Урок "Мій улюблений вид спорту" допоможе практикувати активний словник теми, розвивати вміння учнів логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою. На уроці учні повторять види спорту за допомогою презентації, повторять вживання "play", "go", "do" , а також в режимі online попрактикуються в діалогічному мовленні, переглянуть відео про види спорту в Великій Британії...
Тема: Мій улюблений вид спорту.
Цілі:
Практична: практикувати активний словник теми, розвивати вміння учнів логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою.
Освітня: тренувати навички роботи з текстом, поглибити знання учнів про види спорту, традиції країни, мова якої вивчається, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового.
Розвиваюча: розвивати автентичний слух, пам’ять, увагу, логічне мислення, уяву, творчість, навички вимови, читання, розвивати зв’язне діалогічне мовлення;
Виховна: виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови, до занять спортом, дотримання правил здорового способу життя.
Очікувані результати.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: картки із завданнями, картинки із зображенням видів спорту, проектор, ноутбук, дошка, презентація «SPORT».
Хід уроку
І І.ПІДГОТОВЧА ЧАСТИНА УРОКУ
1) Привітання. Організація класу
T: Good morning, dear pupils! Sit down, please. I’m glad to see you. How do you do today? How are you?
2) Оголошення теми уроку
T: Today we'll continue our talk about sports and games and your favourite sport. You'll also practice in reading and revise the vocabulary, do interesting exercises and watch a video about favourite sport in Great Britain.
(Презентація «SPORT» Слайд 1)
3) Уведення в іншомовну атмосферу
T: As for me, I like poems very much. And what about you? Do you like poems? T: OK. Let’s look at the board. (Слайд 2) You can see a poem, but some words are missing. You need to listen to a poem and complete it with the correct words.
(На дошці учні бачать вірш, але у ньому пропущені слова. Учні слухають вірш і вставляють слова.)
HO1 (робота з роздатковим матеріалом)
Dear little boys and girls
What is better than the toys?
I think we are good for all
You can swim, play basketball
Table tennis and football
We can jump and we can run
And we have a lot of fun.
T: Are you ready? Let’s read the poem. (Діти читають вірш із вставленими словами)
4) Перевірка домашнього завдання
T: Great you are. Now, let’s check your hometask. Open your books on page 85, exercise 5. (Учні читають речення, що вони склали вдома)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
5) Повторення ЛО теми «Види спорту»
T: So, thank you for doing your home task. And now, we need to revise the words according our topic. Look at my picture and say what kind of sport is it? (Діти називають види спорту за ілюстраціями)
T: Thank you for your work, but now I want you to divide sports into summer and winter sports. (Слайд 3)
6) Повторення вживання “do”, “play”, “go”
T: Ok. Great you are. And now you need to complete the sentences with the correct form of PLAY, GO or DO. (Слайд 4) (Учні вставляють слова PLAY, GO чи DO у речення.)
T: Well done.
7) Тренування учнів в усному мовленні.
1. T: So, let’s continue our work. Look at exercise 2 on page 84 in your books. Look at the pictures. Talk about the children’s favourite sports. (Учні складають речення за малюнками, використовуючи зразок у вправі)
2. Переходимо по силці на сайт “English Gold’
http://www.eslgold.com/speaking/topic_sports.html
T: Look at these pictures: Sports, Fun, Recreation
(Click on pictures to hear pronunciation.) (Учні називають та повторюють назви видів спорту).
3. Roll-play the situation. (Рольова гра) (Слайд 5, 6) http://www.eslgold.com/vocabulary/sports_fun.html How many of these sports do you know? Which one(s) do you like best? Which one(s) would you like to try? Who do you usually play sports with? Why do people play sports? Do you like to watch professional sports on television? What is your favorite sport to watch? Which famous athlete (sportsman / sportswoman) would you like to meet? Talking about Likes and Dislikes
T: You’ll work in pairs. Imagine that two of you have just met in a sport club.
Make up a dialogue. On the board you’ll find some tips.
1. Tell your partner about your favorite sport. When and where did you learn the sport? How often do you play it? Why do you like it? Who do you play/do the sport with? Are you good at it? 2. Ask your partner about his/her favorite sport.
8) Письмо.(Individual work)
T: Well done. And now write about your favourite sport. (Учні складають речення про свій улюблений вид спорту за зразком вправи 2, с.84)
9) Перегляд відео сюжету
T: Is it interesting for you what sport do most British people like? Let’s watch a video about the most popular sport in Britain.
Rugby is a type of football
Croquet is a sport that involves hitting plastic or wooden balls with a mallet through hoops
Curling is a sport in which players slide stones on a sheet of ice
T: While watching the film pay attention to different kinds of sport, places and numbers. You can make notes.
T: Did you understand the material? Let’s check. Read sentences and decide if they are true or false:
1. Wembley is the scene of some great football matches. (T)
2. St. Andrew’s, in Scotland is the home of golf. (T)
3. There are over fifty thousand public swimming pools in Britain. (F)
4. Children in Britain go swimming because it’s fun. (T)
5. Lots of people go cycling. (T)
6. The most popular sport in Britain is walking. (T)
7. The British don’t love watching sport. (F)
8. Horse racing, motor racing and rugby are not very popular in Britain. (F)
9. The British don’t have sport’s clubs. (F)
10. Croquet, real tennis and curling are also very popular in Britain. (T)
T: Ok. Great you are.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
11) GAME ‘PERFORM A MIME”
T: Now we’ll play a mime game. One person goes to the board and gets a card. On the card the sport is written. Then he performs a mime. You should guess the sport he is performing. For every right answer you get a ball. The person who is getting more balls is a winner.
12) Пояснення д.з.
T: At home write about your favourite kind of sport. You can use ex.7, p.86 as an example.
13) Підведення підсумків уроку
T: You worked very well today. I can say you all love sport.
Your marks for today are.... The lesson is over. Thank you. Good bye!
HO1
toys, run, football, boys, tennis, jump, basketball, swim |
“Sports”
Dear little _______ and girls!
What is better than the ________?
I think we are good for all
You can ________, play _________
Table ________ and __________
We can _______ and we can _______.
And we have a lot of fun.
Speaking tips. (Слайд 5)
Ask and answer with a partner.
What sports do you like? (What’s your favourite sport?)
What sports do you do?
Which days do you do this sport? (How often do you do this sport?)
Who do you do them (it) with?
What do you do at the weekend?
Make your dialogue sound natural
Oh, really?
Are you? Am I?
Fantastic! Great! Cool! Interesting!
Ugh! Oh. Mm.
Well... OK