Тема: «Склад крові. Еритроцити».
Мета:
- формувати поняття про організм людини як складну багатокомпонентну цілісну біологічної систему,
- з’ясувати значення відносної сталості внутрішнього середовища,
- розглянути особливості складу крові, ознайомитись із її складовими – плазмою крові й форменими елементами,
- з’ясувати особливості утворення й руйнування останніх, а також значення фізіологічного розчину як замінника плазми крові в медичній практиці,
- формувати компетентності: продуктивної творчої діяльності, саморозвитку і самоосвіти, інформаційні, комунікативні, полікультурні, здоров’язберігаючі, виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я,
- формувати активну життєву позицію, розвивати культуру спілкування, вміння розгорнуто мислити, висловлювати свої думки, виховувати доброзичливість, ввічливість.
Тип уроку: комбінований (поточний у темі).
Обладнання: підручник Матяш Н. Ю. «Біологія, 8 клас», м/м, картки, мікроскоп.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.
П: Кажуть, якщо піднести до вуха мушлю, можна почути море. Чи згодні ви з таким твердженням? Чому? (Ні. Це звук, який резонує у порожнинах мушлі - внутрішнього середовища – рух крові, лімфи, міжклітинної рідини).
«Постійність внутрішнього середовища - це умова життя».
КЛОД БЕРНАР (слайд 1)
Узагальнюючі питання із теми «Внутрішнє середовище організму» (слайд 2)
Біологічний диктант (усно). Завершіть речення. (слайд 3)
Вправа «Мозаїка». Вчитель пропонує учням серед карток з назвами функцій вибрати ті, що притаманні крові, пояснити свій вибір і прикріпити картку на магнітній дошці, складаючи таким чином схему: (слайд 4)
Запитання: Про яку функцію крові йдеться?
- рівномірно розподіляє тепло між органами (терморегуляторна),
- клітини крові захоплюють віруси (захисна),
- при пораненні капіляра утворюється білкова плівка (захисна),
- переносить амінокислоти до м`язів (транспортна),
- кров може містити адреналін (регуляторна),
- кров фільтрується у нирках і утворює сечу (видільна).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне запитання: Як може рідка тканина виконувати так багато функцій? (Кров має складну будову).
Слово вчителя: Із давніх часів люди вважали кров носієм життя і «магічною рідиною». На ній присягалися, скріплювали угоди та клятви, кропили землю, щоб отримати багатий урожай, пили, сподіваючись повернути силу й молодість. (слайд 5).
Сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитися із дивом природи під назвою «кров».
ОТЖЕ, ЗНАЙОМТЕСЯ: «Будова крові. Еритроцити.» (слайд 6).
Повідомлення теми та формулювання мети уроку.
Міні-проєкт (виступ учня): «Знайома незнайомка». (слайд 7).
- часто в людей присутній страх крові – така боязнь називається гемофобія і може лікуватися,
- людська кров всього за один день долає шлях більше 20 тис. км – половині екватору,
- плазма крові (лімфа) омиває усі клітини організму,
- рогівка ока - єдина частина організму, не має кровоносної системи,
- об'єм крові у людини залежить від місця проживання над рівнем моря,
- щогодини в організмі людини відмирає біля 7 мільярдів клітин крові, їм на зміну приходять нові, які відтворює червоний кістковий мозок,
- сік кокосу - кокосове молоко в екстремальних випадках може бути використане замість плазми крові,
- об'єм крові, що циркулює в дорослої людини становить 7 % від маси тіла,
- в людському організмі четверта частина крові зберігається у депо крові — селезінка, печінка, шкіра.
- павуки, слимаки та восьминоги мають блакитну кров через те, що у ній міститься гемоціанін, який містить мідь,
- тільки самки комарів п'ють кров, самці москітів вегетаріанці,
- протягом уроку еритроцит долає шлях від серця до п’ятки 100 разів,
- еритроцити жаби у 10 разів більші за людські, мають ядро і можуть розмножуватись.
ІV. Засвоєння нових знань.
Задача (усно). Відомо, що об'єм крові, яка циркулює у дорослої людини становить 7 % від маси тіла. Яка маса крові підлітка вагою 50 кг? (50 х 0.07 = 3.5 кг)
Завдання: За текстом підручника с. 85 складіть схему «Склад крові» (слайд 8).
Лінгвістична розминка. Чому клітини крові так названі? (слайд 9).
Еритроцити (від грец. еритро – червоний, цитос - клітина) – червоні кров’яні тільця.
Тромбоцити (від грец. тромбос – грудка, згусток, цитос - клітина) – кров’яні пластинки.
Лейкоцити (від грец. лейкос – білий, цитос - клітина) – білі кров’яні тільця.
Контролюючі запитання:
1. Чому кров відносять до сполучної тканини?
(- містить багато міжклітинної речовини,
- містить різні клітини, що виконують різні функції).
2. Чому маса крові у новонароджених дітей досягає 15 % (а не 7 % як у дорослих)?
3. Частина крові міститься у «депо» - печінці, селезінці, шкірі. Яке це має значення?
Завдання: За текстом підручника с. 88 з`ясуйте будову еритроцита. (слайд 10).
(моделювання процесу розвитку еритроцита із пластеліну – шароподібний, дископодібний, без`ядерний).
Лабораторне дослідження.
(Виконання лабораторного дослідження «Мікроскопічна будова крові людини» проводиться з використанням електронного мікроскопу із вбудованою вебкамерою та відповідної програми)
V. Закріплення знань.
Графічний диктант. Учні відповідь «ТАК» позначають вертикальною рискою, «НІ» - горизонтальною рискою. (слайд 11).
1. Внутрішнє середовище організму людини рідке (+)
2. Плазма потрапляє у міжклітинний простір (+).
3. Об`єм тканинної рідини становить 2л (-).
4. Лімфа виконує захисну функцію (+).
5. Тромбоцити містять гемоглобін (-).
6. Лейкоцити безбарвні (+).
7. Гомеостаз може змінюватись залежно від стану організму (-).
8. Еритроцити переносять кисень. (+).
9. Еритроцити утворюються у печінці (-).
Правильність відповідей перевіряється за формою ламаної лінії.
Додаткове завдання. За темою уроку скласти кросворд або розв `язати запропонований.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
«Відкритий мікрофон». Наші 45 хвилин, протягом яких ми пізнавали власний організм, добігають кінця. Вправа «Знаю – що? Знаю для чого?» (слайд 13).
VІІ. Домашнє завдання (слайд 14)
VІІІ. Рефлексія (слайд 15)