Краснополянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Розробка уроку з української мови 4 клас
Прикметники – синоніми, прикметники – антоніми. Пряме і переносне значення прикметників.
вчителя початкових класів
Катела Алли Миколаївни
Тема. Прикметники – синоніми, прикметники – антоніми. Пряме і переносне значення прикметників.
Мета: уточнити та закріпити знання дітей про синоніми, антоніми, слова вжиті в прямому і переносному значенні; ознайомити з прикметниками синонімами та антонімами; вчити вживати прикметники у прямому і переносному значеннях; розвивати комунікативні навички, поповнювати словниковий запас, виховувати любов до природи , до звичаїв українського народу.
Обладнання: зображення квітів – народних символів з буквами слова «прикметник», модель вінка, стрічки різних кольорів, різнорівневі завдання, схема – опора, презентація до уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент( слайд 1)
Уроки творчості, натхненності уроки,
Добра і радості, і мудрості глибокої,
Усі шляхи тернисті перейти
Уроки творчості поможуть вам завжди.
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
Усне опитування ( слайд 2)
Сплетемо вінок український сьогодні
З мальв, чорнобривців, калини,
З барвінка та жита, із м’яти, нагідок,
З жоржин, чебрецю та вербени…
ІІІ. Робота над новим матеріалом
Першою на нашому віночку ми прикріплемо стрічечку – жовтого кольору. Це символ сонця.
Наступна стрічка зелена – символ молодості і краси.
Наступні дві стрічки з’явилися разом. Це блакитна – символ води та неба і жовтогаряча - символ хліба.
У жінки красива ….. прикраса.
У цього майстра …… руки.
Перед вами розкинулась ……. нива пшениці.
Про дідуся кажуть, що в нього ….. характер.
ІV. Закріплення та систематизація знань
а) виконання вправи 155
- Прочитайте прислів’я, замість крапок вставте антоніми до виділених слів. Поясніть зміст прислів’їв. Випишіть прислів’я з прикметниками – антонімами.
б) виконання учнями вправи
в) взаємоперевірка виконаної роботи. Виправлення помилок.
- За виконання цієї вправи ми вплітаємо у вінок квітку волошки. Люди люблять волошки не лише за пахощі, а й лікарські властивості. Ними миють волосся, освіжають помешкання, у їх відварі купають маленьких дітей. Волошки у віночку – символ людського розуміння та відданості, краси й величі неба, чистоти, простоти та ніжності.
2. Робота в парах. Вправа 156
а) самостійний розбір завдань до вправи
б) виконання учнями роботи.(слайд 5)
Легкий мішок – важкий (пр. зн.);
легке завдання – складне (пер. зн.);
гаряча вода – холодна (пр..зн.);
гаряча вдача – спокійна(пер. зн.);
порожня голова – розумна (пер. зн.);
порожня бочка – повна(пр. зн);
м’який хліб – черствий(пр. зн.);
м’який характер – твердий (пер. зн.).
в) взаємоперевірка у парах. (слайд 6)
Діти вплітають у вінок квітку маку.
Мак у віночку – символ боротьби українського народу за волю, за незалежність. І процвітає пролита кров маковою квіткою в українському вінку.
3. Різнорівневі завдання
а)діти отримують карти із завданнями.(Слайд 7)
Картка 1.(високий рівень)
Палкий привіт –
Глибока ніч –
Світла думка –
Залізна воля -
Картка 2.(достатній рівень)
Картка 3. (середній рівень)
Гіркий полин, гіркі сльози.
Гостра стріла, гостра суперечка.
Залізний цвях, залізний характер.
Холодні ночі, холодні очі.
б) презентації виконаних робіт
- За правильне виконання, діти. Які працювали за карткою1, прикріплюють квітку ромен – зілля. Вона є символом гарної пам’яті.
- Діти, які працювали за карткою 2, чіпляють на дошку квітку чорнобривця. З давніх- давен чорнобривці вважають рятівниками від головного болю і до цього часу прикрашають наші двори і сквери.
- Діти, які виконували 3 завдання мають право прикріпити мальву.
Мальва – символ жіночої вроди, краси рідної землі та мови.
4.Творча робота
Складання речень( за вправою158)
5.Самостійна робота (на дошці слайд 8)
- Випишіть із віршика словосполучення іменник + прикметник і поставте питання.
Біля вікна співають солов’ї,
Красується червоная калина,
Зелений хміль в’юниться по землі,
Схиляють голови дзвіночки сині.
V. Підсумок уроку
- Подивіться. Який гарний вийшов у нас віночок! Кожну квіточку і стрічечку ми вплели до нього з великою працею і любов’ю. Отже, ми успішно справилися з усіма завданнями. Наш вінок чарівний. Подивіться, яка чудова схема – опора вийшла. (слайд 9)
Рефлексія
Вправа «Незакінчене речення»
VI. Домашнє завдання
Високий рівень – дібрати 5 пар слів – прикметників, які б вживалися в прямому і переносному значенні.
Достатній рівень – дібрати 5 прислів’їв, в яких були прикметники – антоніми.
Середній рівень – списати вправу 159. Добираючи з довідки пропущені слова-синоніми.
Використана література