Урок + Презентація на тему: "У чому загадковість грибів? Гриби - живі організми. Будова грибів." 3 клас

Про матеріал
Розробка уроку для 3 класу на тему: "У чому загадковість грибів? Гриби - живі організми. Будова грибів". До уроку додана презентація, дидактичні відео, які були використані на уроці та тематична аудіофізхвилинка.
Перегляд файлу

План-конспект уроку природознавства,

проведеного Гудою Світланою Василівною

 

Тема: У чому загадковість світу грибів? Гриби – живі організми. Будова грибів.

Мета: формувати уявлення про гриби як царство живих організмів, про ознаки грибів, ознайомити із їх будовою та різноманітністю, навчити правильно зрізати гриби, щоб не пошкодити грибницю, ознайомити із правилами поводження в лісі при збиранні грибів, узагальнити поняття про їстівні та отруйні гриби, формувати вміння виявляти ознаки грибів, вміння розрізняти отруйні гриби від їстівних; розвивати пам’ять, мислення, увагу, вміння заходити інформацію за підручником, вміння висловлювати судження; виховувати шанобливе ставлення до матінки природи, бережливість по відношенню до світу грибів.

Обладнання: підручник з природознавства для 3-го класу (за І.Грущинською), робочий зошит, ТЗН (мультимедійна презентація, відео, аудіо).

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Клас: 3-В.


ПЛАН УРОКУ

  1. Організація учнів до навчальної роботи.
    1. Вітання з класом.
    2. Перевірка готовності учнів до уроку.
    3. Створення сприятливого психологічного комфорту на уроці.
  2. Організація підсумків спостереження за змінами в природі.
    1. Вступна бесіда.
    2. Бесіда на основі спостережень за змінами в неживій природі.
    3. Бесіда на основі спостережень за змінами в живій природі.
    4. Бесіда на основі спостережень за господарською діяльністю людей.
    5. Ведення народного календаря.
    6. Аналіз стану погоди робочого дня.
  3. Вивчення нового матеріалу.
    1. Актуалізація опорних знань.
    2. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів на уроці.
    3. Підготовча робота до вивчення нового матеріалу (методом бесіди).
    4. Перегляд відео про різноманітність та будову грибів.
    5. Робота зі схемою «Ознаки грибів, як живих організмів»
    6. Бесіда на основі переглянутого відео.
    7. Перегляд відео про правила поведінки в лісі при збиранні грибів.
    8. Бесіда на основі переглянутого відео.
    9. Первинне закріплення вивченого матеріалу.
  4. Закріплення нового матеріалу, вироблення практичних навичок і вмінь.
    1. Робота з методичним апаратом підручника.
      1. Аналіз ілюстрацій.
      2. Відповіді на запитання статті.
    2. Робота над узагальненням вивченого матеріалу (заповнення схеми «Гриби»).
    3. Робота в зошитах.
    4. Робота з цікавим матеріалом дидактичного змісту. Проведення гри «Шапка - не шапка».
  5. Підсумок уроку.
    1. Підсумкова бесіда.
    2. Оцінювання учнів.
  6. Задання домашнього завдання.
    1. Інструктаж до задання домашнього завдання.
    2. Прощання з класом.

 


ХІД УРОКУ

  1. Організація учнів до навчальної роботи.(25 с)
    1. Вітання з класом.
  • Доброго дня, діти! Мене звати Світлана Василівна і сьогоднішній урок проведу з вами я.
    1. Перевірка готовності учнів до уроку.
  • Отже, перевірте чи у вас на партах є все необхідне для уроку: підручник, щоденник, зошит та пенал з усім необхідним.
    1. Створення сприятливого психологічного комфорту на уроці.
  • Для того, щоб урок був цікавим та захоплюючим нам потрібно бути:.

У – уважними.

Р – розумними.

О – організованими.

К – кмітливими.

