План-конспект уроку з трудового навчання для 5 класу
на тему:
«Культура споживання їжі. Етикет за столом»
Тема. Культура споживання їжі. Етикет за столом.
Мета: сформувати в учнів поняття про етикет, дати знання про правила користування столовими приборами, а також культуру споживання страв; ознайомити з традиціями споживання їжі різних народів; формувати практико-орієнтовану пізнавальну діяльність; розвивати логічне мислення, навички культури споживання їжі, уміння концентрувати увагу, пізнавальний інтерес, пам'ять; виховувати науково-матеріалістичний світогляд, а також загальну культуру учнів, ввічливість під час споживання їжі.
Основні поняття: етикет, столовий посуд, столові прибори, столовий етикет.
Матеріали, обладнання, наочність: види столового посуду, серветки, комп’ютер.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
Бажаю усім, щоб до кожного з вас
Завітало натхнення сьогодні у клас.
Збудило бажання здобути знання,
Щоб потім в житті ви не йшли навмання.
Щоб вам захотілось новеньке пізнати,
Самим научитись та інших навчати.
Тож я побажаю, щоб лінь ви прогнали
І на уроці активними стали!
II. Актуалізація опорних знань.
Відгадайте загадки:
1. Морква, біб і цибулина,
Бурячок і капустина,
Ще й картопля - шусть у горщик.
Ну й смачний ми зварим ... (борщик)
2.Довго з тіста їх ліпили,
У окропі поварили.
Потім дружно ласували,
Ще й сметанки додавали. (Вареники)
3.І поживне, і смачне,
Біле, пінне, запашне.
Залюбки малята п'ють,
Здоровенькими ростуть. (Молоко)
4. З какао цукерка ця і з молока,
Буває солодка, буває гірка,
Буває начинка: ізюм чи горіх,
Поділимо плитку велику на всіх!
Якщо запитаємо, навіть в малят,
Усі нам підкажуть, що це ... (Шоколад)
- Діти, про що йтиме мова сьогодні на уроці?
IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Слайд 2
Слайд 3
Тема уроку: «Культура споживання їжі. Етикет за столом».
Ви повинні знати: поняття «кулінарія»,«етикет», «столовий посуд», «столові прибори», «столовий етикет».
Ви повинні уміти: сервірувати стіл до сніданку, складати паперові серветки для сервірування столу.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. З історії культури споживання їжі. Слайд 4
Їжа є основою життя людини. Первісні люди тривалий час споживали продукти, які їм дарувала природа , тільки у сирому вигляді.
З часом вони навчилися здобувати вогонь і готували їжу на вогнищі. Коли винайшли глиняний посуд, у людей з'явилась можливість варити їжу.
Людське суспільство завжди вирізнялося прагненням до культури споживання, естетики, а не примітивного культу їжі. Розвивалися не лише способи прийняття їжі, а й способи її подачі до столу.
Спочатку використовували як посуд кістки тварин і каміння, а замість серветок – листя дерев та шкіру тварин. Згодом посуд почали виготовляти з різних матеріалів: металу, порцеляни, скла тощо.
2. Столова білизна. Серветки для сервірування столу. Слайд 5
Скатертини, рушники та серветки з винаходом паперу і тканини стали невід’ємною частиною культури споживання їжі та отримали назву столова білизна.
Столова білизна – це скатертини, рушники та серветки.
Скатертина – символ хатнього достатку і показник культури й прядку в домі. На свята стіл найчастіше застеляють білою скатертиною.
Серветка – невеликий (звичайно квадратний) шматок тканини або спеціального паперу, який використовують під час споживання їжі, щоб дотримуватися чистоти та охайності за столом, а також для витирання рук і губ.
Серветки полотняні й паперові.
Охайно та красиво складена серветка прикрашає стіл. Є кілька способів складання серветок (погляньте на мал.140): факел, намет, віяло.
Ми з вами також навчимося складати красиво серветку на практичній роботі, але ми ще далеко не все знаємо посуд яким користуватися.
3. Види посуду, його призначення. Столові прибори, їх види та призначення. Слайд 6
- Як називається приміщення, де готують їжу? (кухня)
На кухні знаходиться багато посуду та інвентарю для приготування різних страв.
Слайд
Посуд поділяють на столовий та кухонний.
