Мета уроку: формування ключових компетентностей: - загальнокультурна компетентність: виховувати естетичний смак до музичного мистецтва; - міжпредметна естетична компетентність: образотворче мистецтво; - предметні компетентності: — ознайомити з різновидами вокальної музики, манерами виконання пісень, термінами «камерно-вокальна музика», «романс»; — розвивати вміння учнів уважно слухати музику та висловлю-вати власні музичні враження від прослуханих вокальних творів, добирати слова-характеристики до прослуханих вокаль-них творів, розвивати вміння записувати і виконувати ритмічний малюнок; — виховувати інтерес до слухання класичної музики та викона-ння дитячих пісень українських композиторів.
Ви вже знаєте, що музику, в якій голос відіграє чільну або рівноправну з музичними інструментами роль, називають вокальною. Спів — один із найдавніших видів музичного мистецтва. Співати можуть всі, але професійними вокалістами стають лише обдаровані від природи люди. Однак і вони повинні навчатися у спеціальних закладах чи брати уроки вокалу, якщо прагнуть досягти успіху й визнання. Л. Монастирська виконує партію Аїди в однойменній опері Дж. Верді
Вокальні твори виконують по-різному. Народні пісні співають у народній манері — розлого і звучно під супровід народних інструментів або без супроводу (а капела). Сучасна популярна пісня зазвичай лунає під фонограму. Це — естрадна манера виконання, основними рисами якої є легкість і доступність сприйняття слухачами. У музичному театрі, концертному залі та філармонії звучить академічна музика, якій притаманна академічна манера співу.
До найпопулярніших камерно-вокальних творів належать пісня та романс. За формою вони подібні, але мають певні відмінності. У романсі можливі відступи від основної мелодії, приспів переважно відсутній. Пісня за характером може бути різною, а романс — тільки ліричний. Пісню можна виконувати будь-яким складом співаків а капела чи з акомпанемен- том, а романс призначений для сольного співу з інструментальним супроводом. В Україні романс ширився у 19-му столітті. Співає соліст Хмельницької обласної філармонії Степан Дробіт. Концертмейстер Григорій Скалозубов
Аналіз прослуханого твору. - Які почуття пробуджують ці твори? - Які особливості камерно-вокальної музики в них простежуються? - Що ви можете сказати про інструментальний супровід кожного твору? - Доберіть слова для характеристики мелодії пісні або романсу (за вибором). Об’єднайтесь у групи. Дослідіть історію створення прослуханих творів.