Урок, презентація на тему: "Будова квітки" 6 клас

Про матеріал

Для вивчення будови квітки доречно використовувати план-конспект та презентацію, де подано багато цікового матеріалу. У конспекті показано будову квітки, різноманітність квіток, подано формулу квітки. Під час виконання лабораторного дослідження дітям роздаються заготовки малюнків різних квіток. Учні

розглядають запропоновану квітку й описують її за таким планом: тип оцвітини, тип чашечки, тип віночка, тип квітки за симетрією, за статтю, формула квітки. Порівнюють квітку, яку лписали із квіткою сусіда по парті. знаходять ознаки та відмінності, проводиться робота в парах.

Перегляд файлу

                     Стройненська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

                                               Свалявська районна рада

                                               Закарпатська  область

 

Тема:  Будова та різноманітність квіток. Лабораторна робота №9. Будова і різноманітність квіток.

 

 Мета: Ознайомити учнів із будовою квітки як органа розмноження рослин, розкрити функції частин квітки; розглянути різноманітність квіток та з’ясувати їх значення; виховувати любов до природи.

 

 Форми та методи: Фронтальні, індивідуальні та групові форми роботи; словесні, практичні, інтерактивні вправи.

 

 Основні поняття і терміни: Квітка-генеративний орган рослини, оцвітина, маточка, тичинка, квітконіжка, чашолисток.

 

 Обладнання: Модель квітки, таблиця „ Будова квітки”, гербарні зразки квіткових рослин, муляж  квітки, таблиця, мультимедійна презентація.

 

  Основні поняття і терміни: Квітка-генеративний орган рослини, оцвітина, маточка, тичинка, квітконіжка, чашолисток.

 

 Тип уроку: комбінований

 

Девіз уроку. « Щоб досягти великого треба

                                                            починати з малого ».

 Хід уроку

Епіграф уроку:

«Ви ходите повз квітку! Нагніться, подивіться на диво, яке ви раніше бачити ніде не могли. Вона вміє такого, що ніхто на Землі не вміє»( В. Солоухін).

 І. Організаційний етап.                                                                   1 хв.

 ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.                                            1 хв.

 ІІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

                                                                                                               8 хв.

   Фронтальне  опитування домашнього завдання

                                           Конкур «Далі,далі…»

  1. З яких органів складається рослина?  (корінь, стебло, листки, вітка).
  2. Додаткові корені відходять від.. (стебла).
  3. Корінь завжди росте в зоні…(поділу та розтягування).
  4. Коренеплоди – це потовщення…(головного кореня).
  5. Вуса суниць – це видозміни…(пагона).
  6. Міжклітинники у листку заповнені…( лише повітрям).
  7. Продихи розташовані у…(шкірці листка)
  8. Рослини поглинають вуглекислий газ під час …(фотосинтезу)
  9. Промені світла рослина поглинає завдяки наявності в клітинах …(хлорофілу).
  10. Річні кільця у стеблі клена можна побачити у …(деревині).
  11. Брунька – це…(зачатковий пагін).
  12. Як розміщуються листки на погоні ? (почергово, супротивно, кільчасто).
  13. Повітряне живлення рослин забезпечує…(листок)
  14. Процес фотосинтезу відрізняється від дихання тим, що виділяє …(кисень)

 

Дуже давно, коли на Землі ще не було людини, крізь грунт пробився маленький пагінець, потягнувся до неба, до сонця й розквітнув квіткою.

      Якою була та квітка, ніхто не знає. Але, без сумніву, у світ прийшла краса. Узагальнена назва всіх рослин планети –«флора» -походить від латинського слова, що означає «квітка». У давніх італійців Флора була  богинею квітів юності. Пізніше стародавні римляни ототожнили  Флору із старогрецькою  богинею квітів Хлоріс, або  Хлоридою, що означає  «зелена».

 Існує легенда, що якось нахилилась веселка до річки напитися води, тай почула раптом ніжний спів солов’я. заслухалася й не помітила, як утратила кілька своїх кольорових стрічок. Упали ці стрічки на землю і перетворилися на різні квіти. Тому веселка завжди повисає над садами, луками, шукаючи свої загублені барви.     І справді, одне  з найпрекрасніших  творінь природи є  квіти.

 Сьогодні ми вирушимо у світ краси. Адже де квіти, там завжди краса. Полинеш у квіткову безодню, де чути їх подих, їх голоси. Є багато квіток запашних, кожна квітка має свою красу, та найгарніші завжди серед них ті, що квітнуть у рідному краї.

     Тож сподіваюся, на сьогоднішньому уроці вам буде цікаво дізнатися про будову та різноманітність квітів.

ІV. Вивчення нового матеріалу                                             18 хв.

             1.  Будова квітки     

     Квітка – це вкорочений, видозмінений і обмежений у рості пагін, який пристосований для статевого розмноження рослин. Уперше визначення квітки як видозміненого пагона дав відомий німецький поет і вчений Й. Гете в праці «Метаморфози рослин»(1790).

     Квітки прикріплюються до стебла за допомогою квітконіжки, на верхньому кінці якої розташоване розширене – квітколоже. На ньому розміщуються чашолистки, пелюстки, тичинки та маточки. Чашолистки утворюють чашечку. Вона зазвичай зелена. Чашечка захищає внутрішні частини квітки до розпускання бутона. Крім того, в чашолистках відбувається фотосинтез.  Пелюстки утворюють віночок. Часто він має яскраве забарвлення та великі розміри.

     Чашечка і віночок утворюють оцвітину. Оцвітина буває подвійною, якщо складається з чашечки та віночка. Якщо оцвітина складається тільки з чашолистків або пелюсток, то її називають простою. Проста оцвітина може бути віночкоподібна, якщо має яскраве забарвлення (тюльпан, конвалія), і чашечкоподібна, якщо вся зелена (буряк, кропива). Іноді квітки зовсім не мають оцвітини. Їх називають голими (ясен, верба). У деяких рослин чашолистки і пелюстки можуть частково зростатися в трубочку (запашний тютюн).

    Зовнішні частини квітки можуть захищати те, що розташоване всередині, а якщо вони яскраві, то й приваблювати до квітки комах. Зовні квітки можуть

бути найрізноманітнішими. Але головні події статевого розмноження відбуваються всередині квітки. Тут розташовуються тичинки та маточка – її

головні частини.

     Тичинки складаються з тичинкових ниток, на верхньому кінці яких розташовані пиляки.

      У самому центрі квітки розташована маточка. Вона має приймочку, стовпчик і зав’язь. Приймочка – це верхня частина маточки, на яку під час запилення потрапляє пилок. Стовпчик сполучає приймочку із зав’яззю –нижньою розширеною частиною маточки.

    2. Різноманітність квіток

    У квітках різних рослин може бути одна або декілька маточок.Усередині квітки розташоване статеве покоління рослини. Це пилкові зерна –чоловічий гаметофіт і зародковий мішок насінного зачатка – жіночий гамето фіт. А сама рослина становить собою нестатеве покоління  (спорофіт). Виходить, що статеве покоління живе у квіткових рослин на нестатевому поколінні та живиться за його рахунок. Але це дає рослині користь, оскільки чергування статевого і нестатевого поколінь допомагає їй пристосовуватися до змінних умов середовища.

     У більшості рослин квітки мають як тичинки, так і маточки. Такі квітки називають двостатевими (вишня, тюльпан). Рідше у рослин  зустрічаються одностатеві квітки: одні квітки мають тільки тичинки, інші – тільки  маточки. Перші називають тичинковими, або чоловічими, другі – маточковими, або жіночими. Якщо тичинкові та маточкові квітки розташовуються на одній рослині, такі рослини називають однодомними (огірок, кукурудза), а якщо на різних – дводомними (верба, тополя).

   3.  Формула квітки.

  Ч0,  П5, Т0,   М1:

   Ч- чашолистик;

  П-пелюстка;

  Т-тичинка;

  М-маточка.

         Здивуй!

       Кокосова пальма, какао і лимони, почавши цвісти, цвітуть усе життя.

       Найбільшу кількість нектару утворює бразильський молочай гарний, у якого нектар стікає з квітки краплинами, неначе ранкова роса.

     V. Узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь учнів

                                                                                                               12 хв.

                          Лабораторна робота №9

       Тема: Будова й різноманітність квіток.

      Мета: сформувати вміння описувати форму й зовнішню будову органів за планом; розвивати вміння елементарного розрізняння, порівняння і визначення основних ознак органів.

        Обладнання:  індивідуальні картки квітки для загальної та індивідуальної роботи, таблиці, підручник, зошити для лабораторних робіт.

Хід роботи:

1.     Розгляньте квітку, знайдіть її частини.

2.     Підрахуйте кількість чашолистків, пелюсток, тичинок і маточок, запишіть формулу квітки.

3.     Розгляньте запропоновану квітку й опишіть її за таким планом: тип оцвітини, тип чашечки, тип віночка, тип квітки за симетрією, за статтю, формула квітки. Порівняйте квітку, яку ви описували, з квіткою, яку описує ваш сусід по парті. Чим квітки відрізняються?

4.     Замалюйте будову квітки в лабораторний  зошит і підпишіть назви її частин.

5.     Зробіть висновки до роботи, записавши в зошит.

              Відгадай загадки

    1. У квітконіжці у рослини

      Є розширена частина.

      Хто здогадається, як вона називається? (квітколоже)

     2. Як продовження стебла

         У рослини називається,

         На якому, власне, квітки пагона тримаються? (квітконіжка)

     3. А яка частина квітки

         Для комах дуже помітна?

         Як називається та з чого складається?

                                                  (віночок із пелюсток)

    4. Зазирнемо ми у квітку

        Та побачимо тичинку.

        Хто здогадається, з чого вона складається?

                                                 (з тичинкової нитки і пиляка)

 VІ. Домашнє завдання. Вивчити §27,                                                         1 хв.

 творче завдання: зробити рекламу на тему: «Квіти мого дому».

 

 VІІ. Підби ття підсумків, оцінювання результатів уроку.                    4 хв.

 Обговорення і усвідомлення зробленого на уроці за допомогою метода “Мік рофон”

Оцінювання навчальних досягнень учнів проводиться за допомогою самооцінювання, та корекцією вчителя з аргументацією.

    І справді, одне  з найпрекрасніших  творінь природи –квіти. Перший  дзвінок, перше побачення і остання зустріч, трудовий успіх і героїчний вчинок –це  квіти, які даруємо ми і дарують нам.

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, 6 клас, Розробки уроків
Інкл
Додано
10 грудня 2018
Переглядів
2511
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку