Конспект уроку та презентація з всесвітньої історії для учнів 8 класу на тему "Реформація та Контрреформація" Розробка уроку містить посилки на матеріали з Інтернет-ресурсів, підручник з всесвітньої історії 8 класу за редакцією О.В Гісема та О.О Мартинюка , видавництва Навчальна книга - Богдан , 2016 р..
.
Урок на тему«Реформація і Контрреформація»
Конспект уроку з всесвітньої історії +Презентація для 8 класу
Підготувала: вчитель історії Кіреєва Олена Миколаївна
Комунального закладу «Гуляйпільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»
Гуляйпільської міської ради
Мета уроку:
* Визначити причини та процес появи протестантських вірувань в Європі;
* Навчити учнів : - визначити основні положення протестантизму (лютерантства, кальвінізму та англіканської церкви); - характеризувати діяльність католицької церкви у боротьбі з Реформацією (контрреформація)
1. Причини і початок Реформації у Європі.
2. Поширення Реформації
3. Реакція католицької церкви на реформаційні процеси.
4. Наслідки реформації і контрреформації для європейців
V. Узагальнення та систематизація.
VІ. Закріплення.
VІІ. Домашнє завдання.
VІІІ. Оцінювання.
Основні терміни і поняття: Реформація, лютеранство, протестантизм, кальвінізм, англіканська церква, Контрреформація, Орден єзуїтів Тридентський собор, інквізиція, автодафе(аутодафе), «Індекс», релігійні війни
Основні дати:
1517- виступ М. Лютера «95 тез»
1524-1525 – селянська війна в Німеччині
1534р. – створення папою Павлом ІІІ Ордену єзуїтів,
1542р. – Вищий апостольський трибунал (інквізиція),
1545р. – Тридентський собор.
1562-1594 – гугенотські війни у Франції
1566-1609 – Нідерландська революція
1534-1571(1603) – «королівська реформація» у Англії
1618-1648 – Тридцятилітня війна
1648-1657 – національно-визвольна боротьба українського народу проти Речі посполитої.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:
- називати час Реформації та Контрреформації, імена видатних постатей цього періоду (М.Лютера, Т.Мюнцера, Ж.Кальвіна, І.Лойоли,), характерні риси реформаційних вчень, Контрреформації;
- показувати на карті основні західноєвропейські держави, регіони поширення протестантських церков;
- пояснювати значення понять: Реформація, лютеранство, протестантизм, кальвінізм, англіканська церква, Контрреформація, Орден єзуїтів Тридентський собор, інквізиція, автодафе, «Індекс», релігійні війни
- порівнювати реформаційні вчення, наводити приклади контрреформаційних заходів католицької церкви;
- висловлювати власну думку щодо дискусійних питань.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
1. Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
Схема1 «Християнство та його основні течії»
Робота з картою
1. Знайти і показати (зафарбувати) території, де панівними віросповіданнями були:
- католицизм (Франція, Іспанія, Іспанія, Ірландія, Річ Посполита, Священна Римська імперія німецької нації)- І група;
- православ’я (Московія, землі в Речі Посполитій, слов’янські території Османської імперії, Греція )- ІІ група;
- іслам (Пн. Африка, Кримське ханство, інші землі Османської імперії ).- ІІІ група.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель: Отже, католицька церква втрачала свій колишній вплив. «Дешева» церква і непівладна Риму – це ідеал церкви і всі її прихильники отримали назву «протестанти»
Сьогодні на уроці ми вивчатимемо реформаційні процеси і рухи в Європіі та боротьбу католицької церкви проти їх поширення .
ІV. Вивчення нового матеріалу за допомогою схем і таблиць
І. Причини і початок Реформації у Європі.
Дискусія
Чи неминучою була Реформація в Європі і саме в Німеччині?
Висновок
Католицька церква дійсно посідала домінуюче становище в німецькому суспільстві, тому не дивно, що саме там почався рух за оновлення (реформу) церкви. Але авторитет католицької церкви невпинно падав.
В інших країнах ситуація була аналогічна, тому що Реформація не обмежилась Німеччиною.
Саме це і відображено на схемі 2 «Реформація і Контрреформація у Європі»
Схема 2
Слово вчителя : наслідком реформації в Європі стала поява нових течії у християнському віровченні і поширення її у Європі – протестантизм: лютеранство(віровчення М.Лютера), кальвінізм(віровчення Ж.Кальвіна) та англіканська церква( церква, що виникла у ході королівської реформації за короля Генріха УІІI)
ІІ. Поширення Реформації
Робота з текстом та підготовка коротких повідомлень про протестантські віровчення ( лютеранство, кальвінізм, англіканська церква - учні діляться на 3 групи і працюють з підручником або Інтернет ресурсами)
Після закінчення роботи дайте відповіді на питання:
ІІІ. Реакція католицької церкви на реформаційні процеси.