  1. Організація підсумків спостереження за змінами в природі.
    1. Вступна бесіда. (37 с)
  • Нещодавно я дізналася, що в 3-В класі навчаються дуже спостережливі діти, тому я вирішила це перевірити, підготувавши для вас не одне запитання.
  • Хто мені може сказати, яка зараз пора року? (весна)
  • А скільки місяців налічує весна? (3)
  • Перелічіть їх. (березень, квітень, травень)
  • А який зараз місяць? (березень)
  • Яке число? (15)
    1. Бесіда на основі спостережень за змінами в неживій природі. (59 с)
  • Чи помітили ви якісь зміни у березні порівняно із зимою? (так)
  • Що трапилося із температурою повітря? (на вулиці стало тепліше)
  • А чому стало теплішати? (тому що сонце підіймається вище по небосхилу)
  • Чи змінилася тривалість дня та ночі? Як? (так, дні стали довшими, ночі коротшими)
  • А що ми можемо спостерігати, дивлячись на небо? (воно стало яснішим)
  • А як весна вплинула на водойми? (почалася відлига, почала танути крига)
  • А що стається зі снігом? (сніг тане)
    1. Бесіда на основі спостережень за змінами в живій природі. (2 хв 23 с)
  • Я бачу, що ви є дійсно дуже спостережливими, але чи помічали ви, що відбувається весною із рослинами?
  • Як змінюються дерева із настанням весни? Як вони зустрічають весну? (починається сокорух у беріз і кленів, цвітуть сережки на ліщині, сріблясті вербові котики стають схожими на жовтеньких курчаток, розпускаються бруньки, на березах, кленах та інших деревах з’являються листки, починається цвітіння плодових і дикорослих дерев)
  • А що відбувається із кущами? (також розпускаються бруньки та з’являються листки)
  • А які кущі цвітуть навесні? (порічки та смородина)
  • Які трав’янисті рослини зацвітають першими? (підсніжник, проліска дволиста, ряст)
  • А які із весняних квітів занесені до Червоної книги України? (підсніжник, сон, горицвіт)
  • Що відбувається у житті риб навесні? (починається період розмноження – нерест, змінюється зовнішній вигляд)
  • Які риби першими йдуть на нерест? (найпершою – щука, потім – лящ, плітка, окунь)
  • Що навесні відбувається із птахами? (перелітні птахи повертаються на Україну, а птахи, які зимують у наших краях відлітають додому)
  • Які перелітні птахи першими повертаються на Україну? (шпаки, жайворонки, білі плиски)
  • Які зміни навесні ми можемо спостерігати у житті звірів? (звірі, які були у сплячці починають прокидатися, багато звірів змінюють свій «одяг», починається весняне линяння, у них з’являється потомство)
    1. Бесіда на основі спостережень за господарською діяльністю людей. (1 хв 20 с)
  • Весна супроводжується змінами не лише в живій та неживій природі, але й у господарській діяльності людини.
  • Які весняні турботи з’являються у сільських жителів? (починають працювати на городах та у садках)
  • Так, весною починається робота на городах. Які саме роботи виконують люди? (сіють різноманітні культури)
  • Які культури сіють найпершими? (ранні зернові – овес та ячмінь)
  • А що люди роблять у саду? (садять дерева)
  • Які роботи люди виконують у місті? (садять квіти на клумбах)
