Тема. Культура Китаю.
Мета: визначити особливості культури Давнього Китаю; охарактеризувати внесок китайців у культуру сучасних європейських народів; формувати ціннісне ставлення особистості до себе, розуміти власну значимість у сучасному світі, роль навчання у досягненні своїх цілей , поважати думку оточуючих, духовні надбання народів.
Очікувані результати.
Після уроку учні/учениці зможуть:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6 кл. закл.загал.серед. освіти/ О.В.Гісем, О.О.Гісем.-Харків: Вид-во «Ранок», 2019; атлас, ілюстративний ряд до теми, мультимедійна презентація, картки з назвою теми та підтем для створення ментальної карти , магніти, різнокольорові олівці.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
-Ні хао . Якою мовою я привіталася з вами? Сьогодні ми завершуємо вивчення теми «Китайська цивілізація». Фіналом вивчення будь-якої країни на певному проміжку часу є тема культури.
ІІ. Перевірка засвоєння вивченого матеріалу, умінь та навичок
Для активізації пізнавальної діяльності учням пропонуємо метод «Хмара слів».(слайд №1)
Завдання: Назвіть терміни та поняття. Поясніть їх значення.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Китай-велика країни. Його велич не тільки в тому, що це найбільша за чисельністю населення держава світу(1,412 мільярда), вона посідає 4-те місце у світі за площею, а в досягненнях в галузях культури та внеску китайців у культуру сучасних народів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вчитель:
Сьогодні на уроці ми ознайомимся з досягненнями народу Китаю в галузях культури , їх внесок у світову культуру ; здійснимо віртуальну подорож по Великій Китайській стіні; з’ясуємо, якими винаходами китайців ми користуємося й дотепер.
2.Робота з ментальною картою, яка супроводжується презентацією.
Вчитель на дошці, а учні в зошитах поетапно складають ментальну карту.
Вчитель:
Для роботи нам потрібні різнокольорові олівці.
Посередині аркуша записуємо головну ідею, а саме –Культура Китаю.
-Нагадайте, які галузі культури ви знаєте? Вносимо їх в ментальну карту.
( писемність, наукові знання, мистецтво)
Показ презентації супроводжується поясненням вчителя із включенням в роботу учнів .
А )Писемність( слайд №3)
Писемність у Китаї виникла в II тис. до н.е. Спочатку нею користувалися з культовою метою, зокрема для ворожіння. Запитання, з якими зверталися до божества, видряпували на лопатках тварин та панцерах черепах. Записи вели знаками-малюнками.
Пізніше постало ієрогліфічне письмо. В дещо зміненому вигляді воно існує і сьогодні. Ієрогліфи складаються з двох частин. Ліва частина дає ключ до розуміння змісту, а права- до його вимови. ( слайд №4)
У китайській мові нараховують близько 80 тис. ієрогліфів. Однак на практиці використовували не всі з них. Так, в усіх книгах, що написані до н.е. і містять інформацію про китайську науку, налічується 6542 знаки. ( слайд №5)
Матеріали для письма ( слайд №6)
Виступ учениці на тему « Виготовлення паперу в Давньому Китаї».
Внесення інформації до ментальної карти.
Б)Наукові знання.
Філософія( слайд №7)
Астрономія, географія( слайд №8)
Математика, історія( слайд №9)
Медицина( слайд №10)
Внесення інформації до ментальної карти.
В)Мистецтво ( слайд №11)
Архітектура-пагоди( слайд №12)
Велика Китайська стіна( слайд №13)
-У 2016 році мандрівник Володимир Ольшевський проїхав на велосипеді по Великій китайській стіні. Зараз ми з вами здійснимо віртуальну подорож разом з ним. Відео
( перегляд відео супроводжується поясненням вчителя)
Гробниця Цінь Шіхуанді( слайд №14)
Внесення інформації до ментальної карти.
Скульптура ( слайд №15)
Внесення інформації до ментальної карти.
Живопис ( слайд №16)
Що таке фреска? Де ми можемо побачити фрески в Україні?
Мистецькі шедеври на шовковій тканині вражають і сьогодні. Основними сюжетами живопису були сцени із міфів та історичних переказів, релігійні ритуали, сцени повсякденного життя.
Внесення інформації до ментальної карти.
Декоративно - прикладне мистецтво( слайд №17,18)
Керамічний посуд
Вже близько 3000р. до н.е. гончарі виробляли технічно чудову кераміку. Найдавніший в Китаї простий керамічний посуд був зроблений від руки, можливо, на повільних обертах гончарного кола; він вживався в якості ритуальног похоронного посуду, і як звичайне начиння.
Ця кераміка виконувалася з коричневої, червоної і темно-жовтої глини і відрізнялася вийнятковою виразністю і красою пропорцій. Зразки до випалу розписувалися блискучими фарбами - червоною, чорною, пурпуровою.
Пізніше було удосконалено гончарне коло, вироби прикрашалися майстерним розписом і різьбленням.
Бронзовий посуд
В епоху Інь поширюються бронзові предмети. Найчастіше зустрічається бронзовий посуд для жертвоприношення з рельєфною поверхнею і зображеннями тварин.
Вишивка
-Порівняйте китайські та українські вишивки .В чому відмінність?
Внесення інформації до ментальної карти.
V. Завершальний етап.
Систематизація, узагальнення вивченого матеріалу.
Вчитель
На дошці та зошитах ви бачите результат нашої спільної роботи (слайд №19)
Китайський народ прославився не тільки своєю неперевершеною культурою, а також великою кількістю винаходів.
Дуже довго можна перелічувати винаходи, які вперше з'явились у Китаї. Це передусім зумовлено як і багатотисячною історією країни так і кмітливістю та працелюбством її населення.
На слайді ви бачите винаходи ( слайд №20)
З допомогою підручника с.95 учні пояснюють використання деяких з них
( повітряний змій, арбалет).
Доповніть список винаходів , використовуючи інформацію, яку ви отримали під час уроку та в мережі Інтернет.
VI. Підсумок уроку.
Домашнє завдання: опрацювати п.30 с.94-95; в Classroom переглянути презентацію.
1