Розповідь вчителя.
На середину 16 ст. католики розпочали рішучі виступи проти протестантів, яких вони називали втіленням сатани. Тому боротьба з єретиками прирівнювалась до боротьби з самим дияволом (виправдовувались будь-які методи).
Головні завдання КЦ зводились до того, щоб:
1)зупинити (знищити!) протестантів
2) відновити свій авторитет (через внутрішні реформи).
Католики почали діяти. Всі заходи, які вживала папська влада проти Реформації, називають Контрреформацією або «католицьким відродженням». Контрреформація проявилась у:
1534 (1540)р. – створення Ордену єзуїтів;
1542р. – папа Павло ІІІ створив Вищий апостольський трибунал, що страчував єретиків через аутодафе;
1543р. – введення заборони на видавництво книг, так званий «Індекс».
1545-1563рр. – затвердження реформ католицької церкви на Тридентському соборі. (Перегляд розділу мультимедійного підручника «Тридентський собор»).
24.08.1572р. – Варфоломіївська ніч у Парижі
Та навіть у релігійних війнах ( таблиця 1 «Релігійні війни»)
Таблиця 1
Релігійні війни
Хронологія події |
Назва події |
1524-1525 |
Селянська війна в Німеччині |
1562-1594 |
Протестанські (гугенотські) війни у Франції |
1566-1609 |
Революція у Нідерландах |
1618-1648 |
Тридцятилітня війна |
1648-1657 |
Національно-визвольна боротьба українського народу проти Речі Посполитої. |
*Орден єзуїтів – розглянути самостійно за матеріалами підручника, або на сайті: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%D0%86%D1%81%D1%83%D1%81%D0%B0
ІУ Наслідки реформації і контрреформації для європейців
Реформація і Контрреформація в цілому в Європі завершилась в 1648 році після завершення Тридцятилітньої війни. Які ж результати вони мали ?
Підсумки неоднозначні:
Письмова робота: ст.41, п.4 підручника – заповнити таблицю « Позитивні та негативні зміни в католицькій церкві»
Позитивні зміни в католицькій церкві |
Негативні зміни в католицькій церкві |
- посилення дисципліни духовенства; -заборона продажу індульгенцій, посад; - целібат(безшлюбність); -боротьба з хабарництвом; -благочинність; -зменшення видатків на папський двір |
-збережено інквізицію, аутодафе, Орден єзуїтів; -збереження латинської мови, як мови богослужіння; -«Індекс заборонених книг»; -невизнання і засудження протестантизму |
V. Узагальнення і систематизація.
Дискусійне питання
Хто, на вашу думку, переміг: Реформація чи Контрреформація?
VІ. Закріплення.
Вчитель: Сьогодні у ХХІ ст. люди сповідують ті ж самі релігії, що і на початку Нового часу. Більше того, сьогодні релігійних конфесій ще побільшало й надалі виникатимуть все нові й нові релігії. Релігія на сьогоднішній день – це справа політиків, комерції, але аж ніяк не духовників.
Минуло майже пів тисячоліття перше, ніж католицька церква визнала свою вину за хрестові походи, за інквізицію, за діяння Ордену єзуїтів. Понтифік Іоанн-Павло ІІ на одному з Вселенських соборів католицької церкви просив прощення у всього людства за помилки католицької церкви, він зустрічався з главами різних конфесій, закликаючи до миру, толерантності та милосердя, (тим самим попередив багато збройних конфліктів в різних куточках світу).
То ж будьмо добрими, милосердними, терпимими один до одного. Адже ці категорії є основами будь-якої релігії.
VІІ. Домашнє завдання (коментоване).
* §9-10, – опрацювати;
* контурна карта – ст. 4;
VІІІ. Коментоване оцінювання.
Використані матеріали:
Додатки до уроку:
Додаток 1
Основні дати, які повинні знати учні
1517- виступ М. Лютера «95 тез»
1524-1525 – селянська війна в Німеччині
1534р. – створення папою Павлом ІІІ Ордену єзуїтів,
1542р. – Вищий апостольський трибунал (інквізиція),
1545р. – Тридентський собор.
1562-1594 – гугенотські війни у Франції
1566-1609 – Нідерландська революція
1534-1571(1603) – «королівська реформація» у Англії
1618-1648 – Тридцятилітня війна
1648-1657 – національно-визвольна боротьба українського народу проти Речі посполитої.
Додаток 2
Основні терміни уроку, які необхідно запамятати:
Реформація |
|
лютеранство |
|
протестантизм |
|
кальвінізм |
|
англіканська церква Контрреформація |
|
Орден єзуїтів |
|
Тридентський собор |
|
інквізиція |
|
аутодафе |
|
«Індекс заборонених книг», |
|
релігійні війни |
|
1