  • Правильно, період весни – це час, коли люди починають сіяти, садити, коли все навколо розквітає, оживає. Тому не забувайте навесні допомогти дорослим посіяти айстри, чорнобривці, майори та інші рослини, насіння яких назбирали восени.
    1. Ведення народного календаря. (3 хв 54 с)
  • Діти, а чи знаєте ви, які свята були та ще будуть цього тижня з 12 по 18 березня? (Всесвітній день захисту прав споживачів, Міжнародний день сну, Міжнародний день планетаріїв)
  • Давайте пригадаємо декілька із цих свят!
  • Сьогодні, 15 березня, в Україна святкують Всесвітній день захисту прав споживачів. В цей день було засновано 4 наступних права споживача: право на безпеку, право на інформацію, право на вибір і право бути почутим.
  • А завтра, 16 березня, ми відзначатимемо Міжнародний день сну. Цей день був створений для того, щоб донести до людей те, що сон є дуже потрібним та корисним.
  • Мені цікаво. Хтось з вас коли-небудь бував у планетарії? (так/ні)
  • А чи знали ви, що в Україні святкується Міжнародний день планетаріїв? Це свято проводять для того, щоб ознайомити суспільство з діяльністю планетаріїв, а також для того, щоб поширювати астрономічні знання.
  • До свого професійного свята багато планетаріїв намагаються приурочити прем’єри нових програм, організувати зустрічі з цікавими людьми, різноманітні конкурси і вікторини.
  • Дата святкування випадає на найближчу неділю до дня весняного рівнодення.
  • В 2018 році Міжнародний день планетаріїв припадає на 18 березня.
  • До речі, знаєте, що про березень говорили наші предки?.
  • «Березень невірний: то сміється, то плаче»
  • «Березень часом сіє, часом сонцем гріє»
  • «У березні сім погод на дворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, знизу мете»
  • Про що говорять дані прислів’я? (про мінливість (нестійкість, швидку зміну) погоди у березні)
  • А чи дійсно у березні дуже часто змінюється погода? Чи помічали ви це? (так/ні)
  • Візьмемо для прикладу цей тиждень. Чи були у погоді якісь часті зміни? Які? (так, то було тепло, то холодно, то йшов дощ, то моросило, не не було жодних опадів і світило сонечко)
    1. Аналіз стану погоди робочого дня. (58 с)
  • Давайте поглянемо, а що ж сьогодні в нас твориться за вікном? Яка сьогодні погода?
  • Скажіть, який стан неба? (В нас сьогодні … небо)
  • Так, молодець, йди до дошки й познач, що в нас сьогодні …. небо.
  • А чи знаєте ви яка зараз температура повітря? (Так, сьогодні….)
  • Чи є сьогодні вітер? (Так, сьогодні є вітер)
  • Так, молодець, йди до дошки й познач, що в нас сьогодні вітряна погода.
  • А чи є якісь інші погодні явища? Чи є якісь опади? Які саме?
  • Так, молодці, ви добре впоралися з даною роботою.
  • Я бачу, що ви дійсно дуже спостережливі.
  1. Вивчення нового матеріалу.
    1. Актуалізація опорних знань. (1 хв 14 с)
  •  Діти, пригадайте, які ознаки мають «Живі організми»? (всі живі організми народжуються, дихають, живляться, ростуть, розмножуються, вмирають).
  • Назвіть царства живих організмів, які ви знаєте (рослини, тварини)

На екрані показано 3 царства – рослини, тварини, гриби.

  • Чи є серед цих царств ті, які ви ще не вивчали? Назвіть їх. (Царство грибів)
  • Давайте пригадаємо за якими ознаками царство рослин відрізняється від тварин? (рослини живляться, можуть самі для себе створювати поживні речовини із сонячної енергії, не пересуваються)
  • А чим відрізняється царство тварин? (тварини живляться іншими живими організмами: рослинами або тваринами, можуть пересуватися)
  • Сьогодні на уроці ми обов’язково познайомимося ще з одним царством живих організмів.
    1. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів на уроці. (25 с)
  • Як ви вже здогадалися, сьогодні ми поговоримо про гриби і тема нашого уроку звучить так: «У чому загадковість світу грибів? Гриби – живі організми. Будова грибів.»
  • Знання, які ви одержите на уроці допоможуть вам у подальшому правильно поводити себе в лісі, коли ви збиратимете гриби, правильно їх зрізати, щоб не принести їм шкоди.
    1.  Підготовча робота до вивчення нового матеріалу (методом бесіди).(1 хв 17 с)
  • Давайте пригадаємо, що ви вже знаєте про гриби? (гриби ростуть у лісі, біля дерев та пеньків, є їстівні та отруйні гриби, гриби є їжею для деяких тварин, люди теж використовують гриби в їжу)
  • То як називається група грибів, які можна споживати в їжу? (їстівні гриби)
  • А ті, які не можна споживати? (отруйні)
  • Наведіть мені приклади їстівних грибів. (білий гриб, червоноголовець, підберезник або бабка, лисички, сироїжки, опеньки осінні)
  • А які гриби ми можемо віднести до групи отруйних грибів? (сатанинський гриб, мухомор червоний, мухомор пантерний, лисички несправжні, бліда поганка, опеньки несправжні жовті)
  • Молодці! Я бачу, що ви вже багато чого знаєте про гриби. Однак на цьому їхня загадковість та життя не завершуються.
    1. Перегляд відео про різноманітність та будову грибів.(4 хв 33 с)
  • Зараз ми переглянемо одне відео. Ви уважно дивіться, слухайте і спробуйте вияснити в чому ж таки полягає загадковість світу грибів.

Перегляд відео

  • Отож, як ви думаєте, в чому полягає загадковість світу грибів? (в тому, що їх не можна віднести ні до рослин, ні до тварин)
  • Отже, як ви вже зрозуміли, гриби – це не рослини і не тварини, а представники особливого царства. Гриби мають всі ознаки живих організмів.
    1. Робота зі схемою «Ознаки грибів, як живих організмів» (35 с)
  • Пам’ятаєте, на початку уроку ми з вами вже згадували про ознаки живих організмів? Давайте ще раз їх повторимо за допомогою схемки.
  • То які ознаки належать живим організмам і, відповідно, грибам? (вони дихають, живляться, ростуть, розмножуються та відмирають)
  • Молодці!
    1. Бесіда на основі переглянутого відео.(1 хв 47 с)
  • А хто пригадає, що у відео було сказано про будову грибів? (вони складаються із плодового тіла та грибниці)
  • Погляньте, будь ласка, на екран. Де знаходить плодове тіло гриба? (у верхній частині зображення)
  • А з чого воно складається? (із шапки та ніжки)
  • А як називається частина гриба, яка розташована під землею? (грибниця)
  • А де ми можемо зустрічати гриби? Де вони можуть рости? (біля дерев, на деревах, на продуктах у вигляді плісняви, на стінах у вигляді цвілі, на тваринах у вигляді лишая, на рослинах у вигляді плям)
  • Чи запам’ятали ви, які гриби називаються шапинковими? Які це гриби? (Це гриби, які мають шапку і ніжку)
  • А які гриби ми можемо віднести до шапинкових? Наведіть приклади. (шампіньйони, печериці, мухомор, сироїжки і т.д.)
  • А які гриби ми можемо віднести до нешапинкових? (пеніцил, мукор та дріжджі)
    1. Перегляд відео про правила поведінки в лісі при збиранні грибів. (2 хв 5 с)
  • Дуже добре, що ви вже вмієте розрізняти шапинкові гриби від нешапинкових. Однак нам потрібно також знати, як правильно збирати гриби, як правильно поводити себе в лісі і т.д. Для цього я пропоную переглянути ще одне невеличке відео.

