Тема: Психічний розвиток підлітків
Мета:
формування в школярів поняття про особливості психологічного розвитку,розповісти їм про умови, що сприяють психологічному розвитку та розвитку інтелектуальних задатків;
розвивати навички взаєморозуміння; виховувати повагу, чемність , щирість.
Обладнання та матеріали: презентація до уроку, стікери, корзина, кросворд на дошці.
Базові поняття й терміни: підліток, психологічний розвиток підлітків, інтелектуальні задатки (записати на дошці).
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Налаштування учнів на позитивний настрій
СЛАЙД
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Ми розпочинаємо вивчення нового розділу «Психічна і духовна складові здоров’я».
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про «Психічний розвиток підлітка»
СЛАЙД
Діти! Є спеціальна наука, що займається вивченням поведінки людини, її особливостей спілкування. Вона називається – психологія.
Додому вам було дано завдання випереджувального характеру. (Обговорення життєвих ситуацій)
Обговорення проблемної ситуації.
Цілий тиждень підліток добре навчався в школі, допомагав удома по господарству, а в суботу батьки не пустили потусуватися в «компанії» старшокласників. Підліток вважає, що батьки вчинили несправедливо, вони його не розуміють.
ІІІ. Постановка завдань уроку перед учнями.
СЛАЙД
Сьогодні ми будемо обговорювати особливості психологічного розвитку; загальнолюдські критерії й ознаки психічно здорової людини; інтелектуальні задатки.
Будемо вчитися як правильно створювати сприятливі умови для психологічного і інтелектуального розвитку, поводитися в екстремальних умовах.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вам сьогодні виповнилося 11 років. Ви вступили у підлітковий період свого життя. Чим характерний цей період? (власні думки…)
СЛАЙД
Характеристика підліткового віку:
Часто дуже важко розібратися у своїх симпатіях і антипатіях, адекватно дати оцінку й самооцінку, а реакції на зовнішні події перебільшені, неадекватні і навіть болючі.
Які умови сприяють психологічному розвитку підлітка?
Загальнолюдські критерії й ознаки психічно здорової людини.
СЛАЙД
Погляньте на картинки. Які б ви назвали умови, що сприяють психічному розвитку підлітка.
Умови, що сприяють психологічному розвитку підлітка:
Що ви розумієте під інтелектуальним розвитком?
Однією із складових психічного розвитку є інтелектуальний розвиток, який залежить від розвитку пам’яті і уваги.
Розвиток інтелектуальних задатків
СЛАЙД
Запис у зошит
Пам’ять – одна з найважливіших функцій головного мозку. Пам’ять може бути: оперативна, довготривала і короткочасна.
Пам’ять складається з трьох процесів:
Ці процеси тісно пов’язані один з одним, і поділ їх до певної міри умовний.
А зараз перевіримо вашу пам’ять за допомогою вправи: «Предмети». Ви повинні запам’ятати предмети і порядок їх розташування (20сек). Яку пам’ять ви застосували? Які задіяні органи у відтворені. Це ви вивчали
СЛАЙД
Існують такі види пам’яті:
Заморились? Відпочити час.
Фізкультхвилинка.
Увага та її роль у сприйнятті інформації.
СЛАЙД
Увага – спрямованість психічної діяльності людини та її зосередженість у певний момент на об’єкти або явища, які мають для людини певне значення при одночасному відокремлені від інших, в результаті чого вони відображаються повніше, чіткіше…
Це перша необхідна умова вибору інформації для будь-якої форми вищої нервової діяльності. Розрізняють два види уваги:
Вправа «Розвиток уваги»
Учитель дає команду «руки вгору», а сам у цей час розводить свої руки в сторони; або: «правою рукою торкнутися лівого вуха», а сам торкається кінчика носа і т.п.
Отже, властивості уваги можуть бути
СЛАЙД
Властивості уваги:
Отже, увага – це фактор, який керує вибором інформації для сприйняття. А тепер запишіть у зошити базові поняття.
Людина в екстремальних умовах
Уміння контролювати себе, психологічна рівновага допомагають людині впоратися не лише зі стресовими станами. Навички самовладання впливають і на поведінку людини в екстремальних ситуаціях, у які може потрапити будь-хто.
Реакція окремої людини на надзвичайну ситуацію і відповідна поведінка в ній називаються індивідуальною реакцією.
Індивідуальна реакція, як ви розумієте, у кожної людини різна.
А чи потрапляли Ви в екстремальні ситуації?
Які?
Приклади з вашого життя.
Розберемо ситуацію.
Троє друзів (Мишко, Ігор і Сашко) поїхали з батьками до лісу на пікнік. Хлопці вирішили прогулятися лісом. Зайшли в лісову хащу і заблукали.
Реакція Мишка: «Усе, кінець, нам не вибратись. Що робити?!»
Реакція Сашка: «Біжимо! Можливо, куди-небудь вибіжемо чи пощастить відшукати дорогу. Давайте кричати!»
Реакція Ігоря: «Не метушіться. Я визначив, що ми йшли із заходу, отже, нам потрібно орієнтуватися за сонцем».
Який із хлопців почувався більш спокійно у такій ситуації?
А щоб зробили ви?
Для збереження свого здоров’я необхідно навчитися управляти стресами. У цьому допоможуть спеціальні вправи самоконтролю. Потрібно сісти зручніше, максимально розслаблятися і повторювати наведені нижче твердження.
Формули самоконтролю:
Якщо повторювати «формули самоконтролю» часто, то незабаром ви помітите, як легко вам буде розслабитися і заспокоїтися.
V. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок
Робота біля дошки. Розгадування кросворду
|
|
|
|
|
|
|
п |
а |
м |
ꞌ |
я |
т |
ь |
|
|
|
|
|
|
|
|
е |
к |
с |
т |
р |
е |
м |
а |
л |
ь |
н |
а |
|
|
г |
е |
н |
е |
т |
и |
ч |
н |
а |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
п |
с |
и |
х |
о |
л |
о |
г |
і |
я |
|
|
|
|
|
|
|
|
с |
п |
і |
л |
к |
у |
в |
а |
н |
н |
я |
|
п |
і |
д |
л |
і |
т |
о |
к |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
у |
в |
а |
г |
а |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
А психіка – це одна із складових здоров’я людини. Людина повинна йти не від здоров’я, а до здоров’я.
ПЕРЕГЛЯД МУЛЬТФІЛЬМУ
В любій психологічній ситуації потрібно знаходити позитив.
ВПРАВА «Кошик»
VІ. Оцінювання знань учнів
VІІ. Домашнє завдання
Ви молодці!
Працювали гарно!
Оцінки
1