Конспект уроку з літературного читання. Тема уроку "Скринька загадок" у 2 класі за підручником Віри Науменко.
До уроку розроблена презентація.
Лозінської Надії-Юлії
Урок літературного читання (2 клас, за підручником В.О.Науменко)
Тема. Скринька загадок.
Мета. Продовжувати формувати у дітей знання про малі жанри усної народної творчості. Подати дітям загадки як перлини народної мудрості, мовної краси. Формувати в них уявлення про жанрові особливості загадки, загадковий тон їх читання; ознайомити з поняттям: ознаки загаданого предмета перенесені на інший предмет, про який ідеться в тексті загадки; відгадувати загадки, слідкувати за ходом міркування персонажів художнього твору під час відгадування загадки; виразно їх читати.
Обладнання. Презентація до уроку.
Хід уроку:
І. Організація класу
Нумо, діти, до роботи!
Для навчання час настав,
Наберімося охоти
До потрібних добрих справ.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Мовленнєва розминка
Ра-ра-ра — висока гора.
Ро-ро-ро — гостре перо.
Рі-рі-рі — сонце угорі.
Ру-ру-ру — не псуй кору.
Ри-ри-ри — книжку бери.
2. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
Вчитель: На урок прийшла дівчинка-загадка (на екрані появляється зображення дівчинки). Погляньте, у неї повна скринька загадок для вас. Сьогодні ви познайомитесь із цим малим жанром ще ближче.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вчитель: пригадайте, які малі жанри ви вже вивчили (учні відповідають, новий слайд). Усі ви уже зустрічались із загадками та відгадували їх. То що таке загадка? Загадка – це короткий влучний опис предметів або явищ, які потрібно відгадати.
Загадка має три «таємниці»:
1.Робота в зошиті (завдання 1-3, ст.9-10)
2. Гра «Так» чи «Ні».
Діти промовляють «так», якщо згодні із твердженням, «ні» - якщо не згодні.
Картопля росте на городі.
Стебло гарбуза в’ється, лізе на тин.
Цибуля росте на дереві.
Капустяні листочки туляться один до одного.
У часнику є борода.
Головка часнику розділяється на зубки.
Вчитель: Про які городні рослини згадували у грі? Як їх можна назвати одним словом? (Овочі.)
3. Робота з «підручником».
Без рук, без ніг, а пнеться на батіг.
- Наша відгадка не має рук і ніг, отже, це не людина, не тварина.
- Що робить предмет-відгадка? (Пнеться на батіг.)
- Яким ми уявляємо загаданий предмет? (Це щось, що рухається), - це рослина, в якої витке стебло, яке називають батогом. Знайдіть відгадку на малюнку (мал.с.14).
4. Читання дітьми оповідання Івана Сенченка «За лісом, ...». Відповіді на запитання після тексту.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Відгадування загадок.
Вчитель: дівчинка-загадка дуже хоче, щоб ви відгадали її загадки ( на екрані загадки із малюнками до них).
1) Що за перли у траві
Ранком світять, мов живі?
У природі чудеса –
З ночі випала … (роса).
2) Хто це землю вигортає,
Мов купини навертає?
То підземний хід
Риє, риє … (кріт).
3) Кульки стиглі, загорілі
Падать з гілки не хотіли.
Потрусили гілку трішки –
Покотилися … (горішки).
Вчитель: ви помітили, що допомагає в цих загадках вам відгадати відгадку? (У кожній загадці, що принесла дівчинка, відгадка римується.)
2. Робота в зошиті.
Завдання 4-5, ст. 10-11.
VI. Підсумок уроку
1. Вчитель:
- чи зрозуміли ви, що таке загадка?
- чи згадується в загадці предмет, явище, які є відгадкою?
- про що в загадці розповідається?
2. Домашнє завдання.