Перегляд відео

  1. Бесіда на основі переглянутого відео. (1 хв 30 с)
  • То які правила поводження в лісі ви запам’ятали?
  1. Найкраща пора для збирання грибів – світанок.
  2. Гриб найкраще зрізати ближче до землі. Виривати їх не можна!
  3. Не треба переривати лісову підстилку з листям.
  4. Не слід брати дуже дрібні гриби.
  5. Неїстівні, сумнівні, отруйні, а також старі гриби вбивати або роздавлювати недопустимо.
  • А чому гриби не можна виривати? (тому що може пошкодитися грибниця і нові гриби там виростуть ще не скоро)
  • А що може статися з грибами, якщо перерити лісову підстилку з листям навколо них? (можна пошкодити грибницю, змінити температуру, вологість ґрунту і гриби на цьому місці довго не ростимуть)
  • Чому сумнівні, неїстівні, отруйні та старі гриби не можна вбивати та роздавлювати? (тому вони є їжею для лосей, білок глухарів, сойок та інших лісових мешканців)
  • Молодці!
    1. Первинне закріплення вивченого матеріалу. (1 хв 59 с)
  • А зараз, відкрийте ваші підручники на сторінці 122. Для того, щоб дізнатися, що цікавого про гриби для нас підготував автор підручника нам потрібно буде прочитати подану в ньому статтю. Читатимемо ланцюжком по одному реченню. Всі ж інші уважно слухайте та спробуйте визначити за допомогою чого живляться гриби.

(Діти читають статтю підручника)

  • То за допомогою чого живляться гриби? (за допомогою грибниці)

Фізхвилинка (1 хв 19 с)

  1. Закріплення нового матеріалу, вироблення практичних навичок і вмінь.
    1. Робота з методичним апаратом підручника.
      1. Аналіз ілюстрацій. (2 хв 10 с)
  1. Ст.122

  • Погляньте на малюнок на сторінці 122. Форми яких грибів ми можемо на ньому побачити? (шапинковий гриб (білий гриб), нешапинкові гриби (цвіль), гриби-паразити)
  • Де ми можемо зустріти шапинкові гриби? (в лісі біля дерев, на пеньках)
  • А нешапинкові? (у вигляді цвілі на хлібі або в приміщенні, у вигляді лишая на тваринах)
  • А гриби-паразити? (на стовбурах або гілках дерев, на тваринах, або в них, на листях рослин)
  • Молодці!
  1. Ст. 123

  • Погляньте на зображення грибів на сторінці 123.
  • Які із цих грибів можна віднести до шапинкових? (1,2,3,4,5,7)
  • А які до нешапинкових? (6)
    1. Відповіді на запитання статті. (1 хв 28 с)

  • На цій же сторінці, але нижче подані питання. Давайте дамо відповіді на них!
  • З чого складається гриб? З яких частин? (з плодового тіла (шапочка та ніжка) та грибниці)
  • Наведіть приклади шапинкових грибів. (опеньки, шампіньйони, білий гриб і т.д.)
  • А де ми можемо побачити нешапинкові гриби? (на хлібі у вигляді цвілі, плісняви і т.д.)
  • Чим гриби подібні до тварин? (живляться готовою їжею, самі її не виробляють)
  • А чим до рослин? (не пересуваються, живляться за допомогою поживних речовин, які є в ґрунті)
    1. Робота над узагальненням вивченого матеріалу (заповнення схеми «Гриби»). (3хв 54 с)
  • Погляньте, будь ласка на екран! Як ми можемо заповнити цю схемку?

  • Як ви думаєте, яке слово має бути основним? Про що ми говорили протягом уроку? (про гриби)
  • Молодці!. Отже, 1 слово це мають бути гриби.
  • На які 2 групи вони поділяються? (шапинкові та нешапинкові)
  • А тепер нам потрібно буде віднести запропоновані вам гриби до однієї із цих груп. Але для того, щоб дізнатися, що це за гриб, вам необхідно буде відгадати ребус.
  • Діти відгадують ребуси та заповнюють таблицю.
    1. Робота в зошитах. (6 хв 27 с)
  • А зараз, відкрийте ваші зошити на сторінці 63.

Завдання №1

  • Перше завдання ви будете виконувати самостійно.
  • У ньому вам потрібно записати з яких частин складається гриб, відповідно до цифри, яка позначає ту чи іншу частину.
  • Час пішов!
  • Отже, що ви записали біля цифри 1? (грибниця)
  • А що розташовано під цифрою 2? (ніжка)
  • C:\Users\user\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG_7054.jpgНа що вказує цифра 3? (на шапку)
  • А як ми можемо назвати шапку і ніжку разом? (плодове тіло)
  • Молодці!