Кухонний – це посуд який використовують для приготування страв
Столовий посуд – це посуд призначений для подавання та споживання їжі.
Слайд 7
Для сервірування святкового столу використовують набори посуду, які називають сервізи. Вони бувають столові, чайні, кавові.
Слайд 8
4. Столові прибори, їх види та призначення.
Столові прибори – це предмети для споживання їжі: ложки, вилки, ножі, палички для їжі.
Столові прибори поділяють на основні ( інд.користування) і допоміжні (заг.користування).
Основні прибори призначені для індивідуального користування, ними їдять. (виделка, ніж, ложка)
Допоміжні прибори призначені для загального користування, їх використовують для перекладання їжі із загальних блюд в індивідуальні( кондитерські лопатки, ложка для салатів, щипці для кондитерських виробів, ніж для масла, салатниці, цукорниці)
- Який столовий прибор (ніж, виделка, ложка) з’явився першим? (ложка)
1.Столові прибори люди носили з собою. Ложку разом з ножем носили за халявою чобіт. Заможні люди мали для цього футляр.
2.Спочатку був універсальним – його брали на війну, полювання. А потім з’явились овальні столові ножі з тупим кінцем леза.
3.Виделку до Росії привіз Петро І. Вона була спочатку з двома зубцями.
Правила користування столовими приборами.
Слайд 9
Виделку прийнято тримати у лівій руці, а ніж – у правій. Прибори слід тримати так, як показано на малюнку .
Якщо потрібно тимчасово припинити вживання їжі, то ніж кладуть на тарілку ручкою вправо, а виделку – ручкою вліво.
Закінчивши їсти, кладуть на тарілку поруч ніж та виделку ручками вправо. Це означає, що тарілку можна прибрати.
Слайд 10 - 11
5.Гра «Що зайве?».
6. Поняття етикету під час споживання їжі. Правила поводження за столом. Слайд 12
- Що таке «етикет»?( правила поведінки)
- Що таке «столовий етикет»? (правила поведінки за столом під час вживання їжі)
Столовий етикет – правила сервірування стола, культура поведінки за столом, користування посудом, столовими приборами тощо.
Сервірування стола – це підготовка й оформлення стола до споживання їжі.
Слайд 13
Послідовність сервірування стола.
1.Накрити стіл скатертиною.
2.Роставити тарілки.
3. Розкласти столові прибори.
4. Поставити посуд для напоїв.
5. Розкласти серветки.
6.Поставити прибори зі спеціями, вази з квітами.
Сервірування стола до сніданку, обіду, вечері відрізняються між собою.
Слайд 14
Пропоную переглянути відео фрагмент «Столовый этикет».
Сервірування може змінюватись, залежно від меню.
- Що таке «меню»? (перелік страв, напоїв, які подають для споживання)
Меню – це перелік страв, напоїв, які подають на сніданок, обід, вечерю.
V.Фізкультхвилинка.
Робота в групах. Учениці діляться на дві групи, одна група сервірує стіл, інша працює з підручником (потім навпаки).
VІ. Практична робота.
Слайд 16
Предмети для сервірування столу: серветки паперові, тарілки різних розмірів, столові прибори, чашки та склянки.
Послідовність виконання роботи:
За схемою «Ялинка» Відео фрагмент «Схема Ялинка».
VII. Робота з підручником.
1.Правила споживання страв.
Відкрийте підручник на сторінці 136. Підготуйте інформацію про правила поведінки за столом. На сторінці 139 прочитайте про традиції споживання їжі різних народів.
VII. Закріплення вивченого матеріалу.
Гра «Блеф – клуб»
(учитель зачитує питання, учні обговорюють їх у групах і дають правильну відповідь, показуючи картка «Так» чи «Ні». Якщо відповіді різні, то обговорюється питання і знаходять правильну відповідь)
VIII. Рефлексія.
Слайд 19
Сьогодні на уроці ми …
Найбільше мені сподобалося …
Я дізналась …
На уроці активно працювала…
IX. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Завдання для домашньої роботи – прочитати параграфи 23-25 з підручника. Скласти паперову серветку для сервірування столу за власною схемою.
Наближається прощання час…
Я з любов’ю вчила вас
У майстерні працювати,
Намагалась вам віддати
Все, що вміла, все що знала –
Усе вам передавала.