пригадаємо вивчені колядки та визначимо їх характерні риси. Завдання 1. За ритмічним малюнком визначити назву колядки і заспівати.(«Нова радість стала»)
Завдання 2. Заграти білими клавішами, потім – чорними.(«Добрий вечір, тобі…»)
-Які ознаки мають колядки?(релігійний зміст, помірний темп, розспівна мелодія, святковий урочистий характер).
Х. Ознайомлення із творчістю М.Леонтовича.
13 грудня 140 років тому народився український композитор Микола Леонтович – український композитор, хоровий диригент, музично-громадський діяч, педагог, збирач українського фольклору. Автор знаменитих обробок класичних творів для хору, українських народних пісень, зокрема, знаменитого «Щедрика», опери «На русалчин Великдень».Микола Леонтович – український композитор, музикант – самоук, вчитель з Поділля. Жив і працював приблизно 100 років тому. Не маючи музичної освіти, глибоко розкрив співучу душу українського народу. Написав понад 100 обробок народних пісень, серед яких відомий «Щедрик».
Перегляд відеоролика обробки М.Леонтовича «Щедрик». – Який настрій втілено у музиці? - Що характерно для мелодії пісні? (мелодія побудована на 4 звуках поспівки, наближена до розмовної - декламаційна). – Який зміст пісні?(зображення господаря, який завдяки праці має достаток і гарну жінку, вміє доглядати худобу і отримує належну платню). - Що означає приліт ластівочки? (весняна пташка ластівка приносить звістку про прихід нового року, успіх та благополуча в ньому). – Це вокальний чи інструментальний твір? – Хто виконує твір? - Чи є музичний супровід? (а капела) - В якому темпі виконано твір? ХІ.Розповідь вчителя. Українська народна пісня «Щедрик» в обробці М.Леонтовича майже 100 років мандрує світом і звучить різними мовами, але її душа залишається українською. Вона лунала англійською мовою навіть в американському кінофільмі «Один удома» - «Carol of the bells». Ось яка популярна ця пісня!
Таблиця аналізу та порівняння музичних творів.
назва твору |
свято |
зміст |
мелодія |
лад |
темп |
Хара-ктер |
Викона-вець |
Коляд-ка |
Різдво |
народження Ісуса Христа |
розспівна плавна |
Мі-нор |
Помір-ний |
Велича- льний спо-кійний |
хор |
Щедрівка |
Ста-рий новий рік |
прихід Нового року |
короткі фрази, декламаційна |
Ма-жор |
Шви-дкий |
веселий радісний |
хор |
- Які відмінності мають колядки і щедрівки? - Що схожого між ними?
ХІІ. Вокально – хорова робота над піснею «Щедрик». Ця урочиста величальна щедрівка про вдячність за гостинність господарів, про бажання добробуту та довголіття хазяїв. Виконання пісні вчителем. – Чи сподобалась вам пісня? – Яка особливість мелодії?(повторення мелодії). Розучування пісні методом «Ехо». (точне виконання ритмічного малюнку, виразна вимова тексту, акцентування сильної долі). Музична гра «Диригент». Виконання пісні із солістами. Виконання пісні під фонограму. ХІІІ.Підбиття підсумків уроку. Інтелектуальна гра «Закінчи речення». На дошці прикріплені зірки від Святого Миколая, в кожній з яких знаходиться неповне речення, яке треба закінчити. Якщо ви правильно дасте відповіді на питання, у нашому класі станеться диво!
Урок був присвячений темі… В щедрівках повторюється приспів… Зміст колядок про… Колядки відрізняються від щедрівок… Микола Леонтович створив… Мелодія «Щедрика» побудована на… Мені цікаво було дізнатися про… Я пишаюся тим, що… За правильні відповіді зірки перетворяться на цукерки від Святого Миколая.
Заключне слово вчителя. Сьогодні ми з вами ознайомились із обрядами, звичаями, піснями давнини, глибше пізнали наших далеких предків.І упевнились в тому, що народна творчість живе в нашій пам’яті, вона має продовжувати своє існування.
Тож пам ‘ятайте ці добрі традиції, вітайте своїх рідних, друзів з Різдвом Христовим, вивчайте і співайте для них колядки й щедрівки, від чистого серця бажайте щастя, здоров я, благополуччя родині. Закінчити урок хочу словами народної щедрівки:
Так, радуйся, земле,
У пишній обнові.
Бувайте щасливі!
Бувайте здорові!
Вихід до класу під супровід М.Леонтовича «Щедрик »!
4.Список використаної літератури
1.Кузик В. «Щедрик» [Текст]: аналіз-stretta / В. В. Кузик // Народна творчість та етнологія. — 2013. — N 1(січень-лютий). — С. 42-45 : мал. (електронна версія)
2.Гордійчук М. Микола Леонтович. — Видання друге / Микола Гордійчук. — К.: Музична Україна, 1974. — С.24, 51—52. — (Творчі портрети українських композиторів).
3.Завальнюк А. Ф. Микола Леонтович. Листи, документи, духовні твори. — Видання друге, доопрацьоване і доповнене / Анатолій Завальнюк. — Вінниця: НОВА КНИГА, 2007. — С.8, 24—25, 57—58, 130—131.
4.«Щедрик» // Дяченко В. П. М. Д. Леонтович. — Видання третє / Василь Дяченко. — К.: Музична Україна, 1969. — С.90—94.
5.Іваницький A.I. Історичний синтаксис фольклору. 1-19 Проблеми походження, хронологізації та декодування народної музики. - Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. — 404 с. з нотами, фото, схемами, покажчиками. ISBN 978-966-382-207-5.