Завдання №2

  • Що потрібно зробити у другому завданні? (дати відповіді на запитання)
  • ______, зачитай перше питання. Отож, чому гриби належать до живої природи? (тому що вони вміщають в собі ознаки живих організмів, а саме: дихають, живляться, ростуть, розмножуються, відмирають)
  • ______, прочитай наступне запитання. То чим і як живляться гриби? (вони живляться за допомогою грибниці, беручи поживні речовини із ґрунту)
  • ______, яке наступне запитання? Отже, чим гриби подібні до рослин? (не пересуваються, беруть поживні речовини з ґрунту)
  • А чим вони подібні до тварин? (живляться готовою їжею, самі її не виробляють)
  • ______, прочитай останнє запитання. ______, дай, будь ласка відповідь на це запитання. Чому гриби потрібно зрізати обережно, щоб не пошкодити грибницю? (тому що нові гриби не зможуть скоро вирости і на це потрібно буде більше часу)

Завдання №3

  • Останнє завдання вам буде на домашню роботу. В ньому вам необхідно буде записати гриби, які відносяться до шапинкових.
    1. Робота з цікавим матеріалом дидактичного змісту. Проведення гри «Шапка - не шапка». (1 хв 3 с)
  • Для того, щоб вам легше було вдома виконати це завдання ми з вами пограємо в гру. Я буду називати назви різних грибів. Якщо я називатиму шапинковий гриб, то ви маєте плескати в долоні, якщо ж гриб відноситься до нешапинкових, то ви підіймаєте руки вгору.

Підберезник, опеньки, дріжджі, мухомор, лисички, маслюки, пеніцил, білий гриб, мукор, печериці.

  1. Підсумок уроку.
    1. Підсумкова бесіда. (2 хв 37 с)
  • Отож, до чого ми можемо віднести гриби? До рослин чи до тварин? (ні до чого, це окреме царство)
  • Які ознаки притаманні грибам та всім живим організмам? (вони дихають, живляться, ростуть, розмножуються та відмирають)
  • Які бувають гриби відносно наявності шапки? (шапинкові та нешапинкові)
  • Назвіть мені приклади шапинкових грибів (опеньки, сироїжки, білий гриб і т.д.)
  • А які гриби ми можемо віднести до нешапинкових? (пеніцил, дріжджі, мукор)
  • З яких частин складається гриб? (з плодового тіла та грибниці)
  • Що включає в себе плодове тіло? (шапку та ніжку)
  • Які правила ми мусимо пам’ятати, коли йдемо в ліс по гриби?
  • Найкраща пора для збирання грибів – світанок.
  • Гриб найкраще зрізати ближче до землі. Виривати їх не можна!
  • Не треба переривати лісову підстилку з листям.
  • Не слід брати дуже дрібні гриби.
  • Неїстівні, сумнівні, отруйні, а також старі гриби вбивати або роздавлювати недопустимо.
    1. Оцінювання учнів. (21 с)
  • Молодці! Сьогодні ви дійсно були дуже уважними, розумними, організованими та кмітливими. А найактивнішим (-ою) сьогодні був (була) _______ , тому за сьогоднішній урок ти отримуєш ___ балів..
  1. Задання домашнього завдання. (25 с)
    1. Інструктаж до задання домашнього завдання.
  • Отож, відкрийте ваші щоденники та запишіть домашнє завдання: прочитати статтю на сторінках 122-123, дати відповіді на запитання до статті та в зошитах на сторінці 63 виконати третє завдання.
    1. Прощання з класом.
  • Мені приємно було з вами працювати, до побачення!

1

 

zip
Додав(-ла)
Гуда Світлана
Додано
16 квітня 2019
Переглядів
3784
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку